کارگاه آموزشی «کارآفرینی» در شهرستان خلخال برگزار شد

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۲:۴۶ کد : ۷۵۲۳ آموزشی
در راستای توانمندسازی بانوان، کارگاه آموزشی «کارآفرینی» به همت جهاددانشگاهی استان و با مشارکت دفتر امور بانوان و خانواده استانداری اردبیل و امور بانوان شهرستان خلخال، شنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه در این شهرستان برگزار شد.
کارگاه آموزشی «کارآفرینی» در شهرستان خلخال برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل، مدرس این کارگاه با اشاره به اینکه در کسب و کار، ‌تولید و خرید کالا و یا خدمات با هدف کسب سود انجام می‌شود، اظهار کرد: چیزی که یک فعالیت اقتصادی را سود ده یا ماندگار می‌کند، ارزش آفرینی در آن است.

مددزاده با بیان اینکه ارزش‌آفرینی، به نوعی پیدا کردن زمینه‌ای مشترک میان صنعت و بازار است، ادامه داد: اگر ارزشی که ایجاد می‌کنیم منافع دیگران را نیز تأمین کند، پایدار خواهد بود و اگر صرفاً از انحصار یا فرصت‌طلبی باشد ناپایدار و کوتاه‌مدت خواهد بود.

وی فروش یا انتقال کالا و خدمات برای دریافت بهره، معامله کالا، انگیزه سود و فعالیت توأم با ریسک  از ویژگی‌های کسب و کار است، یادآور شد: کسب و کار خدماتی شامل انتقال فعالیت‌هایی است که برای انتقال کالا یا خدمات از مکان تولید به محل مصرف انجام می‌گیرد و بانکداری، حمل و نقل، بیمه، انبارداری، بسته‌بندی و تبلیغات و خدمات مستقیم مثل داخلی، هنری، بهداشتی، بیمه‌ای و ارتباطات از انواع کارآفرینی خدماتی به حساب می‌آید.

مدرس این کارگاه با بیان اینکه کسب و کار دارای اهداف اجتماعی و اقتصادی است و کسب و کارهای خانگی، اینترنتی، روستایی، خانوادگی، خدماتی و فروش از انواع کسب و کار محسوب می شود، خاطرنشان کرد: آزادی و استقلال عمل، ساعات کار انعطاف‌پذیر، پایین بودن هزینه راه‌اندازی، کاهش میزان ریسک، احتمال موفقیت بیشتر و عدم نیاز به مجوز از ویژگی‌های کسب و کار خانگی است.

مددزاده با بیان اینکه کسب و کار اینترنتی به عنوان یکی از سریع‌ترین کسب و کارها از نظر تعداد، حجم و سود در عرصه تجارت جهانی است، یادآور شد: ایجاد اجتماعات آنلاین، تبلیغات اینترنتی، پیوستن به شبکه‌های واسطه‌گری، سرمایه‌گذرای مشترک و چند رسانه‌ای را می‌توان از انواع کسب و کار اینترنتی نام برد.

وی با اشاره به اینکه کارآفرینی در مناطق روستایی، به دنبال ترکیب واحدی از منابع درونی و بیرونی از فعالیت‌های کشاورزی است، یادآور شد: گردشگری، آهنگری، درودگری و ریسندگی از مثال‌های تنوع بخشی به فعّالیّت‌های نه چندان وابسته به کشاورزی و متناسب با کارآفرینی روستایی است.


نظر شما :