با همکاری جهاددانشگاهی در حال انجام است؛

آغاز برداشت سیاه دانه در گلستان

۲۹ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۲:۳۷ کد : ۸۹۲۵ پژوهشی
مدیر مرکز خدمات تخصصی تولید و فراوری گیاهان دارویی واحد گلستان از شروع برداشت سیاه دانه زیر نظر جهاددانشگاهی گلستان خبر داد.
آغاز برداشت سیاه دانه در گلستان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان گلستان، مدیر مرکز خدمات تخصصی تولید و فراوری گیاهان دارویی جهاددانشگاهی واحد گلستان گفت: برداشت سیاه دانه در گلستان آغاز شده و تا پایان خردادماه ادامه دارد.
مصطفی حمیدی اظهار کرد: امسال 100 هکتار از اراضی کشاورزی گلستان  به کشت گیاه دارویی سیاه دانه اختصاص یافت. این محصول در شهرستان های بندرگز، گرگان، کردکوی، علی آباد کتول، آزادشهر و گالیکش کشت شد.

وی با بیان اینکه تهیه بذر و مشاوره درخصوص نحوه کاشت، داشت و برداشت این محصول توسط جهاددانشگاهی گلستان انجام شده است، افزود: زمان مناسب کشت این گیاه آبان و آذر ماه است. 
حمیدی یادآور شد: در سال های گذشته سیاه دانه به صورت موردی در استان کشت می شد، اما امسال با مشاوره ای که صورت گرفت و استقبال کشاورزان، در سطح بیشتری کشت شده است.

مدیر مرکز خدمات تخصصی تولید و فراوری گیاهان دارویی جهاددانشگاهی گلستان به رقم های کشت شده نیز اشاره کرد و گفت: سیاه دانه کشت شده در استان از دو رقم پا بلند و پا کوتاه است. رقم پا کوتاه(هندی) زودرس است و عملکرد آن نسبت به رقم پا بلند کمی کمتر است. در گلستان با توجه به شرایط آب و هوایی، رقم پاکوتاه بهتر جواب می دهد. رقم پا بلند نیاز به آبیاری دارد ولی رقم پا کوتاه را می توان به صورت دیم کشت کرد.
وی اظهار کرد: انتظار داریم در هر هکتار بین 700 کیلوگرم تا یک تن و 300 کیلوگرم از این محصول برداشت شود.
حمیدی با بیان اینکه سیاه دانه یکی از گیاهان مفید برای سلامتی به شمار می آید، خاطرنشان کرد:‌ روغن سیاه دانه به درمان مشکلات گوارشی و روده‌ ای، دندان درد، سر درد، دیابت، گرفتگی بینی، آنفولانزا و سرماخوردگی، آلرژی‌ ها و مشکلات پوست و مو کمک می‌کند. همچنین روغن سیاه دانه به عنوان حلال برای استخراج برخی از اسانس ها مورد استفاده قرار می­گیرد.


( ۴۸ )

نظر شما :