تولید بیش از یک میلیون انواع قلمه و نشاء گیاهان دارویی در جهاددانشگاهی لرستان

۲۷ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۴ کد : ۲۹۲۴۲ پژوهشی
سرپرست جهاددانشگاهی لرستان از تولید بیش از یک میلیون و صد هزار انواع قلمه و نشاء گیاهان دارویی در مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی این واحد خبر داد.
تولید بیش از یک میلیون انواع قلمه و نشاء گیاهان دارویی در جهاددانشگاهی لرستان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی لرستان، دکتر امین سلاحورزیان با بیان این‌که مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی این واحد فعالیت خود را در سال 87 با اخذ موافقت اصولی آغاز کرده است، افزود: همچنین این مرکز پس از انجام فعالیت‎‌هایی در زمینه گیاهان دارویی در سال 90 موفق به اخذ موافقت قطعی شد.

وی با اشاره به پتانسیل مطلوب و شرایط آب و هوایی مناسب استان در زمینه تولید گیاهان دارویی اضافه کرد: با توجه به فعالیت این مرکز در زمینه اهلی‎‌سازی و کشت گیاهان دارویی، اقدام به ایجاد مجتمع فناوری گیاهان دارویی در بام لرستان با مساحت 2.6 هکتار کرده که زمینه تحقیقات در مورد گیاهان دارویی را فراهم آورده است.

سلاحورزیان با یادآوری این‌که مجتمع مذکور دارای گلخانه‎‌های تولید و تکثیر گیاهان دارویی به مساحت 3000 متر مربع است، ادامه داد: در این مرکز طی سال 99 قریب به یک میلیون و صد و سی هزار انواع نشاء و قلمه گیاهان دارویی مورد نیاز استان تولید شده که شامل گیاهانی همچون آویشن باغی، بادرنجبویه، گل گاوزبان، به لیمو، مرزه خوزستانی، علف لیمو و گل محمدی هستند.

به گفته سرپرست جهاددانشگاهی لرستان در این مجتمع علاوه بر تولید، اقدام به بررسی امکان کشت و سازگاری گیاهان دارویی با ارزش اقتصادی بالا جهت افزایش سطح کشت و ترویج آنها در بین کشاورزان می‎‌شود.

وی بیان کرد: اکنون در این مجتمع کلکسیونی از انواع گیاهان دارویی شامل آویشن باغی، آویشن دنایی،گل گاوزبان ایرانی، به لیمو، گل محمدی، مرزه خوزستانی، شمعدانی عطری، سداب، روناس، سرخارگل، بادرنجبویه، رزماری، مورد، نعناع فلفلی، ترخون، علف لیمو و... وجود دارد.

کلید واژه ها: مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی گیاهان دارویی واحد لرستان


نظر شما :