در مطالعه ای توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران بررسی شد؛

جداسازی و تمایز سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی انسان در بستر سه بعدی

۰۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۶:۳۵ کد : ۲۹۳۱۷ پژوهشی
محققان بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی در مطالعه ای به بررسی روش جداسازی و تمایز سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی انسان در بستر سه بعدی حاصل از بافت سلول‌زدایی شده بیضه گوسفند پرداختند.
جداسازی و تمایز سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی انسان در بستر سه بعدی

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی، دکتر عبدالرضا دانشور مدیر بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: بهبود روش های کشت سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی (SSCs) در شرایط in vitro می تواند راهی برای مطالعه بیشتر روند اسپرماتوژنز و کمک به درمان ناباروری در مردان باشد.
وی افزود: با توجه به اینکه کشت سلول‌ها در بستر سه بعدی نسبت به دو بعدی شرایط ایده‌آل تری برای کشت و تمایز سلول‌ها فراهم می‌کند، تا کنون مطالعات گسترده‌ای بر روی انواع بستر سه بعدی انجام شده است.
دانشور در ادامه خاطرنشان کرد: در این تحقیق برای نزدیک شدن هرچه بیشتر به شرایط in vivo از بستر سه بعدی حاصل از لایه بافتی سلول زدایی شده بیضه گوسفند برای کشت و تمایز SSCs انسانی استفاده شد. پس از گذشت یک ماه کشت تمایزی SSCs بر روی بستر تهیه شده و مقایسه نتایج حاصل با شرایط مشابه در بستر دو بعدی، نشان داده شد که زیست پذیری، تکثیر و تمایز این سلول‌ها به طور معنی داری در بستر سه بعدی سلول زدایی شده بیشتر از بستر دو بعدی بوده است.
گفتنی است، نتایج این پژوهش تحت عنوان
Isolation, identification and differentiation of human spermatogonial cells on three-dimensional decellularized sheep testis
در ژورنال Acta Histochemica به چاپ رسیده است.

کلید واژه ها: مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران


نظر شما :