تک فرزندی دایره استفاده از بانک سلول های بنیادی را محدود می کند

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۰ کد : ۳۹۵ پژوهشی
در کارگاه آموزشی "اهمیت ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف" که به همت دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف در جهاددانشگاهی اردبیل برگزار شد بر این موضوع که تک فرزندی دایره استفاده از بانک سلول های بنیادی را محدود می کند، تاکید شد.
تک فرزندی دایره استفاده از بانک سلول های بنیادی را محدود می کند

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان اردبیل، مسوول پردازش بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان، یکشنبه 23 اردیبهشت در این کارگاه با بیان اینکه بیش از 75 بیماری توسط سلول های بنیادی قابل درمان است افزود: تاکنون از نمونه های ذخیره شده در بانک عمومی سلول های بنیادی خون بند ناف رویان 26 پیوند و از بانک خصوصی 20 پیوند انجام شده است.
منیره محمد از ذخیره بیش از 90 هزار نمونه خون بند ناف که HLA حدود 65 هزار نمونه تعیین شده است در دو بانک خصوصی و عمومی سلول های بنیادی خون بند ناف رویان خبر داد و خاطرنشان کرد: تاکنون 25 پیوند موفقیت آمیز با استفاده از سلول های بنیادی ذخیره شده این بانک بر روی بیماران فلج مغزی انجام شده است.
وی بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان را بزرگترین بانک منطقه خاورمیانه از نظر تعداد نمونه های ذخیره شده و تعیین HLA اعلام و تصریح کرد: شرکت بن یاخته های رویان در یک حرکت خداپسندانه با هزینه خود، خون بند ناف اهدایی هموطنان را ذخیره و بدون دریافت هزینه در اختیار نیازمندان قرار می دهد.
این پژوهشگر گروه خون ساز و سرطان پژوهشگاه رویان با بیان اینکه در زمان ذخیره سازی خون بند ناف فقط سلول های تک هسته‌ای سلول های بنیادی ذخیره می شود اضافه کرد: نمونه جمع آوری شده باید در عرض 48 ساعت به بانک خون برسد تا نسبت به ذخیره سازی آن اقدام شود.
محمد با بیان اینکه تک فرزندی دایره استفاده از بانک سلول های بنیادی را محدود می کند افزود: اگر پیوند از نمونه خود فرد انجام گیرد موفقیت آن بعد از 100 روز و اگر از نمونه خون اعضای خانواده باشد بعد از 180 روز مشخص می شود. در این پیوند میزان پس زنی در مقایسه با سایر پیوندها فقط 10 درصد است به همین خاطر گزینه مناسبی می تواند در درمان بیماری ها باشد.
در این کارگاه، سرپرست کنترل کیفیت شرکت فناوری بن یاخته های رویان، جمع آوری غیر تهاجمی، عدم درد، دسترسی آسان، عدم نیاز به وسایل و شرایط خاص، تهیه سریع و انجام پیوند با سازگاری 4 الل از 6 الل را از مزایای سلول های بنیادی عنوان کرد.
سلاله صمیمی افزود: اختلالات سلول های بنیادی، لوسمی حاد و مزمن، بیماری‌های نقص در تولید لنفوسیت‌ها، ناهنجاری‌های ارثی گلبول‌های قرمز، اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی، نقص ارثی پلاکتی، اختلالات پلاسماسل و  بیماری‌های ارثی از جمله بیماری‌هایی هستند که در جهان با سلول های بنیادی خون بند ناف درمان شده اند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در کشورمان فقط بیماری هایی با منشاء خونی از جمله تالاسمی، سرطان خون و کم خونی ها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان است.
صمیمی از فعالیت 32 نمایندگی بانک سلول های بنیادی خون بند ناف در 27 استان کشور خبر داد و افزود: خون های جمع آوری شده در این نمایندگی جهت انجام آزمایشات لازم و ذخیره به تهران ارسال می شود.
در پایان این کارگاه با اهدای لوح سپاس و هدیه نقدی از ماماهای همکار دفتر نمایندگی بانک سلول های بنیادی خون بند ناف در استان اردبیل تجلیل شد.


نظر شما :