در نشست مشترک رییس جهاددانشگاهی با مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید شد؛

حمایت از فعالیت‌های فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه نفت/ تسریع در عقد قراردادهای مشترک

۰۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۵:۴۹ کد : ۲۸۴۶۹ پژوهشی تاپ خبر
در نشست مشترک رییس جهاددانشگاهی با رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران توسعه همکاری‌های فی‌مابین موردبررسی قرار گرفت و بر حمایت از فعالیت‌های فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه نفت تاکید شد.
حمایت از فعالیت‌های فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه نفت/ تسریع در عقد قراردادهای مشترک

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، نشست مشترک دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی با دکتر مسعود کرباسیان رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به‌منظور بررسی توسعه همکاری‌های فی‌مابین امروز (5 اسفند ماه) برگزار شد.

رییس جهاددانشگاهی در ابتدای این نشست مشترک که با همراهی دکتر محمدرضا پورعابدی معاون پژوهش و فناوری و مدیران ارشد دو مجموعه برگزار شد با ارایه گزارشی از وضعیت پروژه‌های در دست اجرا به  پروژه‌های تولید زودهنگام نفت در آزادگان (اسکید موانتد50 هزار بشکه‌ای)، بومی‌سازی فناوری و تولید مته حفاری، قرارداد پروژه‌های تولیدکلاف لوله مغزی سیار، تصفیه آب همراه واحدهای فراورش نفت، تأمین مواد شیمیایی پرمصرف نفت و دمولسیفایر، بازوهای بارگیری نفت خام و پروژه ازدیاد برداشت نفت (هیدروفرکچر) اشاره کرد و به بیان مشکلات موجود در اجرای این پروژه‌ها پرداخت.

دکتر طیبی با اشاره به اینکه مأموریت اصلی جهاددانشگاهی در حوزه پژوهش، تولید و بومی‌سازی فناوری است از حمایت‌های شرکت ملی نفت ایران برای جهش تولید و بومی‌سازی فناوری تقدیر کرد و خواستار تسریع در عقد قراردادهای اجرای پروژه‌های فناورانه، با شرکت ملی نفت ایران شد.

وی بابیان اینکه جهاددانشگاهی به‌عنوان یک‌نهاد فناور نزدیک به 40 سال با فعالیت‌های دانش‌بنیان و فناورانه، بومی‌سازی فناوری و تولید محصولات دانش‌بنیان را در دستور کار داشته و چندین محصول فناورانه تولید کرده است، خواستار واگذاری قراردادهای فناورانه در راستای ساخت بار اول به جهاددانشگاهی شد و گفت: با اصلاح مصوبه کارگروه جهش تولید که مشمول شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شود و افزودن جهاددانشگاهی و دانشگاه‌ها در این مصوبه، موانع عقد قرارداد بابت اجرای پروژه‌های فناورانه برداشته شود.

 حمایت از فعالیت‌های فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه نفت
در ادامه این نشست دکتر کرباسیان با حمایت از فعالیت‌های فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه نفت اعلام کرد:  شرکت ملی نفت ایران تمام تلاش حمایت را از بومی‌سازی فناوری و ساخت داخل انجام می‌دهد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بابیان اینکه وزارت نفت توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت دانش‌بنیان شدن صنعت نفت را با برنامه‌ریزی مناسب در دستور کار قرار داده است افزود: با توجه به فعالیت‌های فناورانه جهاددانشگاهی حمایت از این نهاد برای ساخت داخل از اولویت‌های شرکت ملی نفت ایران است.

وی بابیان اینکه برای حمایت از ساخت داخل باید واردات کالاهایی که پتانسیل ساخت داخل آن وجود دارد ممنوع شود ادامه داد: همچنین وزارت نفت حمایت از کالاهای فناورانه که توسط فناوران داخلی تولید می‌شود را افزایش داده تا جلوی واردات گرفته شود.

دکتر کرباسیان بابیان اینکه به مدیران عامل شرکت تابعه و معاونین شرکت ملی نفت دستور داده‌شده که در پروژه‌ها از محصولات ساخت داخل کشور استفاده شود ادامه داد: همچنین ورود کالاها و تجهیزات مورداستفاده در پروژه‌های EPD وEPDF ممنوع و به شرکت‌های P&E هم ابلاغ‌شده که فقط مجاز به استفاده از تجهیزات و کالاهای ساخت داخل هستند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین در خصوص عقد قرارداد بابت پروژه‌های لوله مغزی سیار، دمولسیفایر، بازو بارگیری و تصفیه پساب آب همراه واحدهای فراورش نیز دستور عقد قرارداد با جهاددانشگاهی تا پایان سال جاری را صادر کرد و با تاکید بر ضرورت توسعه  فعالیت‌های پارک علم و فناوری نفت با همکاری جهاددانشگاهی گفت: مساعدت لازم جهت اجرای پروژه  ازدیاد برداشت هیدروفرکچر از طریق پارک علم و فناوری نفت انجام می‌شود.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی نفت نشست مشترک


نظر شما :