بازدید رییس جهاددانشگاهی از نمایشگاه ملی دستاوردهای چهل ساله‌ی انقلاب اسلامی

۱۶ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۶:۰۸ کد : ۵۲۲۲ عمومی تاپ خبر
دکتر طیبی پیش از ظهر امروز از نمایشگاه ملی دستاوردهای چهل ساله‌ی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و هم‌چنین غرفه‌ی اختصاصی جهاددانشگاهی در این نمایشگاه بازدید کرد.
بازدید رییس جهاددانشگاهی از نمایشگاه ملی دستاوردهای چهل ساله‌ی انقلاب اسلامی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر طیبی رییس جهاددانشگاهی پیش از ظهر امروز (16 بهمن‌ماه) از نمایشگاه ملی دستاوردهای چهل ساله‌ی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بازدید کرد.
وی هم‌چنین از فضای نمایشگاهی اختصاصی معرفی دستاوردهای جهاددانشگاهی و سایر دستگاه‌های کشوری و لشگری دیدن و با غرفه‌داران گفت‌وگو کرد.
رییس جهاددانشگاهی در جمع خبرنگاران با بیان این‌که نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که کارهای بسیار بزرگی در حوزه‌ی سازندگی کشور انجام شده است، گفت: باید از فرصت تحریم برای رفع نیازمندی‌ها استفاده کنیم، البته من به‌شخصه موافق تحریم نیستم، ولی این اعتقاد را دارم که در شرایط غیرتحریمی باید برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشیم که کشورمان در مسیر رشد و توسعه پیدا کند و این نمایشگاه نشان داد که چقدر کارهای شدنی و خوبی داشتیم.
وی ادامه داد: هدف از ایجاد جهاددانشگاهی اثبات این بوده که ما در جمهوری اسلامی توان انجام بزرگ‌ترین کارهای علمی و فناورانه را داریم و می‌توانیم آن‌ها را کاربردی کنیم و در اختیار رشد و توسعه‌ی کشور قرار دهیم. در حوزه‌ی پزشکی ما فعالیتمان را در کار در زمینه سلول‌های بنیادی شروع کردیم. در دنیا سلول‌درمانی در حال جایگزین دارودرمانی شدن است و ما در این زمینه کارهای خوبی کردیم و توانستیم در مرز فناوری و علم حرکت کنیم؛ ما توانستیم یافته‌های علمی خود را به فناوری تبدیل کنیم و امروز دارای توان سلول‌درمانی هستیم. کارخانه‌ای را در زمینه تولید سلول‌های بنیادی ایجاد کردیم و می‌توانیم با پیشرفته‌ترین استانداردها سلول‌های بنیادی را تولید کنیم؛ هم‌چنین در حوزه‌ی فنی ـ مهندسی هم کارهای بسیار بزرگی کردیم؛ مثلاً برای اولین بار در جمهوری اسلامی فرستنده‌های رادیویی، موج متوسط، fm و فرستنده‌های تلویزیونی روستایی را ساختیم. در حوزه‌ی نفت‌، گاز و پتروشیمی طراحی و ساخت دکل‌های حفاری، مته‌های حفاری و مواد شیمیایی را انجام دادیم. در حوزه‌ی کشاورزی بیشتر توجه ما بر اصلاح نژاد است؛ چون کشور ما با کمبود آب و به‌طور طبیعی با کمبود علوفه مواجه است و ما باید نژاد بومی را اصلاح کنیم و بهترین نژادها را استفاده کنیم که دارای بهره‌وری بالا است. در کل این را اثبات کردیم که ما توان تولید علم را داریم و علم خود را توانستیم به فناوری تبدیل کنیم و فناوری را در خدمت جامعه و در خدمت توسعه صنعت به کار بردیم؛ منتهی این کار باید به همه‌ی زمینه‌ها تعمیم یابد.
دکتر طیبی بیان کرد: ما هم‌اکنون در حوزه‌ی پزشکی و در بحث سلول‌های بنیادی جزو کشورهای اول دنیا هستیم؛ در یک مقطعی جزو ۶ کشور اول و مقطعی دیگر جزو ۱۰ کشور اول هستیم و دانشمندانی که از اینجا بازدید می‌کنند، خیلی استقبال می‌کنند و تعجب هم می‌کنند. من فکر می‌کنم این فرهنگ خودباوری‌ای که در کشور ما وجود دارد، می‌تواند نمونه خوبی برای الگوپذیری باشد. من فکر می‌کنم همین‌که یک کشوری توانسته در مدت کوتاهی به این دستاوردها برسد، می‌تواند الگوی خوبی باشد.

 


گفتنی است، نمایشگاه مذکور تا 22 بهمن از ساعت 9 الی 19 در محل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس (بزرگراه شهید حقانی) برای بازدید عموم رایگان است.
هم‌چنین جهاددانشگاهی با ارایه دستاوردها و توانمندی‌های خود در این نمایشگاه واقع در غرفه‌ی 5، سالن قصر شیرین، پذیرای علاقه‌مندان است.

 

 


نظر شما :