اجرای طرح جدید توسعه مشاغل خانگی با ثبت نام بیش از ۱۷۰۰ نفر در استان بوشهر

۰۲ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۸ کد : ۲۸۳۱۸ آموزشی
رییس جهاددانشگاهی بوشهر عنوان کرد: دستگاه‌های اجرایی در اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی، جهاددانشگاهی را همراهی کنند.
اجرای طرح جدید توسعه مشاغل خانگی با ثبت نام بیش از ۱۷۰۰ نفر در استان بوشهر

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی بوشهر، علی احمدی‌زاده در نشست کارگروه طرح توسعه مشاغل خانگی استان بوشهر گفت: برای به ثمر نشستن طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در استان تلاش شبانه‌روزی و فعالیت‌های جهادی انجام شده است.

 

وی با بیان این‌که بیشترین متقاضی در شهرستان دشتستان بوده، افزود: نیروهای حوزه اشتغال جهاددانشگاهی در شهرستان‌های مورد هدف استان حضور یافته و پس از شناسایی، مذاکره و انعقاد تفاهم‌نامه با پیشرانان به مهارت‌آموزی و توانمندسازی جامعه هدف پرداختند.

 

این مسوول خاطرنشان کرد: در ابتدای شیوع کرونا و با توجه به نیاز جامعه بالغ بر چند هزار ماسک توسط زنان سرپرست خانوار تولید شد که خدمت خوبی برای آن مقطع زمانی -که مشکلات زیادی برای تامین ماسک وجود داشت- توسط این عزیزان بوده است.

 

مشکلات و کمبودها مدیریت شود

 

رییس جهاددانشگاهی بوشهر تصریح کرد: پیشران‌ها در نقاط مختلف، روستاها، شهرها و منازل اقشار و جامعه هدف به آموزش افراد پرداختند و برای این کار واقعا از جان و دل مایه گذاشتند.

 

احمدی‌زاده با بیان مشکلات و روند پیگیری‌های شناسایی افراد و جامعه هدف طرح گفت: برای جذب متقاضیان و رسیدن به زمان برگزاری کارگاه‌ها بالغ بر 800 تماس و پیگیری تا خروجی نهایی حاصل شده و در پایان برای 135 نفر آموزش، توانمند و اتصال به بازار شکل گرفت و پس از آن نیز نمایشگاه صنایع دستی و کارگاه‌های توانمندسازی تشکیل شد.

 

وی بیان کرد: با بودجه اندک اختصاص یافته برای این طرح باید کار را پیش برده و با مدیریت مشکلات، مسائل و کمبودها و شناسایی ضعف‌ها و تلاش برای برطرف کردن آن‌ها کار را به سرانجام خوبی برسانیم.

 

این مسوول با اشاره به حمایت‌ها و پشتیبانی از طرح عنوان کرد: حمایت خوبی از پیشران‌ها صورت نگرفته است و انتظار داریم مسوولان از پیشران‌ها حمایت کنند.

 

رییس جهاددانشگاهی بوشهر با تاکید بر اهمیت توسعه و مسایل مربوط به آن اظهار کرد: نظر من این است که در حوزه فرهنگی، یک پارک علم و فناوری در استان شکل گیرد. این ظرفیت خیلی خوبی برای منطقه است که البته همراهی همه دستگاه‌ها را می‌طلبد.

 

 

 

احمدی زاده عنوان کرد: طرح توسعه مشاغل خانگی با ثبت نام بیش از 1700 نفر در استان در حال اجرا است که کارهای مطالعاتی و نیازسنجی هر شهرستان و تشکیل شبکه و معرفی پیشران در حال انجام بوده و با همراهی دستگاه‌های مرتبط وارد فاز مشاوره، آموزش و توانمندسازی خواهیم شد.

 

 

سرپرست اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان بوشهر گفت: خوشبختانه طرح توسعه مشاغل خانگی در استان بوشهر به خوبی اجرا شده است و برای اجرای آن در سال آینده نیز آمادگی داریم.

 

مصدق کشاورزی در نشست کارگروه طرح توسعه مشاغل خانگی استان بوشهر با تقدیر از تلاش‌های جهاددانشگاهی در راستای پیشبرد طرح عنوان کرد: حقیقتاً فعالیت شبانه‌روزی تیم بادرایت و جوان مجموعه جهاد دانشگاهی که با چاشنی علم و انگیزه در این مدت کار را دنبال کرده‌اند بر هیچ‌کسی پوشیده نیست و من به سهم خودم تشکر می‌کنم.

 

این مسوول با اشاره به اهمیت انعکاس موارد و اشکالات کار گفت: دغدغه‌های عزیزان را می‌دانیم، هیچ منعی در سازمان ما برای حمایت از فعالان عرصه اشتغال وجود ندارد و ما خود به دنبال ارباب رجوع هستیم و اعتبار لازم برای اعطای تسهیلات در قالب طرح‌های اشتغال را داریم.

 

کشاورزی تصریح کرد: اولویت اصلی ما روستاها بوده که حمایت‌ها نیز انجام می‌شود، اینکه خانم نوشادی (کارآفرین و پیشران طرح توسعه مشاغل خانگی جهاددانشگاهی) برای فروش محصولات کارآموزان ولو غیراستاندارد کمک می‌کند جهاد محسوب می‌شود.

 

سرپرست اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان بوشهر عنوان کرد: باید بپذیریم که هنوز نتوانسته‌ایم در سطح کشور حرفی برای گفتن داشته باشیم چرا که هم آدم‌های قانعی هستیم و هم اینکه خود نظارت شدیدی داریم که باعث شده گاها صدای ما به جایی نرسد و جسارت بیان طرح‌ها و مطرح‌سازی ایده‌ها را نداشته باشیم.

 

وی ادامه داد: از نظر ما کار بزرگی انجام گرفته و خوشبختانه طرح به خوبی اجرا شده است و برای اجرای آن در سال آینده نیز آمادگی داریم.

 

سرپرست اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی بوشهر یادآور شد: فراهم کردن بازار اینترنتی و فضا در جهت حمایت از پیشران‌ها و فعالان در این طرح: برای برندسازی تعاونی‌ها تا سقف ۱۰ میلیون تومان و ۶۰ درصد هزینه برند پرداخت می‌شود.

 

مصدق کشاورزی عنوان کرد: آنجا که نیاز به تسهیلات روستایی وجود دارد اعتبار هست و اعتبارات جدیدی نیز در حوزه گردشگری و صنایع دستی تزریق شده که اتفاقا تنها ۱۲ استان اجازه پذیرش طرح دارند که استان بوشهر یکی از آن‌هاست.

 

این مسوول عنوان کرد: به عقیده من از این پس نباید بگوییم پیشران، بلکه بگوییم خیرین؛ زیرا این افراد پیشران نیستند بلکه انسان‌های خیّری هستند که علم، سواد، دانش، مهارت و بازار خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهند تا به آنان در اشتغال کمک کنند.

 

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری بوشهر در این نشست اظهار کرد: طی همکاری‌هایی که با جهاددانشگاهی داشته‌ام بسیار آموخته‌ام ؛زیرا شرایط بسیار خوب و بستری برای آموزش و رشد و توسعه فراهم شد. در جریان طرح تدوین سند زنان و همچنین الگوی نوین مشاغل خانگی سعی کردیم کار فاخر و قابل دفاعی ارایه دهیم.

 

 

مریم آذرشب توضیح داد: در طرح مشاغل خانگی با هماهنگی صفر تا صدی یک شروع بسیار خوب داشتیم، در ادامه ویروس کرونا در یک بازه زمانی کارها را به تعویق و تعطیلی کشاند و با یک سری تغییر و تحولات در تیم اجرایی و عملیاتی همراه شد که در ادامه با این تغییرات روند پروسه را دنبال کردیم.

 

وی با اشاره به چالش‌های طرح توسعه مشاغل خانگی خاطرنشان کرد: برخی تصمیم‌گیری‌ها و قراردادهای ملی سطح خدمت مشخصی برای استان‌ها ندارد و موجب بروز ابهاماتی می‌شود که امیدواریم با حل این تعارضات و رسیدگی به دغدغه‌ها در طرح‌های بعدی با چنین مشکلاتی روبرو نشویم.

 

 

این مسوول یادآور شد: در روند اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی تنها نگرانی ما بابت فراگیرها بوده است و اگر هم دغدغه‌ای بوده نگرانی‌ها و مشکلات زنان و قشر هدف بوده که وعده‌های ما در خصوص تامین معیشت خانواده و اشتغال پایدار ایشان محقق شود.

 

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری بوشهر تاکید کرد: جذب جامعه هدف و توجیه و آموزش آنان کار بسیار دشواری بوده است چرا که با افراد و گروه هدف خاصی کار می‌کردیم که این کار به خوبی انجام شد و طرح به خوبی در استان شکل گرفت.

 

گفتنی است، در این جلسه تعدادی از پیشران‌ها حضور داشته و به طرح مشکلات و چالش‌ها در حوزه‌های آموزش و روند اجرای طرح پرداختند که مسوولان مربوطه بر پیگیری و رسیدگی به موارد و حمایت‌های لازم تاکید کردند.

کلید واژه ها: واحد هرمزگان آموزشی مشاغل خانگی


نظر شما :