توسط عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی انجام شد؛

تشریح اثرات ضدالتهابی و ضد درد گیاه مرزه خوزستانی

۰۱ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۲:۱۰ کد : ۲۷۲۰۷ پژوهشی
عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی اظهار کرد: گیاه مرزه خوزستانی بانام علمی Satureja khuzistanica Jamzad متعلق به تیره نعناعیان هست و اثرات ضدالتهابی، ضد میکروبی و ضد درد این گیاه به اثبات رسیده است.
تشریح اثرات ضدالتهابی و ضد درد گیاه مرزه خوزستانی

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی،دکتر سعید توکلی دکترای فیتوشیمی و عضو هیات علمی این پژوهشکده گفت: این‌گونه در بازار گیاهان دارویی به‌عنوان شستشو دهنده کلیه و مجاری ادراری و کاهش‌دهنده فشارخون، چربی خون و قند خون عرضه می‌گردد و اثرات ضدالتهابی، ضد میکروبی و ضد درد این گیاه به اثبات رسیده است.

دکترای فیتوشیمی و عضو هیات علمی این پژوهشکده با اشاره به این که اسانس این گیاه در کرک­های غده‌ای بخش‌های هوایی آن ساخته می‌شود که حاوی مقادیر بالایی از ترکیب دارویی کارواکرول هست، بیان کرد اسانس‌ها ترکیبات شیمیایی پیچیده­ای هستند و اغلب اجزاء اصلی موجود در تحقیقات نشان می‌دهد چهارترکیب شیمیایی ضد درد در گیاه مرزه وجود دارد و آنچه در تحقیقات جدید به آن اشاره‌شده وجود ترکیبات شیمیایی با خواص ضدالتهابی و ضد درد در نمونه‌هایی از گیاه است که نه به شکل وحشی، بلکه به‌صورت دستی کاشته شده‌اند.

دکتر توکلی دو ترکیب شیمیایی موجود در قسمت برگ و ساقه مرزه را بتا سیتسترول و اسید اورسولیک برشمرد و عنوان کرد: ترکیب بتا سیتسترول که در بادام‌زمینی نیز وجود دارد، منجر به توقف رشد غده پروستات در حیوانات آزمایشگاهی می‌شود. همچنین گزارش‌های متعددی مبنی براثر ضدالتهابی اسید اورسولیک برای درمان سوختگی‌ ها و نیز اثر بازدارندگی آن بر رشد تومورها منتشرشده است. خواص ضدالتهابی اسید اورسولیک منجر به استفاده وسیع از این ترکیب در صنایع آرایشی شده است.

 وی اظهار کرد: در مطالعات جدید اثرات ضد درد و ضد تشنج کارواکرول و تیمول به‌عنوان دو ترکیب عمده اسانس گیاه نیز ثابت‌شده است. همچنین در بین مصارف بومی از گیاه مرزه در ایران می‌توان به استفاده از آن برای تسکین دندان‌درد اشاره کرد که به علت وجود این دو ترکیب است.

 

 

کلید واژه ها: پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی


نظر شما :