با امضای قرارداد بین جهاددانشگاهی، شرکت ناوبری هوایی ایران و معاونت علمی ریاست جمهوری صورت گرفت؛

بومی‌سازی تجهیزات فرودگاهی روی باند جهاددانشگاهی

۱۲ آذر ۱۳۹۷ | ۱۴:۴۵ کد : ۳۶۳۱ عمومی تاپ خبر
قرارداد طراحی و ساخت و تحویل اولین سامانه کمک ناوبری بصری (روشنایی باند) بین جهاددانشگاهی (خواجه نصیرالدین طوسی) و شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری منعقد شد.
بومی‌سازی تجهیزات فرودگاهی روی باند جهاددانشگاهی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، امضای قرارداد طراحی و ساخت و تحویل اولین سامانه کمک ناوبری بصری (روشنایی باند) بین جهاددانشگاهی (خواجه نصیرالدین طوسی) و شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری ظهر امروز (12 آذرماه) با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، دکتر طیبی رییس جهاددانشگاهی و رحمت‌ا... مهابادی مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در محل این شرکت منعقد شد.
شناسایی و مستندسازی نیازهای پژوهشی و فناوری در زمینه تجهیزات هوانوردی و فرودگاهی، انجام مطالعات پژوهشی و فناوری در زمینه توسعه دانش فنی و انتقال آن، ارایه خدمات علمی، نظارتی و مشاوره‌ای در موضوعات مرتبط با نیازهای هوایی کشور، توسعه و بومی‌سازی فناوری‌های مورد نیاز متناسب، انجام پژوهش‌های کاربردی در حوزه‌های مخابرات، قدرت، الکترونیک، کنترل و فناوری اطلاعات موردنیاز، اجرای طرح‌های پژوهشی کاربردی در حوزه‌های تجهیزات هوانوردی و فرودگاهی شرکت مطالعه و ساخت دستگاه‌های اندازه‌گیری و شبکه‌های هوشمند و سایر تجهیزات مورد نیاز، بهره‌برداری شرکت از کلیه امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری پارک‌های علم‌وفناوری و مراکز رشد خلاقیت و نوآوری جهاددانشگاهی در حوزه‌های مورد نیاز و پیگیری و ایجاد بانک اطلاعاتی دانشجویان و اساتید برتر و نخبه در کلیه دانشگاه‌های کشور، کمک در بهره‌مندی از آن‌ها در طرح‌ها و پروژه‌های مورد نیاز صنعت هواپیمایی، انتشار نتایج علمی و تحقیقات انجام شده در نشریات جهاددانشگاهی، اجرای پروژه‌های ملی صنعت حمل‌ونقل هوایی توسط جهاد با نظارت شرکت، ایجاد زمینه‌های لازم جهت Scale up نمودن پروژه‌های پژوهشی تا مرحله نیمه‌صنعتی و صنعتی، برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت و کارگاه‌های آموزشی مرتبط با حوزه صنعت هواپیمایی برای شرکت و ارائه گواهی‌نامه‌های مرتبط اعطای سهمیه و تسهیلات ویژه در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت عمومی و تخصصی برگزارشده توسط جهاد مرتبط با صنعت هوایی کشور از دیگر زمینه‌های همکاری در متن این قرارداد است.

گفتنی است، در این مراسم 4 قرارداد شامل طراحی و ساخت سامانه کمک ناوبری بصری (روشنایی باند) و طراحی و ساخت پنج دستگاه برج سیار مراقبت پرواز امضا و نیز توافقنامه های تحقیق، طراحی و ساخت سامانه کمک ناوبری فاصله یاب (DME) و طراحی و ساخت سامانه رادار ثانویه پیشرفته (MSSR) در مجموع به ارزش بیش از 1600 میلیارد ریال به صورت مشترک میان شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، دانشگاه صنعتی اصفهان، جهاددانشگاهی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، شرکت صنایع الکترونیک شیراز (صا ایران) و شرکت صنایع مخابرات صا ایران (صما) با نظارت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید.

 

حمایت از جهاددانشگاهی و دانشگاه‌ها در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان
دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم گفت: پیش از انقلاب ایران در زمینه دانش هوافضا در سطح مقبولی نبود، اما پس از پیروزی انقلاب، به همت متخصصان و جوانان توانمند ایرانی توانستیم به توسعه خوبی در این بخش برسیم.
وی بیان کرد: اگر اقدام به بومی‌سازی فناوری‌های هوایی نکنیم نمی‌توانیم از توانمندی جوانان ایرانی در این حوزه استفاده کنیم و جمعیت بزرگ فارغ‌التحصیلان را به این صنعت بزرگ تزریق کنیم.
دکتر ستاری ادامه داد: عقد قراردادهای مختلف در این زمینه اتفاق خوبی است؛ اما باید هر دو طرف قرارداد به تعهدات و مسوولیت‌های خود پایبند باشند، در غیر این صورت این قراردادها نتیجه‌بخش نخواهد بود.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اظهار کرد: در توافق‌نامه امروز، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران به تعهدات خود عمل کرده است و ریسک بومی‌سازی فناوری‌ها را پذیرفته اما باید جهاددانشگاهی و دانشگاه‌ها نیز در مقابل نیز یک شرکت دانش‌بنیان باشد تا در قبال مسوولیت‌های خود تعهد داشته و انجام تعهدات خود را تضمین کند.
وی افزود: از جهاددانشگاهی و دانشگاه‌ها حمایت می‌کنیم تا اتفاقات خوبی در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان انجام گیرد.
دکتر ستاری همچنین تصریح کرد: معاونت علمی متعهد می‌شود که ریسک مالی و حقوقی توافق‌نامه‌های امضاشده در این مراسم را بپذیرد.
رییس بنیاد ملی نخبگان در ادامه بیان کرد: صنعت هوایی در بخش نظامی توسعه بسیار چشمگیر و قابل قبولی یافته است که این توسعه و پیشرفت را مدیون ریسک‌پذیری مدیران و جوانان ایرانی هستیم.


نظر شما :