مدیر گروه پژوهشی بیوتکنولوژی میکرو ارگانیسم‌های صنعتی جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

ریزجلبک‌ها یک روش کاربردی و طبیعی برای حذف CO۲ می‌باشند

۱۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۱ کد : ۲۹۴۷۷ پژوهشی
مدیر گروه پژوهشی بیوتکنولوژی میکروارگانیسم‌های صنعتی پژوهشکده بیوتکنولوژی صنعتی جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: ریزجلبک‌ها یک روش کاربردی و طبیعی برای حذف CO۲ و دیگر آلاینده های هوا می‌باشند که هنگامی که سوخت‌های فسیلی سوزانده می‌شوند ایجاد می‌شود.
ریزجلبک‌ها یک روش کاربردی و طبیعی برای حذف CO۲ می‌باشند

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر مریم عامری با بیان این مطلب افزود: علاوه بر این، ریز جلبک‌ها می‌توانند برای تولید محصولات مفیدی از جمله داروها، لوازم آرایشی-بهداشتی، سوخت زیستی مورد استفاده قرار گیرند.

به گفته وی، همچنین ریزجلبک‌ها می‌توانند به عنوان مواد مغذی و پروتئین با محتویات بالا برای تغذیه آبزیان و دام و حتی انسان استفاده شود.

وی بیان کرد: سیستم‌های مورد استفاده با ریزجلبک‌ها می‌تواند هوای داخلی و شهری را تمیز و اکسیژن مورد نیاز را تولید کند. ریزجلبک‌ها همچنین درتصفیه پساب‌های صنعتی کاربرد دارند. ریزجلبک‌ها دارای ظرفیت‌های بسیار بالایی برای حذف فسفات و دیگر فلزات سنگین از پساب‌ها را دارا می‌باشد.

دکتر مریم عامری با تاکید بر این که رشد و پرورش ریز جلبک‌ها عملکرد قابل توجهی در برخورد با انتشار گاز CO2 در مقایسه با درختان دارد، عنوان کرد: ریزجلبک‌ها 10 تا 100 برابر موثر و کاربردی تر می باشند و نیاز به فضای وسیعی برای پرورش آنان نیست.

مدیر گروه پژوهشی بیوتکنولوژی میکرو ارگانیسم های صنعتی پژوهششکده بیوتکنولوژی صنعتی جهاددانشگاهی خراسان رضوی تصریح کرد: گزارشات بیانگر این است که میزان اکسیژنی که ریزجلبک‌ها برای زمین مهیا می کنند بیش از نیمی از اکسیژن تشکیل دهنده هوا است و بقیه اکسیژن هوا توسط گیاهان سبز و درشت جلبک های دریایی تولید می‌شود.

دکتر عامری بیان کرد: جلبک ها قادرند تا آلاینده های مختلف از جمله فلزات سنگین را در ساختاهاری سلولیِ  خود کلات کرده و سبب پالایش آب، خاک و هوا شوند.

به گفته وی، آب محیطی است که بیشترین جلبک‌ها را در خود جای داده است. در سطح خاکهای مرطوب نیز تعداد بسیار زیادی جلبک یافت می‌شود. بعضی از جلبک‌ها می‌توانند در محیطهای غیر معمولی ، مثل دریاچه‌های نمک ، چشمه‌های آب گرم و یخچال‌های طبیعی و ... زیست کنند.

 

 

کلید واژه ها: سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی


نظر شما :