اختصاص ۱۰ میلیارد ریال برای راه‌اندازی واحد فرآوری گیاهان داروئی در سیستان و بلوچستان

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۴:۲۵ کد : ۶۹۹۳ پژوهشی
رییس جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان از اختصاص مبلغ ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای راه‌اندازی واحد فرآوری گیاهان داروئی در استان خبر داد.
اختصاص ۱۰ میلیارد ریال برای راه‌اندازی واحد فرآوری گیاهان داروئی در سیستان و بلوچستان

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان، دکتر تاجری ۱۷ اردیبهشت‌ماه با اعلام این خبر اظهار کرد: استان سیستان و بلوچستان دارای ظرفیتهای فراوانی در حوزه گیاهان داروئی است و هم در شمال و هم در جنوب استان این قابلیت و ظرفیت بالا وجود دارد.

وی ادامه داد: این استان دارای بیش از 3000 گونه گیاهی است که بیش از دویست نوع آن دارای خاصیت داروئی است. رییس جهاددانشگاهی واحد استان گفت :گیاهان دارویی سیستان و بلوچستان یک طرفیت بزرگ و استثنایی برای توسعه و رشد است که می تواند زمینه ساز تحول در استان باشد.

دکتر تاجری در این راستا افزود: با توجه به اهمیت پرداختن به گیاهان داروئی استان به این حوزه ورود کرده ایم و با ایجاد واحد فرآوری گیاهان داروئی و معطر در سیستان که در شورای برنامه ریزی استان موافقت بعمل آمده و عملیات اجرایی آن در قالب ایجاد دهکده گیاهان داروئی بزودی انجام می‌شود.

 وی اضافه کرد: پژوهشگران جهاددانشگاهی پس از تحقیق و بررسی بر روی گونه های مختلف گیاهی در منطقه به نتایج قابل ملاحظه ای دست یافتند که بر اساس آن نتایج ، طرح ایجاد دهکده گیاهان دارویی سیستان را مطرح و خوشبختانه با توجه به نتایج بدست آمده با طرح راه اندازی این دهکده موافقت شد و در حال حاضر فاز اول این پروژه در حال اجرا می باشد.

رییس جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان یادآور شد: در فاز نخست دهکده گیاهان دارویی، واحد فرآوری گیاهان معطر راه اندازی خواهد شد و با تکیه بر تولید دم نوش های گیاهی با نشان معتبر که قابلیت عرضه در بازارهای داخلی و خارجی را خواهد داشت، کارش را در سال جاری آغاز خواهد کرد.

دکتر تاجری تصریح کرد: یکی از اهداف این پروژه تکمیل زنجیره تولید گیاهان دارویی در استان است که با تکمیل شدن این زنجیره می توانیم شاهد رشد مضاعف تولید گیاهان دارویی در سیستان و بلوچستان باشیم.

وی افزود: در این پروژه علاوه بر انجام تحقیقات کاربردی نگاه ما تجاری سازی و برندسازی گیاهان دارویی استان است تا بدین طریق جهاد دانشگاهی بتواند نقش تاریخی خود در توسعه منطقه را ایفا نماید.

رئیس جهاددانشگاهی واحد استان گفت: اهلی سازی گیاهان داروئی در استان از دیگر طرحهای مورد نظر در جهاددانشگاهی است که در دهکده گیاهان داروئی اجرایی خواهد شد .

 دکتر تاجری خاطرنشان کرد: برای اجرای این پروژه در فاز نخست مبلغ ده میلیارد ریال از محل اعتبارات ارتقاء شاخص های توسعه اقتصادی استان اختصاص یافته است.


( ۵ )

نظر شما :