رییس هیات عامل ایدرو در بازدید از پروژه سیستم رانش واگن‌های مترو تاکید کرد:

لزوم انبوه‌سازی تولید واگن‌های قطار ملی با تشکیل یک کنسرسیوم/ استقبال از توانمندی‌های جهاددانشگاهی در این حوزه

۲۱ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۵۰ کد : ۲۶۸۳۳ پژوهشی تاپ خبر
رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) در بازدید از روند اجرای پروژه طراحی و تولید سیستم رانش واگن‌های مترو که با حضور رییس جهاددانشگاهی انجام گرفت اظهار امیدواری کرد تا با تشکیل یک کنسرسیوم با همکاری بخش‌های فعال در تولید قطار ملی و کمک ایدور در تأمین منابع مالی لازم، در فاز یک بتوانیم قرارداد تأمین حداقل ۱۰۵ واگن مترو را به امضا رسانده و فناوری کسب‌شده را به تولید انبوه برسانیم.
لزوم انبوه‌سازی تولید واگن‌های قطار ملی با تشکیل یک کنسرسیوم/ استقبال از توانمندی‌های جهاددانشگاهی در این حوزه

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، مهندس محسن صالحی نیا معاون وزیر و رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) و دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی، صبح امروز (یکشنبه 21 دی ماه) از روند اجرای پروژه طراحی و تولید سیستم رانش واگن‌های مترو در واحد علم و صنعت جهاددانشگاهی بازدید و در جریان آخرین اقدامات برای تولید قطار ملی قرار گرفتند.

رییس جهاددانشگاهی در این بازدید با اشاره به فرآیند طراحی و تولید سیستم رانش واگن‌های مترو توسط محققان جهاددانشگاهی در پروژه تولید قطار ملی گفت: کار خوبی که در این پروژه شروع‌شده است نباید متوقف شود و با تولید انبوه واگن‌ها مترو می‌توانیم دانش و فناوری کسب‌شده را حفظ کرده و توسعه دهیم.

دکتر طیبی پروژه تولید قطار ملی را از پروژه‌ها استراتژیک کشور خواند و بابیان اینکه جهاددانشگاهی در اجرای این پروژه ملی به‌عنوان مسئول طراحی و ساخت سیستم رانش واگن‌های مترو که بخش اصلی و فناورانه پروژه بوده فعالیت دارد افزود: با اجرای این پروژه به‌غیراز حمایت از تولیدکنندگان داخلی و صرفه‌جویی ارزی در زمان هم صرفه‌جویی می‌شود و به‌جای آنکه حداقل 18 ماه در انتظار تولیدکننده چینی سیستم رانش بنشینیم، می‌توانیم ایرادات احتمالی را ظرف چند ماه برطرف کرده و واگن‌های تولیدی را به بهره‌برداری برسانیم.

وی همچنین در این مراسم تأکید کرد: باید مجموعه فناوری‌هایی را که در کشور تولید می‌کنیم تحت یک برند بزرگ همانند شرکت زیمنس آلمان درآوریم تا در آن  صورت بتوانیم دانش فنی تولیدشده را تجاری‌سازی و به تولید انبوه برسانیم.

استقبال از توانمندی‌های جهاددانشگاهی در این حوزه
مهندس صالحی‌نیا نیز با استقبال از توانمندی‌های جهاددانشگاهی که در این بازدید ارایه شد گفت: با توجه به نیازهای توسعه‌ای که در بخش حمل‌ونقل عمومی کشور وجود دارد امیدواریم با توجه به این اقدامات بتوانیم در آینده‌ای نزدیک آرزوی مسئولان ارشد نظام و به‌خصوص مقام معظم رهبری را که همان تأمین نیازهای زیرساختی و استراتژیک کشور به دست تولیدکنندگان و محققان داخلی است، محقق کنیم.

وی با اشاره به نقش سازمان گسترش و نوسازی(ایدرو) به‌عنوان بزرگ‌ترین پیمانکار عمومی در پیشبرد پروژه‌های ملی گفت: پیشنهاد من این است تا با تشکیل یک کنسرسیوم با همکاری بخش‌های فعال در تولید قطار ملی و کمک ایدور در تأمین منابع مالی لازم در فاز یک بتوانیم قرارداد تأمین حداقل ۱۰۵ واگن مترو را به امضا رسانده و فناوری کسب‌شده را به تولید انبوه برسانیم.

رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) ادامه داد: از این مسیر دانش فنی حاصل‌شده با تولید انبوه می‌تواند به سوددهی برسد. 

مهندس صالحی‌نیا در تشریح اقداماتی که ایدرو می‌تواند برای به سرانجام رسیدن این پروژه انجام دهد گفت: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به نمایندگی از بخش سیاست‌گذار که همان وزارت صنعت، معدن و تجارت است از دو طریق می‌تواند در قاعده انبوه‌سازی اقدام کند که موضوع اول ایجاد اطمینان و جلب حمایت کارفرما و سفارش‌دهنده پروژه همچون سازمان شهرداریها و دهیاری‌ها و  یا مترو است که باید آنها  اعتقاد و اطمینان لازم را به فناوری تولیدشده به دست آورند و مطمئن شوند که در زمان مناسب پروژه تحویل آنها می‌شود.

وی نقش دیگر این سازمان را در تأمین منابع مالی لازم ذکر کرد و گفت: به ثمر رسیدن چنین پروژه‌هایی نیازمند پیش‌بینی قواعد مالی است و این سازمان می‌تواند برخی از فرایند تأمین مالی را برعهده‌گرفته و در کنار آن هماهنگی‌های لازم جهت فعالیت و مشارکت مالی بخش‌های دیگر همچون بانک‌های مرتبط، معاونت علمی و فناوری و...  را فراهم آورده و آنها را به یکدیگر متصل کند.

رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) همچنین به موضوع حمایت از تولیدکنندگان و فناوران داخلی اشاره کرد و گفت: سایر کشورها هم اگر موفق شدند و نتیجه گرفتن، حاصل اطمینان به تولیدکنندگان و محققان خودشان بود.

گفتنی است در ابتدای این بازدید مهندس حمید آب روشن رییس واحد علم و صنعت جهاددانشگاهی به تشریح فعالیت‌ها و توانمندی‌های این واحد جهاددانشگاهی پرداخت و مهندس محمد فرضی مدیر پروژه نیز با اشاره به ابعاد طراحی و تولید سیستم رانش واگن قطار مترو گفت: طراحی و تولید سیستم رانش تاکنون بیش از  ۸۴ درصد پیشرفت داشته‌ که امیدواریم با همکاری سایر تولیدکنندگان تا  ۲۲ بهمن‌ماه فرایند تولید سه واگن و تا پایان سال هفت واگن به اتمام رسد.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی واحد علم و صنعت قطار ملی


نظر شما :