‎استفاده از فیوژن انقلابی در تشخیص سرطان پروستات

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۳:۱۷ کد : ۷۴۲۴ پژوهشی
دکتر محمد نظری فلوشیپ فوق تخصصی رادیولوژی مداخله‌ای و عروقی اظهار کرد: سرطان پروستات به عنوان شایعترین سرطان در مردان و دومین علت مرگ و میر مردان بعلت سرطان محسوب می شود و بروز این سرطان در سال های اخیر رو به افزایش بوده و پزشک براساس معاینه مقعدی غیرطبیعی یا بالا بودن سطح ماده ای بنام PSA به وجود این سرطان شک می کند.
‎استفاده از فیوژن انقلابی در تشخیص سرطان پروستات

‎به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران، دکتر نظری در مورد روش تشخیص سرطان پروستات بیان کرد: روش تشخیص قطعی این سرطان نمونه برداری یا اصطلاحا بیوپسی پروستات است. تاکنون نمونه برداری سیستماتیک پروستات روش مرسوم بیوپسی بوده است اما اشکال این روش این است که در اغلب موارد تومور در سونوگرافی قابل مشاهده نیست و نمونه برداری کور بوده و احتمال عدم تشخیص سرطان وجود دارد.

‎وی تصریح کرد: در سال های اخیر ابداع روش فیوژن موجب انقلابی در تشخیص این بیماری شده است بطوری‌ که در این روش ابتدا از پروستات با استفاده از MRI تصویربرداری و سپس تصاویر آن با تصاویر سونوگرافی جهت نمونه برداری ترکیب می شود، به همین دلیل تومور بطور مستقیم قابل مشاهده است و از آن نمونه برداری می شود.

‎این عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران مزایای دیگر این روش را دقت بالاتر در تعیین درجه تومور دانست و گفت: این روش در تعیین نوع درمان اهمیت بسزایی دارد.

‎وی در پایان تاکید کرد: ما نیز در راستای بکارگیری پیشرفته ترین روش های تشخیصی و درمانی همگام با کشورهای پیشرفته، در سال های اخیر این روش را جایگزین روش های قدیمی نمونه برداری پروستات کرده ایم که بطور قابل ملاحظه‌ای موجب ارتقاء دقت تشخیصی در بیماران مبتلا به سرطان پروستات شده است.


نظر شما :