رییس ایمیدرو در نشست با دکتر طیبی پیشنهاد کرد:

حضور جهاددانشگاهی در لایه‌های تصمیم‌گیری «ایمیدرو»/ امکان همکاری در زمینه‌های فولاد، طلا و فلزات کمیاب/ دعوت از شرکت‌های بزرگ صنعتی برای همکاری با این نهاد

۰۴ تیر ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۰ کد : ۹۰۵۷ پژوهشی تاپ خبر
دکتر غریب‌پور ضمن پیشنهاد این موضوع که اعضای جهاددانشگاهی در لایه‌های تصمیم‌گیری و یک کمیته‌ی تخصصی در سازمان ایمیدرو حضور داشته باشند، گفت: جهاددانشگاهی و ایمیدرو می‌توانند در زمینه‌های فولاد، طلا، فلزات کمیاب، صرفه‌جویی در انرژی الکتریکی، محیط‌زیست، معدن و صنایع معدنی همکاری داشته باشند؛ ضمن آن‌که نیازهای جدید نیز از سمت ما مطرح می‌شود.
حضور جهاددانشگاهی در لایه‌های تصمیم‌گیری «ایمیدرو»/ امکان همکاری در زمینه‌های فولاد، طلا و فلزات کمیاب/ دعوت از شرکت‌های بزرگ صنعتی برای همکاری با این نهاد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر خداداد غریب‌پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به همراه مدیران شرکت‌های وابسته‌ی این مجموعه، صبح امروز (۴ تیرماه) ضمن بازدید از مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی که به دنبال امضای تفاهم‌نامه این سازمان با جهاددانشگاهی انجام شد، اظهار کرد: خالق دانش بودن در کشور و نظام، مایه‌ی مباهات است.
وی در عین حال جهاددانشگاهی را به لحاظ استقلال علمی مورد تحسین قرار داد و تاکید کرد: باید نسبت به تولید داخل نگاه استراتژیک و ساختارمند وجود داشته باشد.
دکتر غریب‌پور فاصله‌ی بین دانش و تکنولوژی در کشور را بالا دانست و گفت: این موضوع به خصوص در سال‌های تحریم، موجب خروج ارز از کشور می‌شود؛ بنابراین باید به این موضوعات نگاه استراتژیک داشت؛ کشور ما با توجه به دارا بودن منابع طبیعی و ظرفیت بالای منابع انسانی، می‌تواند از این منظر خودکفا باشد.
رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با اشاره به این‌که همکاری این سازمان با جهاددانشگاهی در حوزه‌ی صنعت نفت و معادن مس به نتایج خوبی رسیده و اگر درخواست از سمت ما باشد، جهاددانشگاهی به‌راحتی پاسخ‌گو خواهد بود، اظهار کرد: در ایمیدرو این نیاز را حس کردیم و همکاری خود با جهاد را ضمن امضای یک تفاهم‌نامه آغاز کردیم. حسن بازدید امروز ما از مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی این است که بتوانیم در پی تفاهم‌نامه‌ی پیشین، چند قرارداد را منعقد کنیم؛ بر همین اساس از واحدهای خودمان خواستیم که تقاضای خود را اعلام کنند و جهاد نیز پایلوت کار یا کار علمی در زمینه‌های مورد نیاز را به صورت مجزا آغاز کند.
دکتر غریب‌پور ضمن پیشنهاد این موضوع که اعضای جهاددانشگاهی در لایه‌های تصمیم‌گیری و یک کمیته‌ی تخصصی در سازمان ایمیدرو حضور داشته باشند، گفت: جهاددانشگاهی و ایمیدرو می‌توانند در زمینه‌های فولاد، طلا، فلزات کمیاب، صرفه‌جویی در انرژی الکتریکی، محیط‌زیست، معدن و صنایع معدنی همکاری داشته باشند. ضمن آن نیازهای جدید نیز از سمت ما مطرح می‌شود.
وی با تاکید بر این‌که شرکت‌های بزرگ صنعتی هم می‌توانند در قالب تفاهم‌نامه با جهاددانشگاهی همکاری داشته باشند، بیان کرد: الزام حاکمیتی است که استقلال علمی و فناورانه داشته باشیم تا بتوانیم کشور مستقلی باشیم؛ در این راستا باید از ظرفیت‌ها استفاده کنیم. خیلی اوقات مشکل این است که ساختار ایجاد نکردیم، درحالی‌که ایده‌های زیادی داریم؛ چنان‌که اگر ساختاری هم‌چون جهاددانشگاهی ایجاد نمی‌شد، استقلال علمی آن به وجود نمی‌آمد.
رییس ایمیدرو ادامه داد: مایل هستیم جهاد به ما حوزه‌های همکاری را پیشنهاد دهد؛ به خصوص در شرکت‌هایی که وابسته به خارج از کشور هستند و نیاز به دانش فنی دارند، بتوان از ظرفیت علمی جهاددانشگاهی در قالب ساختارها استفاده کنیم.
دکتر غریب‌پور تاکید کرد: امروز اعلام آمادگی ما با اراده همراه است. انرژی و وقتمان را صرف چنین کارهایی کردیم و چه خوب که این امور را به بهترین نحو انجام دهیم. یادگار ماندگار ما این است که ارزش‌افزوده و چیزی که قبلا نبوده را ایجاد کنیم.
وی در پایان گفت: امیدواریم چند قرارداد مشخص با برنامه‌ی زمانی و مالی معین، بین ایمیدرو و جهاددانشگاهی و نیز این نهاد و صنایع و شرکت‌های بزرگ منعقد شود.


( ۱ )

نظر شما :