آغاز طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی نوین مشاغل خانگی در همدان

۱۹ تیر ۱۳۹۸ | ۱۲:۳۰ کد : ۹۴۱۴ تجاری سازی و اشتغال
به همت جهاددانشگاهی همدان طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در استان کلید خورد.
آغاز طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی نوین مشاغل خانگی در همدان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، رییس این واحد اظهار کرد: طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، مبتنی بر الگوی نوین مشاغل خانگی به همت جهاددانشگاهی همدان، اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری همدان و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آغاز شد.

اکبر اسدی با اشاره به انعقاد این تفاهم نامه برای توسعه مشاغل خانگی ویژه زنان سرپرست خانوار در سطح کشور، عنوان کرد: بر این اساس سهم هر استان در این طرح مشخص شده است و بنا شد در استان‌ها نیز ستادی برای پیگیری اجرای طرح تشکیل شود.

وی افزود: با توجه به این که این طرح قبلا به صورت پایلوت در 9 استان اجرا شده، اکنون با اصلاح اشکالات، در ۲۳ استان و برای ۶ هزار نفر در کل کشور عملیاتی می‌شود.

رییس جهاددانشگاهی واحد همدان یادآور شد: جهاددانشگاهی در سال های گذشته در حوزه آموزش های اشتغال و کارآفرینی تجارب خوبی اندوخته و در حال حاضر مرکز سفال جهاددانشگاهی باعث ایجاد اشتغال برای بیش از 35 نفر از بانوان علاقه مند شده است.

اسدی ادامه داد: هم اکنون سازمان ستفا (تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان) جهاددانشگاهی پیگیر اجرای این طرح است؛ امیدواریم ماحصل این طرح کمک به توانمندسازی و اشتغال زنان سرپرست خانوار باشد.

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری همدان نیز با اشاره به این تفاهم نامه اظهار کرد: در طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار که امور بانوان به عنوان کارفرما و وزارت کار به عنوان ناظر حضور دارند، جهاددانشگاهی به عنوان مجری طرح انتخاب شده است.

ربیعه علی محمدی افزود: از بین 6 هزار نفر که در کل کشور برای این طرح در نظر گرفته شده اند تعداد 180 نفر سهم استان همدان است که این تعداد باید از بین افراد واجد شرایط انتخاب می شوند.

مدیر سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی همدان نیز در این جلسه با بیان جزئیات بیشتر این طرح; گفت: جهاددانشگاهی به عنوان مجری طرح انتخاب شده و در واقع جهاددانشگاهی نقش واسطه ای و تسهیلگری بین همه سازمان ها و نهادهای درگیر در این طرح را برعهده دارد.

محمد رضاییان پاکیزه تصریح کرد: این طرح زنان سرپرست خانوار که همسر آنان فوت کرده و یا از کارافتاده است با حداکثر سن 55 سال و همچنین دختران مجرد بالای 45 سال را شامل می شود.

در ادامه نماینده اداره کار با اشاره به موافقتنامه های گوناگون با ادارات جهت مشاغل خانگی، حلقه مفقوده مشاغل خانگی را بازار فروش عنوان کردند که این الگوی نوین مشاغل خانگی امیدواریم مشکل فروش و اتصال به بازار را بتواند حل کند. این مسوول، شناسایی پشتیبان را یکی از مراحل مهم در این طرح دانست.

در این جلسه که با حضور رییس جهاددانشگاهی همدان، مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری همدان، نماینده اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، مدیر سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی همدان و همچنین نمایندگان سازمان بهزیستی و کمیته امداد در دفتر امور بانوان و خانواده استانداری برگزار شد، حاضران به بحث و بررسی و تبادل نظر پیرامون مسایل مربوط به این طرح پرداختند.

در ادامه جلسه بحث و تبادل نظر در راستای پیشبرد هرچه بهتر این طرح انجام شده و اقدامات اجرایی این طرح کلید خورد.


نظر شما :