رییس جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی خبرداد:

شبکه‌ی کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه‌ی سلامت روان ایجاد می‌شود

۰۴ تیر ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۲ کد : ۹۰۵۴ پژوهشی
رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه نظام سلامت صرفا به مسایل جسمی و بیماری محدود نمی‌شود، از برنامه جهاد دانشگاهی برای ایجاد شبکه‌ای از کارشناسان و صاحبنظران حوزه سلامت روان برای نقش آفرینی و حرکت در مسیر حل مشکلات اجتماعی و روانشناختی جامعه در ابعاد مختلف نظام سلامت خبر داد.
شبکه‌ی کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه‌ی سلامت روان ایجاد می‌شود

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا بهرامی در اولین جلسه از سلسله نشست‌های سلامت خانواده که به همت معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، با استقبال از حضور پر رنگ خانم‌ها در این گونه جلسات و نشست‌های علمی، ‌عنوان کرد: بانوان موتور محرکه توسعه هستند و حضور و مشارکت آنان در برنامه‌های علمی و حوزه‌های مختلف اجتماع نوید بخش چشم انداز بسیار مطلوبی برای توسعه و حل مسایل جامعه است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به حل مسایل جامعه با نگاه هوشمندانه و نقش مشارکتی آقایان و خانم‌ها و همچنین کمرنگ شدن نگاه‌های جنسیتی، ادامه داد: انسان سالم محور توسعه بوده و بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، سلامت برخورداری از آسایش جسمی، روانی و اجتماعی است. این در حالیست که متاسفانه نظام سلامت ما بیمار محور بوده و بیشتر تمرکز متولیان آن بروی ابعاد جسمی افراد است،  حتی در بعد جسمی نیز مساله پیشگیری و آموزش مطرح نیست.

وی با بیان اینکه موضوع سلامت بسیار کلان تر از ابعاد جسمی است، خاطرنشان کرد: اگر برخورداری از آسایش و رفاه جسمی، روانی و اجتماعی شاخص سلامت باشد، در این حالت نقش حرفه‌های مختلف حوزه سلامت ملموس‌تر خواهد شد. بنابراین باید خودمان برای حل مسایل و چالش‌های مختلف اجتماعی با حضور پررنگ و مشارکتی نقش آفرینی کنیم.

دکتر بهرامی با تاکید بر اینکه نظام سلامت صرفا مسایل جسمی و بیماری نیست، گفت: بسیاری از بیماریهای جسمی از مسایل و مشکلات روانی و ساختارهای اجتماعی افراد نشأت می‌گیرد، بنابراین توجه همه جانبه به ابعاد سلامتی انسان و مشارکت گروه‌های مختلف شاغل در حوزه نظام سلامت بسیار مهم و تاثیرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به تشکیل گروه سلامت روان در معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار کرد: گروه پژوهشی سلامت روان در مسیر بررسی، پژوهش و ارایه خدمات در ابعاد مختلف سلامت روان جامعه فعالیت‌های گسترده ای را آغاز کرده کرده و در این راستا از حضور و مشارکت علاقمندان و افراد دارای ایده استقبال می‌کند.

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی با اشاره به اهداف برگزاری سلسله نشست‌های سلامت خانواده، تصریح کرد: تا زمانی که به ابعاد مختلف سلامت خانوده از جمله مساله سلامت جنسی پرداخته نشود، بسیاری از مشکلات اجتماعی از جمله طلاق و اعتیاد حل نخواهد شد، چراکه ریشه بسیاری از این معضلات با مسایل داخل خانه و خانواده گره خورده و بنابراین برای حل ریشه‌ای مسایل باید توجه خود را به کوچکترین و مهمترین واحد هر اجتماع یعنی خانواده متمرکز کنیم.

وی ادامه داد: اگر بپذیریم که مسایل و مشکلات جسمی به نوعی با آموزش و پیشگیری و نه با بیمارمحوری حل می‌شود، قاعدتا حل مسایل روانی جامعه با حل مساله تنهایی انسان‌ها و مسایل اجتماعی با مدارا، سازش و مشارکت جمعی میسر خواهد بود.

دکتر بهرامی در خاتمه با اشاره به فعالیت جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی پیشرو و مساله محور، بیان کرد: گروه سلامت روان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در حال ایجاد شبکه‌ای از اساتید، کارشناسان و صاحبنظران این حوزه در ابعاد مختلف با هدف حرکت در مسیر بررسی و حل مشکلات در ابعاد مختلف اجتماعی و روانی بوده و در این زمینه از تمامی کارشناسان و شاغلین فعال این حوزه برای همکاری دعوت به عمل می‌آورد.

 

برای  تبدیل شدن به قطب علمی سلامت روان کشور برنامه‌ریزی کرده‌ایم

دکتر فرج حسینیان سرپرست معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، در اولین نشست از سلسله نشست‌های سلامت خانواده با نگاهی به تعیین کننده‌ها و مشکلات میل جنسی که به همت معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم برگزار شد، با اشاره مسایل و مشکلات جدی حوزه سلامت روان جامعه، تصریح کرد: برنامه و چشم انداز 3 ساله جهاد دانشگاهی علوم پزشکی در این حوزه تبدیل شدن به قطب علمی سلامت روان در کشور است.

وی ادامه داد: مساله سلامت روان در حال حاضر جزو اولویتهای جدی وزارت بهداشت نیست و همچنین مسایل سال‌های اخیر سازمان نظام روانشناسی نیز باعث شده که بسیاری از فارغ التحصیلان توانمند حوزه روانشناسی در بخش اشتغال و ارتقا با مشکلات جدی روبرو باشند.

وی با اشاره به برنامه جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی برای ایجاد شبکه روانشناسان در حیطه‌های مختلف با هدف فرصت‌آفرینی برای این عزیزان و مشارکت جمعی برای حل مسایل جامعه، تصریح کرد: در این رابطه کارگروه‌های تخصصی موضوعی در حوزه خانواده، کودک، سلامت جنسی، سالمندی، صنعتی و سازمانی و غیره ایجاد می‌شود و در هر کارگروه به صورت تخصصی برای ارایه آموزش‌های عمومی، برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی، آموزش تخصصی روانشناسان، تدوین، تالیف و انتشار کتب مربوطه و همچنین انجام تحقیقات و پژوهش‌های مختلف برنامه ریزی شده است.

دکتر حسینیان با اشاره به برنامه معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در حوزه درمان، عنوان کرد: در زمینه انجام تست‌ها و سنجش‌های روانشناختی، ارایه مشاوره‌های حضوری، تلفنی و آنلاین و همچنین ایجاد شبکه‌های کلینیکی فعالیت‌های ما آغاز شده و در حال توسعه است.

وی با اشاره به برنامه معاونت برای فعالیت در زمینه استارتاپ‌های حوزه سلامت روان، اظهار کرد: در این زمینه از هرگونه ایده جدید استارتاپی در حوزه سلامت روان استقبال می‌کنیم و با وجود دفتر کارآفرینی و اشتغال و همچنین مرکز مشاوره کارآفرینی در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی از افراد فعال در کلیه مراحل راه‌اندازی و توسعه ایده‌ها حمایت و پشتیبانی می کنیم.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه با اشاره به برگزاری جلسات مختلف با سازمان نظام روانشناسی، بهزیستی و شهرداری در حوزه سلامت روان، عنوان کرد: تفاهم‌نامه‌های مختلفی در این رابطه در حال انعقاد است که به توسعه و تسهیل مسیر کمک زیادی خواهد کرد.

گفتنی است در ادامه نشست پزشکان و روانشناسان فعال این حوزه در ابعاد مختلف مطالبی را مطرح کردند.

 

 

 

 

  


نظر شما :