استاندار چهارمحال و بختیاری:

جهاددانشگاهی با شبکه‌سازی اقدام به ایجاد اشتغال کرده است

۱۶ دی ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۰ کد : ۴۴۸۰ تجاری سازی و اشتغال تاپ خبر
استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: جهاددانشگاهی در اجرای طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی با شبکه‌سازی ، آموزش ، اتصال به بازار و بکارگیری پشتیبا‌ن‌ها اقدام به ایجاد اشتغال کرده است.
جهاددانشگاهی با شبکه‌سازی اقدام به ایجاد اشتغال کرده است

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری، اقبال عباسی 15 دی‌ماه در کارگروه تخصصی اشتغال استان، اظهار کرد: در مجموع عملکرد بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی در پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری قابل تقدیر است.

وی افزود: جلسه‌ای در خصوص اینکه برخی پروژه‌های بخش کشاورزی با 80 تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی به دلیل سرمایه در گردش نمی‌توانند افتتاح شوند، در دستورکار برای پیگیری قرار گیرد.

استاندار چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: جهاد دانشگاهی در اجرای طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی با شبکه‌سازی ، آموزش ، اتصال به بازار و بکارگیری پشتیبان‌‌ها اقدام به ایجاد اشتغال کرده اما برخی دستگاه‌های استان متقاضی را به بانک‌های عامل می‌فرستد که ممکن است سیاست‌گذاری در سطح کلان اشکال داشته باشد و باید تغییر کند لذا بایستی از وجود جوانان تحصیلکرده و NGOها بهره برد و از آنان به عنوان پشتیبان استفاده کرده و از این پشتیبان‌ها حمایت شود.

عباسی ادامه داد: اکنون جهاددانشگاهی پشتیبان‌ها را شناسایی کرده و متقاضی حضور آنان در جلسات اشتغال فرمانداری‌ها است و لذا فرمانداران بایستی اسامی پشتیبان‌ها را از جهاد دانشگاهی گرفته و مشکلات این قشر را حل کنند تا این افراد بتوانند برای افرد دیگر شغل ایجاد کنند.

وی با گلایه از اینکه این روزها آمار بیکاری استان در فضای مجازی مورد بحث است، افزود: برخی معتقد هستند این آمار ساختگی است اما چرا نباید این اعداد درست باشد و چرا زیر سوال برده می‌شود؟ پس لازم است با اطلاع رسانی به موقع این موارد شفاف بیان شود.

عباسی با بیان اینکه فضای مجازی افکار عمومی را می‌سازد، اظهار کرد: روابط عمومی‌ها بایبستی فضای مجازی و افکار عمومی را رصد کرده و به موقع شفاف‌سازی کنند.

وی بیان کرد: جهاددانشگاهی و جهاد کشاورزی استان در خصوص اجرای طرح اشتغال، یک نشست خبری با اصحاب رسانه برگزار کنند.

طهمورث الیاسی رییس سازمان برنامه‌ریزی و مدیریت استان  نیز گفت: تلاش‌های مطلوبی توسط جهاد دانشگاهی و سایر دستگاهها در حوزه اشتغال صورت گرفته و این امر مورد تاکید دولت ست.

وی افزود: اجرای طرح مشاغل خانگی در استان نیازمند اهتمام تمام دستگاه‌های اجرایی با هماهنگی با اداره‌ تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان است.

الیاسی اضافه کرد: اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان منابع استانی توزیع شده و منابع ملی در حوزه اشتغال را به تفکیک مشخص کرده و به صورت نسبت و درصد ارائه کند.

وی گفت: طرح توسعه اقتصادی و اشتغالزایی انجام شده که به حل مشکلات کمک می‌کند.

الیاسی با تاکید بر اینکه بایستی به آمارهای رسمی اکتفا شود، بیان کرد: در فصل پاییز سال گذشته آمار بیکاری استان 21.2 درصد بوده و اکنون به 17 درصد رسیده که 4.2 درصد کاهش داشته است.

وی بیان کرد: تعداد پروژه‌های بخش کشاورزی با 80 تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی که به دلیل سرمایه در گردش نمی‌توانند افتتاح شوند، احصا شود تا بانک‌های عامل مساعدت لازم را داشته باشند.

  سیروس رضایی نیز در این مراسم ، با اشاره به اجرای طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی اظهار کرد: هدف این طرح پایلوت ، ایجاد توسعه و پایداری مشاغل خانگی بوده که با کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و توسط جهاد دانشگاهی در 9 استان کشور از جمله چهارمحال و بختیاری در حال اجرا است که اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان به عنوان ناظر طرح همکاری مطلوبی برای اجرای هرچه بهتر طرح با مجری داشته است.

وی افزود: در این طرح جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد تسهیل گر نقش مداخله‌ای و توسعه‌ای در ایجاد، توسعه و پایدارسازی مشاغل خانگی را ایفا می‌کند که ازویژگی‌های بارز این طرح کمرنگ شدن نقش تسهیلات در ایجاد اشتغال از طریق به کار بردن حلقه‌های مهم و تاثیرگذار دیگر مانند توانمندسازی و آموزش، شبکه‌سازی و اهمیت به اتصال به بازار می‌توان نام برد.

رضایی در ادامه عنوان کرد: زیر ساخت‌های مطلوبی چه در سطح ملی  و و چه در سطح استانی برای هدایت متقاضیان پیش‌بینی شده است که از جمله این زیر ساخت‌ها می‌توان به سامانه ویژه این طرح اشاره کرد که توسط جهادگران جهاددانشگاهی طراحی شده و امکان ثبت‌نام متقاضی انتخاب شغل مناسب، آموزش، بازاریابی و فروش محصول را برای متقاضی فراهم می‌کند.

سرپرست جهاد دانشگاهی استان تاکید کرد: در فاز نخست، مزیت‌ها از روش علمی و مشاهده میدانی شناسایی و پس از تایید بر روی سامانه قرار گرفت و فراخوان عمومی برای ثبت‌نام متقاضیان در سامانه طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی صورت گرفت که بیش از 2000 متقاضی در این سامانه ثبت نام کردند و در فاز دوم نیز با تک‌تک متقاضیان تماس تلفنی به منظور تشریح طرح، ارزیابی اولیه و بررسی اطلاعات شخصی وارد شده در سامانه، استعلامات مورد نیاز، نشست‌های توجیهی و مشاوره شغلی، کارگاه عمومی و دوره‌های آموزشی تخصصی برای علاقه‌مندان به صورت کاملا رایگان انجام شد.

وی ادامه داد: در فاز سوم طرح، برنامه‌ریزی و ایجاد زیرساخت اتصال به بازار محصولات تولیدی همزمان با آموزش متقاضیان انجام شده و در نهایت با 40 پشتیبان برای همکاری در طرح در حوزه‌های مختلف فرش، نمد، میوه خشک و ... توافق شده است.

رضایی نگرش نادرست متقاضیان به مقوله ایجاد شغل که تحقق آن را تنها در تسهیلات و کمک مالی خلاصه می‌کنند، عدم استقبال برخی از متقاضیان از آموزش‌های تخصصی، پراکندگی متقاضیان در شهرستان‌های 9 ‌گانه استان، عدم تمایل برخی پشتیبانان به دلیل ترس از ایجاد تعهد در تحت پوشش قرار دادن متقاضیان را برخی مشکلات اجرای طرح برشمرد.

سرپرست جهاد دانشگاهی استان بیان کرد: مهم‌ترین مشکل راه‌اندازی کسب و کارهای خانگی، اخذ مجوزها و استانداردهای خاص دستگاه‌های اجرایی و ارگان‌های نظارتی است لذا پیشنهاد می‌شود در مسیر اخذ مجوزهای مورد نیاز همکاری با متقاضیان صورت گیرد و تولیدکنندگان را نیز به برندسازی تشویق کرده و در این مسیر از آنان حمایت شود.

رضایی از مسوولان دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران درخواست کرد که متقاضیان راه‌اندازی کسب و کارهای خانگی را به استفاده از شرح خدمات این طرح تشویق و ترغیب کرده و پشتیبانان موفق به ایجاد شبکه زنجیره ارزش مزیت‌های موجود را معرفی کنند.

 

 


نظر شما :