توسط مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران انجام گرفت؛

راه‌اندازی آزمایشگاه تخصصی کشت سلولی

۰۸ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۹:۱۰ کد : ۵۶۲۸ پژوهشی تاپ خبر
متخصصان بانک میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به راه اندازی آزمایشگاه تخصصی کشت سلولی در راستای تعیین ویژگی های پروبیوتیکی لاکتیک اسید باکتری ها شدند.
راه‌اندازی آزمایشگاه تخصصی کشت سلولی

به گزارش روابط عمومی مرکز ذخائر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر سید مجید تولیت سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص این توانمندی گفت:  این خدمت که به بررسی توان اتصال باکتری های اسید لاکتیک از جمله پروبیوتیک ها به سلول های اپیتلیال دستگاه گوارش می پردازد پتانسیلی را برای معرفی سویه های ارزشمند پروبیوتیکی جهت استفاده در صنایع غذایی و دارویی ایجاد کرده است.

تولیت افزود:افزودن پروبیوتیک ها به لبنیات صنعتی این امکان را فراهم می کند که محصولات لبنی با ویژگی های مطلوب به بازار عرضه شوند. در ضمن حق انتخابی برای مصرف کنندگان ایجاد می شود که راه جدیدی برای استفاده از محصولات سالم در پیش روی داشته باشند. سلامتی محصولات حاوی پروبیوتیک ها در واقع سلامتی دستگاه گوارش را تضمین و سیستم ایمنی را تقویت می کند.

وی همچنین بیان کرد: باتوجه به اهمیت پروبیوتیک ها در حفظ و ارتقاء سلامت انسان، جداسازی و شناسایی آنها در محصولات لبنی سنتی و به کارگیری آنها به عنوان مکمل در فرآورده های لبنی و خوراک دام و طیور ضروری به نظر می رسد.

گفتنی است، که به دلیل استفاده از پروبیوتیک های وارداتی در صنایع لبنی از اهمیت انواع بومی کاسته شده و امکان استفاده از آنها بسیار محدود شده است.


نظر شما :