کارگاه آموزشی رویکرد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در خلخال برگزارشد

۱۹ دی ۱۳۹۷ | ۰۹:۰۳ کد : ۴۵۶۹ آموزشی
کارگاه آموزشی «رویکرد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بر مبنای توسعه خانواده» به همت جهاددانشگاهی اردبیل و دفتر امور بانوان و خانواده استانداری اردبیل در شهرستان خلخال برگزار شد.
کارگاه آموزشی رویکرد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در خلخال برگزارشد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی اردبیل، در ابتدای این کارگاه مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری اردبیل گفت: والدین نقش مهمی در ترویج استفاده از مهارت‌های سالم زندگی و افزایش سلامت جسمی و روانی اعضای خانواده دارند.

فریبا محمدلو با بیان اینکه ایجاد نشاط اجتماعی خانواده‌ها باید به عنوان یک رویکرد تأثیرگذار در جامعه مورد توجه قرار گیرد،تصریح کرد: بر اساس تفاهم نامه همکاری بین استانداری اردبیل و جهاددانشگاهی استان، سلسله کارگاه‌هایی با هدف حفظ و تحکیم بنیان خانواده، مهارت‌افزایی و توانمندسازی بانوان، افزایش مشارکت توان مدیریت زنان و آشنایی با قوانین و آیین‌نامه‌های حوزه خانواده در شهرستان‌های استان در حال برگزاری است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری اردبیل با بیان اینکه بهداشت روان، فرایندی برای بهتر زیستن و رفاه اجتماعی است، اظهار کرد: با حضور حداکثری بانوان در این دوره‌ها و مشارکت در موضوعات مطروحه می‌توان بسیاری از مسایل و مشکلات مربوط به این حوزه را در استان برطرف کرد.

در ادامه این کارگاه معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری خلخال توجه به نهادهای اجتماعی را مهم عنوان و اضافه کرد: خانواده به عنوان هسته بنیادین نظام اجتماعی، مهمترین نهاد در جامعه است که باید توجه به نیازهای آن در اولویت قرار گیرد.

احمد قنبری با اشاره به اینکه سلامت روانی و اجتماعی یک جامعه به سلامت بنیاد خانواده‌های آن بستگی دارد، یادآور شد: بانوان می‌توانند از این کارگاه‌ها برای افزایش سلامت، تحکیم روابط عاطفی و اجتماعی در خانواده استفاده کنند.

مدرس کارگاه «رویکرد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بر مبنای توسعه خانواده» نیز گفت: رضایت و خوشحال بودن در زندگی به تقویت ایمنی بدن، مقابله با استرس و امید به زندگی در خانواده‌ها کمک می‌کند.

فردین محمودی ادامه داد: وجود قواعد و مقررات روشن، افزایش توان برای مقابله با فشارها و بحران‌های زندگی، هدایت و موازنه‌سازی رفتارها، شناخت تفاوت‌ها و اختصاص زمان بیشتر برای باهم بودن، تقویت روحیه قدردانی و سپاسگزاری در میان اعضا، ایجاد احساس ارزشمندی و عزت نفس در یکدیگر، ایجاد رابطه عمیق والدین با فرزندان و برخورداری از مهارت‌های ارتباطی موثر از مهمترین عوامل تاثیرگذار در سلامت روانی اعضای خانواده است.

وی با بیان اینکه احترام به یکدیگر به ایجاد خانواده شاد و پایدار می‌انجامد، خاطرنشان‌کرد: هر خانواده‌ای نیاز به محیط شادی برای حیات دارد و در این میان زن و مرد به ویژه مادر نقش مهمی برای ایجاد نشاط در خانواده دارند .

محمودی اظهار کرد: دعا و مناجات با خداوند، پرداختن به ورزش‌هایی چون اسب سواری، تیراندازی، کوه نوردی و شنا که مورد تأکید اهل بیت(ع) است، مطالعات قرآنی و حدیثی، تفکر در برنامه های الهی، درس‌ خواندن و ارتقای بنیه علمی، شوخی و مزاح به نحو شایسته، مسافرت با دوستان و برنامه غذایی مناسب از ابزارهای شاد زیستن به سبک و سیره رضوی است.

وی احترام و تکریم، همدلی و همراهی، شاکر بودن و قناعت پیشگی، پرهیز از عیب جویی، عفت و چشم پوشی از غیر، مدیریت و تدابیر امور خانه را  از نقش های زن نسبت به مرد در خانواده عنوان کرد.


نظر شما :