برای حفظ محیط‌زیست و صرفه‌جویی در هزینه‌ها توسط محققان جهاددانشگاهی رقم خورد؛

تولید پاکت سیمان با استفاده از کاغذ معدنی

۱۰ دی ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۹ کد : ۴۳۶۰ پژوهشی تاپ خبر
در راستای حفظ محیط زیست و صرفه جویی در هزینه ها، محققان پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاددانشگاهی تربیت مدرس موفق به تولید و بهینه سازی پاکت سیمان با استفاده از کاغذ معدنی شدند.
تولید پاکت سیمان با استفاده از کاغذ معدنی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد تربیت مدرس، در راستای حفظ محیط و صرفه جویی در هزینه ها محققان پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاددانشگاهی تربیت مدرس موفق به تولید و بهینه سازی پاکت سیمان با استفاده از کاغذ معدنی شدند.

 دکتر مهدی اسکندری عضو هیـأت علمی پژوهشکده فرآوری مواد معدنی و مجری پروژه با بیان اینکه در حال حاضر اکثر شرکت های تولید سیمان در کشور از مواد پلیمری پلی پروپیلن جهت بسته بندی سیمان استفاده می کنند، گفت: این پاکت های پلیمری غیر برگشت¬پذیر به محیط زیست هستند و هزاران سال طول خواهد کشید که به طبیعت بازگردند.

عضو هیـأت علمی پژوهشکده فرآوری مواد معدنی با تأکید بر این که در این پاکت های جدید حدود 70 تا 80 درصد از پودر سنگ طبیعی استفاده می شود و به وفور در طبیعت از جمله کشورمان یافت می شود افزود: این پاکتها ارزانتر از پاکت های پروپلین می باشند.

دکتر اسکندری گفت:  حدود  70 تا 80 درصد پاکت ها پودر سنگ است و از پلیمری کمتری در آن استفاده می شود و مشکلات محیط زیستی آن بسیار کمتر از پاکت های سیمانی پلیمری می باشد.  

این محقق ادامه داد:از مزایای آن می توان اشاره به این مسئله نمود که در این فرآیند نیازی به هیچ آب مصرفی نمی باشد و  در صورت تجاری سازی این محصول توسط جهاد دانشگاهی تربیت مدرس این پاکت ها می توانند جایگزین پاکت های مرسوم شوند .

گفتنی است، این پژوهش با همکاری شرکت تعاونی تامین نیاز سنگبران صفا شهر و پژوهشکده فرآوری مواد معدنی انجام شده است.  

 

 

 


نظر شما :