امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و جهاددانشگاهی

۲۲ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۵:۲۸ کد : ۶۷۲ تجاری سازی و اشتغال تاپ خبر
تفاهم نامه همکاری مشترک بین معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و جهاددانشگاهی امروز ۲۲ خرداد به امضای دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده و دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی رسید.
امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و جهاددانشگاهی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، نظر به نقش عمده و تاثیرگذار زنان در خانواده و عرصه های اجتماعی و توسعه پایدار کشور و رفع چالش ها و موانع فراروی زنان جهت مشارکت فعال و موثر در تمامی عرصه های توسعه کشور و ضرورت توان افزایی زنان به ویژه در برخورداری از فرصت های کارآفرینی و اشتغال به ویژه در چارچوب اصول 10 و 21 قانون اساسی و بند "ت" ماده 80 و مواد 101 و 102 قانون برنامه ششم توسعه، سیاست های کلی خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری (1395)، و مواد 3، 53، 54، 55، 77 تا 84، 86، 87، 108 منشور حقوق شهروندی ابلاغی (1395) رییس جمهور محترم، این تفاهم نامه به امضای دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده و دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی رسید.
"توسعه و گسترش همکاری ها و مشارکت در زمینه فعالیت های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، اطلاع رسانی، و مشاوره ای، اشتغال و کارآفرینی" و "بهره گیری از منابع، امکانات و توانمندی های علمی - تخصصی و اجرایی در حوزه های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، اطلاع رسانی، و مشاوره ای، اشتغال و کارآفرینی دو طرف" از اهداف این تفاهم نامه است.
از محورهای همکاری مشترک این تفاهم نامه می توان به توان افزایی و ارتقاء مهارت های شغلی دانش آموختگان زن و زنان سرپرست خانوار (برنامه جامع هدایت شغلی؛ ایجاد چرخه اشتغال پایدار از حلقه آموزش تا عرضه و فروش محصولات) در راستای بند ت ماده 80 قانون برنامه ششم توسعه، همکاری در تهیه سرفصل ها و متون و منابع آموزشی مورد نیاز دوره های آموزشی، مشارکت در برگزاری دوره ها، و کارگاه های آموزشی با موضوعات گفتگوی ملی خانواده، گفتگوی بین نسلی و توان افزایی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و همکاری در انجام پژوهش ها و پیمایش های مورد نیاز حوزه زنان و خانواده اشاره کرد.
این تفاهم نامه از زمان امضا تا پایان دولت دوازدهم معتبر است.

معاون رییس جهاددانشگاهی خبر داد:
پیگیری "نظام هدایت شغلی" در 6 دانشگاه‌ مطرح کشور از مهر ماه

دکتر محمدصادق بیجندی در آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین این نهاد و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، با اشاره به اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در 8 استان به صورت پایلوت، اظهار کرد: این طرح که بر ارائه تسهیلات پس از آموزش و مشاوره متمرکز است، نوعی مهندسی معکوس به حساب آمده و بسیار مؤثر واقع شده است.
وی با بیان اینکه طرح فوق با همکاری ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در 8 استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، کردستان، لرستان، کرمانشاه، چهارمحال بختیاری و آذربایجان غربی به صورت آزمایشی اجرا شده است، خاطرنشان کرد: برطبق توافق صورت گرفته با وزارت کار قرار است که برخی استان‌های مرزی از جمله استان‌های گلستان، سیستان و بلوچستان، اردبیل، بوشهر، هرمزگان، ایلام و آذربایجان شرقی نیز به طرح ملی توسعه مشاغل خانگی بپیوندند.
معاون رییس جهاددانشگاهی ماموریت جهاددانشگاهی در نقشه جامع علمی کشور را "ساماندهی نظام هدایت شغلی" عنوان کرد و توضیح داد: در این ماموریت پیش‌بینی شده تا دانشجویان در کنار آموزش‌های رسمی، از آموزش‌های جانبی نیز بهره‌مند شوند. این موضوع که بر اساس نیازسنجی‌ها صورت می‌گیرد، قرار است از مهر امسال در 6 دانشگاه‌ مطرح کشور از جمله دانشگاه‌های تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی، علامه طباطبایی، گیلان، شیراز و فردوسی مشهد اجرایی شود.
دکتر بیجندی همچنین از طرحی برای الگوسازی در زمینه مترجمی و ویراستاری با همکاری پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی خبر داد و تشریح کرد: با توجه به سطح پایین بسیاری از مقالات از نظر ویراستاری و نیز بیکاری و خانه‌نشینی بسیاری از دانش‌آموختگان رشته‌های ادبیات فارسی و سایر رشته‌های تخصصی، سامانه‌ای را به منظور راستی‌آزمایی و ارائه مشاوره و آموزش به متخصصان این رشته‌ها در زمینه ترجمه و ویراستاری راه‌اندازی کرده‌ایم.
رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی، سپس به "به‌روزرسانی محتوای دروس" پرداخت و گفت: 20 رشته دانشگاهی را از نظر محتوایی آسیب‌شناسی و معایب و مزایای آن‌ها را بررسی کرده‌ایم.

گفتنی است، این مراسم با حضور دکتر محمدصادق بیجندی رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان، دکتر محمدرضا پورعابدی معاون پژوهش و فناوری، دکتر ایرج فیضی رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی، دکتر سکینه مفتاح جهاددانشگاهی واحد الزهرا(س)، سیروس دشتی معاون توانمندسازی و تحقیقات اشتغال و کارآفرینی، مهندس محمد کیا مدیرکل دفترنیازسنجی وپروژه یابی آموزشی جهاددانشگاهی برگزار شد و برخی از مسوولان به بیان طرح های اجرا شده در واحد خود پرداختند.


۱ رای

نظر شما :