رییس جهاددانشگاهی استان سمنان خبر داد:

آغاز فاز دوم طرح ملی مشاغل خانگی در استان با ارزیابی و استعدادسنجی متقاضیان

۰۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۵۶ کد : ۲۸۴۵۷ آموزشی
رییس جهاددانشگاهی سمنان از آغاز فاز دوم طرح ملی مشاغل خانگی در این استان خبر داد و گفت: در مرحله‌ی توانمندسازی متقاضیان طرح ملی مشاغل خانگی تا کنون دو هزار و ۴۱۰ نفر از متقاضیان ارزیابی و استعداد سنجی شده‌اند.
آغاز فاز دوم طرح ملی مشاغل خانگی در استان با ارزیابی و استعدادسنجی متقاضیان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی سمنان، حسن رهایی در جلسه‌ی کمیته علمی طرح ملی مشاغل خانگی در استان سمنان که با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و جمعی از مدیران اجرایی برگزار شد، گفت: طرح ملی مشاغل خانگی به کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همکاری جهاددانشگاهی با الگو گیری از جوامع بین‌المللی و بومی‌سازی آن در سه مرحله شناسایی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اشتغال در حوزه مشاغل خانگی در استان، توانمندسازی متقاضیان و اتصال به بازار در سطح کشور اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه سهمیه استان در این طرح ملی 1300 نفر بوده است، افزود: با پیگیری‌های انجام شده توسط مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان و اختصاص سهمیه ویژه به استان در فاز اول طرح که شناسایی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اشتغال در حوزه مشاغل خانگی در استان است، بالغ بر سه هزار و 83 ثبت‌نام کردند، از این تعداد، 903 نفر در شهرستان‌های سمنان و سرخه، 448 نفر دامغان، 763 نفر شاهرود، 309 نفر مهدی‌شهر، 465 مفر گرمسار و 16 نفر نیز از شهرستان میامی هستند.

رییس جهاددانشگاهی سمنان تاکید کرد: در فاز اول طرح و بررسی ظرفیت‌ها، مزیت‌ها و امکانات موجود، تعداد 21 مزیت شغلی غالبا در بخش صنایع‌دستی از جمله قالی‌بافی، سفالگری، حوله بافی، جاجیم‌بافی، گلیچ بافی، گلیم‌بافی، قالی‌بافی، معرق و نقاشی روی چوب، مصنوعات دستی چرمی، ساخت تزئینات چوبی، خیاطی و... شناسایی شد.

رهایی تصریح کرد: در مرحله توانمندسازی و فاز دوم طرح، ابتدا متقاضیان به تفکیک مستقل یا پشتیبان، ارزیابی و استعداد سنجی شده و پس از ارایه مشاوره‌های اولیه، به مرحله آموزش و مشاوره‌های تخصصی هدایت می‌شوند که تا به امروز بالغ بر دو هزار و 410 نفر ارزیابی و استعداد سنجی شده‌اند.

وی اظهار داشت: آموزش در دو بخش آموزش‌های عمومی به‌صورت غیرحضوری شامل مباحث مختلف حول محور کارآفرینی و کسب‌وکار در قالب متن، فیلم، کلیپ و... و آموزش‌های تخصصی عمدتا با مشارکت و کمک پیشران‌ها حول محورهای تولید استاندارد، بسته‌بندی و نحوه تولید محصول و خدمت انجام می‌گیرد.

رییس جهاددانشگاهی استان سمنان ادامه داد: در فاز سوم طرح که اتصال به بازار است نیز فعالیت‌هایی از قبیل شکل‌دهی بازارهای فیزیکی و الکترونیکی و اتصال به بازار و بنگاه‌های بالادستی، تولید استاندارد و بندسازی، ارتقاء کمیت و کیفیت محصولات و بسته‌بندی و همچنین کمک به تنظیم برنامه‌های تولید و فروش از طریق فروشگاه‌های اینترنتی طرف قرارداد با طرح که زیر نظر کارفرما و مجری همکاری می‌کنند انجام می‌شود.

کلید واژه ها: مشاغل خانگی اشتغال واحد سمنان


نظر شما :