مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی اظهار کرد:

تسکین درد و کاهش تب با کمک گیاه تاجریزی سیاه

۱۳ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۳ کد : ۲۷۵۶۵ پژوهشی
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی گفت: از گیاه تاجریزی سیاه در طب عوام برای درمان زگیل، درمان آسم، آرتریت، نزله برونشیت، کاهش تب، یرقان و روماتیسم استفاده می‌کردند؛ همچنین به‌عنوان ضد درد، خلط آور و معرق نیز مصرف می‌شده است.
تسکین درد و کاهش تب با کمک گیاه تاجریزی سیاه

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، مهندس محسن پویان گفت: تاجریزی گیاهی علفی و یک ساله به ارتفاع حدود 50 سانتی‌متر با ساقه‌ای منشعب و برگ‌های آن سبزتیره، بیضی شکل و دندانه‌دار است.

وی افزود: گل‌های آن کوچک و سفید و میوه‌اش کروی شکل، به ابعاد یک آلبالوی کوچک، ابتدا سبز رنگ ولی به تدریج قرمز و پس از خشک شدن سیاه می‌شود.

مهندس پویان اظهار کرد: از خواص تاجریزی سیاه در طب عوام برای درمان زگیل، درمان آسم، آرتریت، نزله برونشیت، کاهش تب، یرقان و روماتیسم استفاده می‌کردند؛ همچنین به‌عنوان ضد درد، خلط آور و معرق نیز مصرف می‌شده است.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی  با اشاره به اینکه طبیعت گیاه خیلی سرد و خشک است، ادامه داد: جوشانده برگ و سرشاخه‌های گیاه برای ضرب دیدگی و کوبیدگی اعضای بدن مفید است.

وی با بیان این‌که برگ گیاه سمی است و از این رو نباید مصرف شود، تصریح کرد: ضماد برگ آن برای تسکین سردرد مفید است، همچنین استفاده از دم کرده برگ و میوه آن به صورت کمپرس و بخور برای درمان زکام و سردرد مفید است.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی گفت: میوه تاجریزی همراه با پرسیاوشان، گل زوفا گل بنفشه، ختمی خبازی، عناب و سپستان برای کاهش تب و تسکین درد موثر است.

پویان افزود: استفاده از تاجریزی به صورت کمپرس برای درمان سوختگی کامل کاربرد دارد، دم‌کرده تاجریزی برای رفع سوزش معده مفید است.

میزان استفاده

وی ادامه داد: برای تهیه دم کرده این گیاه جهت کمپرس میزان ۱۵ گرم برگ خشک گیاه را به ۱۵ گرم برگ کوکنار مخلوط کرده، در یک لیتر آب جوش به مدت ۶۰ دقیقه دم می‌کنند.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی گفت: برای ضرب‌دیدگی اعضا ۵۰ گرم از برگ و سرشاخه‌های گل‌دار آن را در یک لیتر آب دم‌کرده و به‌صورت کمپرس استفاده می‌کنند.

پویان یادآور شد: برگ و سرشاخه‌های گیاه واجد ماده سولانین بوده که خاصیت سمی دارد و مسمومیت آن باعث خارش گردن، سردرد و احساس خستگی می‌شود.

کلید واژه ها: واحد خراسان جنوبی پژوهشی گیاه تاجریزی سیاه


نظر شما :