بانک میکروارگانیسم‌ها به سیستم‌های پشتیبان نگهداری مجهز شد

۲۹ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۵:۴۹ کد : ۲۸۲۷۴ پژوهشی
با توجه به لزوم توسعه زیرساخت‌ها و تأمین تجهیزات ضروری جهت نگهداری ایمن و مطمئن نمونه های میکربی در دمای فراسرد، کلیه دیپ فریزرهای بانک میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی به تجهیزاتی چون سیستم تأمین کننده برق در موارد اضطراری (یوپی اس) و بک آپ دی اکسید کربن مجهز شدند.
بانک میکروارگانیسم‌ها به سیستم‌های پشتیبان نگهداری مجهز شد

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی، دکتر مهدی فلاح معاون پشتیبانی این مرکز در این خصوص گفت: با توجه به لزوم  توسعه زیرساخت ها و تأمین تجهیزات ضروری جهت نگهداری ایمن و مطمئن نمونه های میکربی در دمای فراسرد، کلیه دیپ فریزرهای بانک میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران به تجهیزاتی چون  سیستم تأمین کننده برق در موارد اضطراری (یوپی اس) و بک آپ دی اکسید کربن مجهز شدند.

وی افزود: در همه کشورهای دارای مراکز ذخایر ژنتیکی و زیستی؛ تجهیزات نگهداری نمونه های بیولوژیک از جمله دیپ فریزرها به عنوان زیرساخت نگهداری در نظر گرفته می شوند و این تجهیزات می بایست در شرایطی ایمن از نقطه نظر تأمین برق و سیستم های پشتیبان نظیر بک- آپ دی اکسیدکربن نصب و راه اندازی شوند که نگهداری پایدار نمونه ها را در دماهای فراسرد تسهیل نمایند.

 لذا توجه به اعلام نیاز بانک میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران و بررسی های به عمل آمده توسط کارشناسان فنی، ضمن افزودن دو دستگاه دیپ فریزر منهای 80، کلیه آنها به سیستم یو پی اس و بک-آپ دی اکسید کربن مجهز شدند.

فلاح در ادامه بیان کرد: با توجه به اینکه کلکسیون میکربی این مرکز از توان لازم برای پاسخگویی به نیاز مشتریان خود در حوزه تحقیقات و صنعت برخوردار است، تأمین زیر ساخت مذکور به اعتبار این مرکز به عنوان یک مرکز ملی در سطح کشور و پایگاهی برای نگهداری ایمن نمونه های میکربی خواهد افزود و از این پس مراکز تحقیقاتی و صنعتی می توانند با اطمینان خاطر بیشتری به این مرکز  به عنوان یک واحد خدمات رسان ملی تکیه نمایند.

وی گفت: این گام نخست در توسعه زیرساخت های مورد نیاز جهت نگهداری ایمن نمونه های  زیستی  و بومی کشور محسوب می شود و این مرکز در صدد است در آینده نزدیک نسبت به تأمین اعتبار جهت تجهیز مرکز به ژنراتور برق مستقل اقدام کند.

 

 

کلید واژه ها: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران


نظر شما :