مدیر مرکز خدمات تخصصی شیمی و مهندسی شیمی:

پروژه ی تصفیه‏ ی آب‏های آلوده به نیترات در جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان در حال اجراست

۱۰ آذر ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۲ کد : ۳۵۸۱ پژوهشی
پروژه ی تصفیه‏ ی آب‏های آلوده به نیترات و ایجاد فن‏آوری مناسب و کارآمد به منظور کاهش آلودگی نیترات آب‏های آشامیدنی در واحد صنعتی اصفهان در حال اجراست.
پروژه ی تصفیه‏ ی آب‏های آلوده به نیترات در جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان در حال اجراست

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان، مدیر مرکز خدمات تخصصی شیمی و مهندسی شیمی واحد در مصاحبه با روابط عمومی واحد گفت: پروژه ی تصفیه‏ی آب‏های آلوده به نیترات و ایجاد فن‏آوری مناسب و کارآمد به منظور کاهش آلودگی نیترات آب‏های آشامیدنی، با رویکرد صنعتی کردن نمونه آزمایشگاهی، در این مرکز در حال اجراست.

مهندس نوید ناصری افزود: در جریان استفاده از سموم و کودهای نیتراته و شیمیایی در زمین‏های کشاورزی، به مرور زمان این خاک‏های آلوده شسته شده و آب‏های زیرزمینی، به نیترات آلوده می شود. این موضوع از لحاظ زیست‏محیطی بسیار حائز اهمیت بوده و این نیترات باید در آب شرب حد مجاز داشته باشد. اهمیت موضوع بر این است که نیترات برای سلامتی کسانی که آب آلوده به نیترات را استفاده می‏کنند مضر است و به مرور زمان دچار یک سری اختلالات می‏شوند.

وی کاهش هزینه های ساخت دستگاه و بهره‏برداری آسان را نسبت به سایر روش های تصفیه از مزایای این روش نسبت به روش‏های موجود عنوان و بیان کرد: با توجه به انجام مطالعات اولیه و ساخت پایلوت و سیستم آزمایشگاهی، پروژه 50 درصد پیشرفت داشته و در مرحله‏ی بعدی، انجام آزمایش، گرفتن نمونه و انجام آنالیز روی آن نمونه‏ صورت می پذیرد.

ناصری تصریح کرد: در استان اصفهان با نظارتی که شرکت آبفا در چاه‏های تأمین آب شرب دارد، چنانچه آب چاهی به نیترات آلوده باشد به روش نانوفیلتراسیون آلودگی آب به نیترات را تا رسیدن به حد مجاز،کاهش می‏دهیم.

 

تدوین 20 محتوای آموزشی به سفارش وزارت نفت

مدیر مرکز خدمات تخصصی شیمی و مهندسی شیمی واحد صنعتی اصفهان بیان کرد: در راستای مسئولیت‏های اجتماعی وزارت نفت، با هدف آموزش‏های تخصصی نیروهای بومی بدواستخدام پارس جنوبی(در عسلویه) و توانمندسازی نیروهای بومی منطقه‏ی پارس جنوبی، قراردادی بین جهاددانشگاهی و شرکت ملی نفت به امضا رسید . بر این اساس یک کنسرسیوم بین جهادهای دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان، تهران و شهیدبهشتی برای تدوین محتوی آموزشی تشکیل شد. در این کنسرسیوم مقرر شد 50 محتوای آموزشی استاندارد تدوین و در اختیار نیروها قرار بگیردکه از این بین آماده سازی 20 محتوای آموزشی با عناوینی همچون اصول و مکانیزم بازیافت گوگرد، شناخت انواع جرثقیل ها و با لا بر ها، اصول روانکاوی، اصول طناب بندی و داربست و مدیریت بحران، بر عهده این مرکز می باشد.

ناصری افزود: این پروژه از اواسط اسفندماه سال 1396 آغاز و تاکنون 95 درصد پیشرفت و تحویل کارفرما شده است.


( ۱ )

نظر شما :