معاون میراث فرهنگی،اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی:

طرح مشاغل خانگی جهاددانشگاهی فرصتی برای رونق بازار صنایع دستی است

۱۸ تیر ۱۳۹۷ | ۰۹:۵۵ کد : ۹۶۴ تجاری سازی و اشتغال
حسین عباس زاده معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به اجرای طرح نوین توسعه مشاغل خانگی توسط جهاددانشگاهی تصریح کرد: این طرح فرصتی خوبی برای صنایع دستی فراهم کرده تا بازار خود را پیدا کند.
طرح مشاغل خانگی جهاددانشگاهی فرصتی برای رونق بازار صنایع دستی است

 

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از ایسنا،حسین عباس زاده اظهارکرد: با توجه به اینکه برخی صنایع دستی در استان در حال فراموشی بوده است، پروسه احیا در حال اجرا و برخی نیز احیا و توسعه داده شده‌اند.

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به اجرای طرح نوین توسعه مشاغل خانگی توسط جهاددانشگاهی تصریح کرد: این طرح فرصتی خوبی برای صنایع دستی فراهم کرده تا بازار خود را پیدا کند.

عباس زاده با اشاره به فرصت‌ها و تهدیدات موجود در این طرح برای صنایع دستی استان افزود: با توجه به اوضاع اقتصادی ایران بخشی از عوامل آسیب‌زا در این حوزه وضعیت اقتصادی و نوسان بازار است که بسیار تاثیر گذار بوده است.

وی تصریح کرد: در شکل خرد نیز اگر صنعتگر متعهد به تولید نباشد، بازار را از دست داده و برند حضور یافته در استان برای ثبت محصولات دلسرد می ‌شود.

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با بیان اینکه به طور کامل نمی‌توان به تولیدات صنایع دستی و صنعتگر اعتماد کرد، افزود: اگر هجمه‌ای از اطلاعات و افراد در سامانه ثبت شوند ممکن است بنا به دلایلی با ریزش آن‌ها روبرو شویم.

عباس زاده بیان کرد: زمانی می‌توانیم شاهد رونق صنایع دستی باشیم که این محصولات جزء نیاز اساسی زندگی افراد شوند.

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی یادآور شد: تمام دستگاه‌ها و مجریان در استان باید احساس مسوولیت داشته باشند تا بتوایم شاهد نتیجه درست هر طرحی در استان باشیم.

وی با اشاره به اینکه خراسان‌جنوبی معادن قوی در سنگ قیمتی و نیمه قیمتی داشته اما در این زمینه صنایع دستی مقفول واقع شده است، افزود: در راستای احیای این رشته فعالیت‌هایی انجام شده که در این زمینه دبیرخانه سنگ‌های قیمتی در خوسف و نمایشگاه دائمی در فردوس راه‌اندازی شده است.

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی گفت: در حال حاضر 32 نفر در این حوزه فعالیت داشته که در نمایشگاه‌های خارج از کشور شرکت و توانسته‌ایم در بحث سنگ‌های تزئینی استان پلی ارتباطی بین گردشگران خارج از کشور ایجاد کنیم.

عباس زاده ادامه داد: علاوه بر تمام فعالیت‌هایی که در این حوزه انجام شده اما هنوز سنگ این استان جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده و نتوانسته‌ایم از نگین انگشتر و زیورآلات جدا شویم.

رونق صنایع دستی نیازمند طراحی و محصولات جدید است

وی با بیان اینکه رونق صنایع دستی در استان نیاز به طراحی و محصولات جدید و آموزش‌های خاص دارد، تصریح کرد: برای رونق بیشتر این رشته امسال در شهرستان قاین با حضور دو نفر از هنرمندان مشهد کارگاه خوب و مفیدی برگزار شد.

عباس زاده با اشاره به فعالیت چهار کارگاه و نمایشگاه دائمی در شهرستان فردوس، یادآور شد: هنوز نتوانسته‌ایم در حوزه سنگ کار بزرگی انجام دهیم و تنها کارهای انجام شده به صورت کارگاهی بوده است.

وی بیان کرد: در حوزه صنایع دستی کارهایی در حال انجام است که امیدواریم نتایج خوبی را دنبال کنیم و در این راستا فرمانداران و بخشداران نیز حساس شده‌اند.

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی تصریح کرد: علی رغم کم توجهی به صنایع دستی در سالیان گذشته در حال حاضر نگاه‌ها به سمت صنایع دستی متفاوت‌تر شده و نوروز امسال رشد 100 درصدی نسبت به سال گذشته در بحث غرفه‌های صنایع دستی داشته‌ایم.

عباس زاده ادامه داد: این رشد به دلیل حساس شدن مسوولان استانی در شهرستان ها ی مختلف استان به این موضوع بوده است.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه اقبال عمومی نسبت به صنایع دستی نیز بیشتر شده است، اظهار کرد: همه طرح‌ها یک سری نقاظ ضعف و قوت دارد که این عوامل تهدید و برخی نیز فرصت هستند.

 


نظر شما :