نشست مشترک معاون پژوهش‌وفناوری جهاددانشگاهی با اعضای گروه‌های پژوهشی واحد آذربایجان‌غربی برگزار شد

۳۰ تیر ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۹ کد : ۹۷۴۹ پژوهشی
دکتر محمدرضا پورعابدی در نشست مشترک معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی با اعضای گروه های پژوهشی واحد آذربایجان غربی اظهار کرد: پژوهش های واحدها باید با برنامه ریزی مدون به تولید یک محصول و خدمت کاربردی تبدیل شود.
نشست مشترک معاون پژوهش‌وفناوری جهاددانشگاهی با اعضای گروه‌های پژوهشی واحد آذربایجان‌غربی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد آذربایجان غربی، دکتر پورعابدی معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی در نشست با اعضای گروه های پژوهشی این واحد که با حضور رییس و معاونان واحد که 27 تیرماه درمجتمع پژوهش و فناوری واحد برگزار شد، اظهار کرد: واحد آذربایجان غربی در بخش های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اشتعال کارهای خوبی کرده است.

وی با بیان این که جهاددانشگاهی آذربایجان غربی در زمینه شیمی، کشاورزی و فناوری فعالیت های مناسبی داشته است، ادامه داد: پژوهش واحدها باید با برنامه ریزی مدون و شناخت بازار هدف پس از یک بازه سه ساله منتهی به تولید یک محصول و خدمت کاربردی شود و منجر به تولید صرف مقالات و تحقیقات کتابخانه ای نشود.

دکتر پورعابدی با بیان این که برای ایجاد یک پژوهشکده در این واحد باید محوری مشخص تعریف شود تا همه بخش ها و گروه های پژوهشی حول این محور تلاش و فعالیت کنند تصریح کرد: محور تعریف شده باید منطبق بر مزیت های بومی استان بوده و تمام فعالیت های پژوهشکده نیز متمرکز در حل مسایل و مشکلات موجود در استان باشد.

وی با بیان این که تحریم ها فضای خوب کاری برای جهاددانشگاهی و خود اتکایی ایجاد کرده است، گفت: تحریم ها با وجود تبعات منفی باعث شد تا جهاددانشگاهی به واسطه دانش و نیروهای متخصصی که دارد بیش از پیش پای کار بیاید و مشکلات و کمبودهای موجود را شناسایی و در راستای حل آن ها تلاش کند.

دکتر پورعابدی با تاکید بر لزوم حرکت به سمت تخصصی، حرفه ای بودن و کار تیمی در جهاددانشگاهی افزود: باید قبل از ورود به کار، بازار عرضه محصول را شناسایی کرد و سپس اقدام به پژوهش و تولید نمود.

وی پژوهش و فناوری را از نماد و مشخصه اصلی و متمایز کننده جهاددانشگاهی از سایر نهادها و مراکز علمی عنوان کرد و گفت: جهاددانشگاهی باید در حوزه پژوهش و فناوری مسیر خود را به صورت کیفی ادامه دهد و با حرکت به سمت توانمند سازی به دنبال راههای جدیدی برای رفع مشکلات کشور باشد.

در ابتدای این نشست دکتر رستم زاده رییس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته درحوزه پژوهش واحد اظهار کرد: راه اندازی آزمایشگاه معتمد اداره کل استاندارد آزمایشگاه جهاددانشگاهی آذربایجان غربی از فروردین 98، خرید و تجهیز ستون اسیدهای چرب جهت افزایش دامنه برای  آنالیز اسیدهای چرب مواد غذایی برای اخذ مجوز ISO از اداره کل استاندارد و معاونت غذا و دارو، واگذاری طرح طاهای اداره  کل استاندارد آذربایجان غربی به تعداد 107 نمونه به آزمایشگاه جهاددانشگاهی و اختتام طرح داخلی استخراج روغن زیتون به روش پرس سرد و مقایسه خلوص آن با روغن های زیتون صنعتی تولید شده با استفاده از مقدار اسیدهای چرب از جمله اقدامات معاونت پژوهشی در سال جدید می باشد.

وی افزود: اخذ موافقت اصولی برای گروه متابولیتهای ثانویه و برنامه ریزی برای تصویب شبکه برنامه برنامه گروه کروموتوگرافی گازی و ارسال کاربرگ ها و مستندات برای اخذ مجوز قطعی گروه مدیریت کسب و کار از فعالیت های سه ماهه گذشته این واحد در معاونت پزوهشی می باشد.

وی ارتقاء درآمدهای فناورانه واحد و عمق دادن به حوزه فعالیت های گروه و ایجاد بست برای راه اندازی پزوهشکده واحد را از دیگر برنامه های این معاونت ذکر کرد.

در ادامه دکترولی زاده معاون پزوهشی واحد نیز با تشریح گزارش عملکرد این معاونت خاطرنشان کرد: حمایتهای دفتر مرکزی از معاونت پژوهشی واحد در تجهیز آزمایشگاهها در تخصصی تر شدن خدمات و توسعه عمق فعالیتهای پزوهشی واحد بسیار تاثیر گذار است.

وی با اشاره به طرح سوپرجاذب زیست تخریب‌پذیر گفت: حمایت از این طرح ارزشمند در تولید نیمه صنعتی برای جهاد دانشگاهی و این واحد بسیار مهم و ارزشمند است و نیازمند حمایت از این طرح می باشد.

گفتنی است، در این نشست صمیمی مشکلات و نیازهای جهاددانشگاهی واحد آذربایجان غربی توسط مدیران و پژوهشگران گروه های پژوهشی جهاددانشگاهی استان بیان شد.

 


نظر شما :