در بازدید دکتر طیبی از باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

لزوم تربیت نیروی انسانی در دانشگاه‌ها بر اساس نیاز جامعه/ تشریح پیشرفت‌های علمی و فناورانه جهاددانشگاهی

۲۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۴:۵۴ کد : ۲۸۱۵۳ عمومی تاپ خبر
رییس جهاددانشگاهی در بازدید از بخش‌های مختلف باشگاه خبرنگاران جوان با مدیران و خبرنگاران این رسانه دیدار و گفت‌وگو کرد.
لزوم تربیت نیروی انسانی در دانشگاه‌ها بر اساس نیاز جامعه/ تشریح پیشرفت‌های علمی و فناورانه جهاددانشگاهی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکترحمید رضا طیبی رییس جهاددانشگاهی صبح امروز(27 بهمن‌ماه) در بازدید از بخش‌های مختلف باشگاه خبرنگاران جوان با مدیران این رسانه دیدار و گفت‌وگو کرد و در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. 
رییس جهاددانشگاهی ضمن بازدید از تحریریه‌های باشگاه خبرنگاران جوان در جمع خبرنگاران، به بیان توضیحاتی درباره دستاوردهای این نهاد در حوزه فناوری و پیشرفت‌های علمی پرداخت و افق پیش روی جهاددانشگاهی را تشریح کرد.

باید دانشجویان رشته‌های بدون بازار کار تغییر رشته دهند 
دکتر طیبی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اشتغال فارغ‌التحصیلان کشور اظهار کرد: برای جذب فارغ‌التحصیلان به بازار کار باید در ابتدا نیازهای صنعتی کشور را شناسایی کرده و بر آن اساس به دانشجویان آموزش دهیم. 

وی افزود: با استفاده از توان علمی مشخص خواهیم کرد که چه تعداد نیروی انسانی برای فعالیت در مشاغل و حرفه‌های گوناگون مورد نیاز جامعه است.

رییس جهاددانشگاهی تصریح کرد: برای رفع مشکلات جامعه به مهندس و طراحی احتیاج داریم تا بتوانیم تجهیزات مناسب را برای بازار کار و اشتغال فارغ‌التحصیلان با کمک دانش تخصصی ایجاد کرده و آن‌ها را به تجاری‌سازی تبدیل کنیم. این موضوع باید در همه صنایع مانند مهندسی، کشاورزی، پزشکی، هنر و ... اجرایی شود و در صورت تحقق آن می‌توانیم برآورد کنیم که چه تعداد نیروی انسانی یا طراح در کشور مورد نیاز است تا دانشگاه‌ها براساس آن به تربیت نیرو اقدام کنند و به این‌صورت رشته‌های تحصیلی پرکاربرد و مورد نیاز جامعه در دانشگاه‌ها مشخص شوند.

وی بابیان اینکه در حال حاضر تعداد زیادی فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌ها داریم که مدرک آن‌ها موردنیاز کشور نیست، تاکید کرد: باید با آموزش‌های ۶ ماهه، ۱۲ ماهه و حداکثر ۱۸ ماهه رشته تحصیلی دانشجویانی که بازار کار ندارد را تغییر دهیم و ازلحاظ تئوری و مهارتی آن‌ها را در رشته‌هایی که متناسب با رفع مشکلات جامعه هستند پذیرش کنیم.

رییس جهاددانشگاهی افزود: باید اقتصاد ایران را متکی بر تولید علم و فنون کشور خودمان کنیم و گسترده جغرافیایی آن را بشناسیم تا برای جذب و اشتغال نیروی انسانی موردنیاز جامعه دست‌به‌کار شویم و متناسب با آن‌ها به دانشجویان آموزش دهیم. باید گفت که این مسیر به‌هیچ‌عنوان سخت و طاقت‌فرسا نیست.

وی ادامه داد: باید وفاق ملی بین سیاسیون کشور وجود داشته باشد. البته این کار مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد، اما حتماً باید انجام شود و تجربه جهانی چیزی جز موفقیت از آن به نمایش نگذاشته است. ایرانیانی که ادعای مسلمانی دارند باید با توکل بر خدا در این مسیر تمام همت و اراده‌شان را به‌کارگیرند.

دکتر طیبی درباره تأثیرات کاهش دروس عملی بر اشتغال فارغ‌التحصیلان گفت: این موضوع باید حتما اصلاح شود و دروس عملی دانشگاه‌ها را افزایش دهیم. قرار نیست که همه دانشگاه‌ها نیروی طراح تربیت کنند، برای مثال از گذشته دانشگاه‌های علم و صنعت و امیرکبیر آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های بسیار زیادی داشته‌اند و وظایف اصلی آن‌ها این بوده که باتربیت مهندسان آن‌ها را با بخش‌های صنعت آشنا کنند.

رییس جهاددانشگاهی با تاکید بر این که در تمام دنیا نیز دانشگاه‌ها براساس نیاز جامعه نیروی انسانی تربیت می‌کنند، تاکید کرد: حتما باید در ابتدا نیاز‌های جامعه را بسنجیم تا دانشگاه‌ها تکلیف خود را برای کاهش یا افزایش دروس مهارتی و  تئوری، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها بدانند.

دکتر طیبی بیان کرد: دانشگاه علم و صنعت از گذشته دید فناورانه‌ای را برای تربیت نیروی انسانی مهندس به‌کار گرفته است و هم‌اکنون این فارغ‌التحصیلان با هدف درست توانسته‌اند در بخش‌های مختلف صنعت و جامعه فعالیت کنند.

ساخت خطوط مترو در شهرهای بالای یک‌میلیون جمعیت 

وی ادامه داد: بذر‌های هیبریدی یکی از نیازی‌های ضروری و مهم در کشور ما هستند و بهره‌وری بالایی دارند. به علت این‌که ایران از نظر آب و هوایی گرم و خشک است باید از آب‌وخاکمان استفاده لازم را کنیم و یکی از مسایلی که به این زمینه کمک می‌کنند بذر‌های هیبریدی هستند که جهاددانشگاهی برای عملکرد بهتر در این زمینه اقدامات زیادی انجام داده است.

دکتر طیبی تصریح کرد: دانش لازم را در حوزه تولید مواد شیمیایی مختلف و موردنیاز صنعت، تجهیزات برقی و الکترونیکی و بخش‌های کشاورزی به دست آورده‌ایم و در این زمینه الگوسازی مناسبی شکل‌گرفته است.

وی ادامه داد: در زمینه بحث اصلاح نژاد دام سبک و سنگین کشور پیشرفت کرده‌ایم، اما در دامداری صنعتی، نیمه‌صنعتی و روستایی و به‌خصوص کره وابستگی‌هایی داریم که باید موردتوجه قرار گیرد، همچنین با حمایت‌ سازمان اوقاف در حال تولید تخمک‌گذاری ۶۰ الی ۷۰ دام هستیم.

رییس جهاددانشگاهی تاکید کرد: سعی کرده‌ایم با استفاده از دانش داخلی در حوزه‌های مختلف از قبیل سیستم رانش حمل‌ونقل ریلی شهری و بین‌شهری فعالیت داشته باشیم که از نیاز‌های اساسی کشور است. در حال حاضر مترو‌های ایرانی در ۹ کلان‌شهر توسعه پیداکرده‌اند و خطوط جدیدی در حال ایجاد است. برای این مترو‌ها به بیش از ۱۰ هزار واگن نیاز داریم تا بتوانند به استاندارد‌های لازم خود برسند، همچنین دستور داده اند تا در شهر‌هایی که جمعیت بالای یک‌میلیون نفر دارند حتما خطوط مترو ساخته شود.

گفتنی است، بخش‌های دیگری از سخنان دکتر طیبی در این بازدید طی روزهای آینده از طریق باشگاه خبرنگاران جوان منتشر می‌شود.   

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی دکتر طیبی


نظر شما :