نخستین دفتر تسهیل گری کشور به همت جهاددانشگاهی استان کرمان افتتاح شد

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۰۹:۱۹ کد : ۴۱۶ عمومی تاپ خبر
با حضور معاون مشارکتهای اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور، رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان و مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان نخستین دفتر تسهیل گری و توسعه محلی کشور به همت جهاد دانشگاهی کرمان در محله قلعه محمود شهر کرمان، از محل های دارای آسیب اجتماعی بالای شهر کرمان افتتاح شد.
نخستین دفتر تسهیل گری کشور به همت جهاددانشگاهی استان کرمان افتتاح شد

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان کرمان، دکتر"رضا کامیاب مقدس" رییس جهاددانشگاهی استان کرمان و مجری طرح تسهیل گری در استان کرمان، در مراسم افتتاح دفتر تسهیل گری و توسعه محلیِ به همت جهاد دانشگاهی کرمان با حضور معاون مشارکتهای اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور، اظهار کرد: امروز اولین دفتر از ۱۰ دفتر تسهیل گری شهر کرمان به همت جهاددانشگاهی استان کرمان به عنوان مجری این طرح در استان افتتاح می شود که در راستای روند اجرای کار حمایت، همراهی و مشارکت همه مدیران را نیاز داریم.


هدف از راه‌اندازی دفاتر تسهیل گری ارتقاء فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مردم محلات حاشیه شهر است

وی در ادامه افزود: استان کرمان از معضلات و آسیب های اجتماعی متعددی رنج می برد و در سال های اخیر به دلیل خشکسالی و مسائل اقتصادی با پدیده مهاجرت وسیع از روستاها و شهرهای کوچک به مرکز استان روبه رو و شکل گیری محلات حاشیه ای در کرمان هستیم.

کامیاب مقدس تصریح کرد: ساکنان این سکونتگاه های غیررسمی و بافت فرسوده دارای وضعیت اقتصادی نابسامان هستند و محله قلعه محمود در قلب شهر قرار دارد و یک تهدید اجتماعی برای شهر است در عین حال می تواند یک فرصت باشد.

رییس جهاددانشگاهی استان کرمان و مجری طرح تسهیل گری در استان کرمان بیان کرد: هدف این است فعالیت دفاتر تسهیل گری منجر به توانمندسازی مردم محلات و به گونه ای عمل شود که امین و محل رجوع مردم شده و خروجی کار، ارتقاء فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مردم این محلات شود.

وی با اشاره به اینکه ۶۰ نیروی متخصص در دفاتر تسهیل گری فعالیت خواهند کرد، گفت: در تمام اسناد بالادستی کشور از کرمان به عنوان مرکز جنوبشرق کشور یاد شده و به عنوان مرکز پشتیبانی کننده سواحل مکران دیده شده لذا مناطق حاشیه ای و آسیب زا زیبنده استانی و شهری همچون کرمان نیست و ما در حد بضاعت و توانمان برای بهبود وضعیت و به فعلیت رساندن پتانسیل ها گام برمی داریم.

کامیاب مقدس با اشاره به انتخاب قلعه محمود برای راه اندازی دفتر تسهیل گری در شهر کرمان اظهار کرد: محله قلعه محمود در مرکز شهر قرار گرفته اما بافت فرسوده دارد و درصد بالایی از ساکنان این محله اتباع افغان هستند.

وی ادامه داد: این محله یکی از تاریخی ترین محلات شهر کرمان است و یکی از کارهایی که می شود انجام داد، احیاء بازار قلعه محمود است و ما در روند کار نیاز به تعامل گسترده اوقاف، میراث فرهنگی، شهرداری و سایر دستگاه های ذیربط در این راستا هستیم.

 

دفاتر تسهیل گری باید مشارکت همه را جلب کنند

دکتر"کمال اکبری" معاون مشارکتهای اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور نیز در این مراسم اظهار کرد: بنا به فرموده مقام معظم رهبری، کار اجتماعی جزو کارهای فوق العاده است.

وی درباره فعالیت دفاتر تسهیل گیری در کشور عنوان کرد: تصمیم گرفتیم نقاط بحرانی و احتمالا آسیب زا شهرهای کشور را شناسایی و در آنجا کار درمان و پیشگیری انجام شود که در این راستا نیازمند عزم جدی، باور اساسی در خود افراد و سپس اقدام عملیاتی در بیرون هستیم.

دکتراکبری افزود: افتتاح این دفتر کار بسیار بزرگی است و بزرگ ترین الگوی ما رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله است که به دست خود و در کنار نیازمندان کار را انجام می داد.

وی تصریح کرد: این کارها نیازمند یکسری مدیریت های خوب، هوشمند و همه جانبه نگر است و نیازمند توسعه پایدار، فهم درست چند علتی مجموعه ها و درمان آن و پیشگیری هستیم. زیرا اگر برخی علت ها را نبینیم، خودمان آسیب زننده می شویم، لذا باید نگاه عالمانه و دقیق و با رصد کامل مباحث باشد.

معاون مشارکتهای اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور با تاکید بر اینکه نیازمند حضور همه برای کمک به حل مشکل هستیم و بستر کلی جامعه و سازمان های مردم نهاد باید به میدان آمده و کار بر عهده بگیرد افزود: زحماتی که در استان کرمان با حضور استاندار توانمند و پیگیر استان کشیده شده، نشان می دهد جای امیدواری است و میتواتد خیلی از محله های شهر به محل تولید ثروت تبدیل شود.

دکتراکبری با تاکید بر اینکه دفاتر تسهیل گری باید مشارکت همه را جلب کنند، گفت: اگر محلات را خوب مدیریت کنیم، جایی برای ناهنجاری ها باقی نمی ماند و وزارت کشور به دنبال حمایت جدی از دفاتر تسهیل گری در سطح کشور است و براساس عملکرد، حمایت ها گسترش پیدا می کند.

وی تصریح کرد: استان گسترده کرمان نیازهای بسیار زیادی دارد و در شهرهای دیگرِ این استان نیز نیازمند این فعالیت ها هستیم.

دکتراکبری با اشاره فعالیت جهاد دانشگاهی کرمان در راه اندازی دفاتر تسهیل گری و تقدیر از عملکرد دکتر کامیاب مقدس در این راستا بیان کرد: جهاد دانشگاهی کارهای بزرگ و گسترده ای مبتنی بر علم، آگاهی و معنویت در کشور و استان کرمان انجام می دهد که امیدواریم این حرکت با شتاب بیشتری ادامه داشته باشد.

 

کرمان؛ اولین استان کشور در راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گری در کشور

"زهرا موسی پور" مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان نیز در این مراسم گفت: کرمان در آموزش و افتتاح دفاتر تسهیل گری اولین استان کشور بوده و به همت همکاران در کیفیت فعالیت دفاتر نیز اولین خواهد بود.

وی با بیان اینکه دفاتر تسهیل گری آزمون بزرگ مدیریت برای جوانان است، افزود: استاندار کرمان تمام توان خود را برای ایجاد تغییر در اوضاع اجتماعی، فرهنگی و اجتماعی استان گذاشته و حتما ما باید در این حرکت کمک کنیم.

موسی پور اظهار کرد: ۳۱ نقطه در شهر کرمان شناسایی شده و همه دستگاه های اجرایی پای کار هستند و باید از ظرفیت روحانیون محلات در راستای فعالیت های دفاتر تسهیل گری استفاده شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان بیان کرد: کرمان استانی پهناور با مردم و فرهنگی بزرگ است و باید از این ظرفیت ها استفاده شود.

 

 

 


نظر شما :