مدیر مجتمع گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی اظهار کرد:

مرزنجوش گیاهی برای تسکین دردهای میگرنی

۱۳ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۹ کد : ۲۶۵۰۲ پژوهشی
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: مرزنجوش گیاهی معطر از خانواده نعناع است، دندان درد را تسکین می‌دهد، برای بیماری روماتیسمی از آن استفاده می‌شود و برای تسکین دردهای میگرنی و بی‌خوابی مفید است.
مرزنجوش گیاهی برای تسکین دردهای میگرنی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، محسن پویان، مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی گفت: مرزنجوش گیاهی علفی، یک ساله و در بعضی مواقع دو ساله با ساقه‌ای راست و شاخه و برگ‌های متقابل بیضی شکل است که گل‌های سفید و ریز آن از بغل برگها در خوشه‌های به هم فشرده‌ای می‌رویند.

وی افزود: میوه آن به صورت فندقه و چهار قسمتی است و فقط در مناطق گرمسیری تشکیل می‌شود. تمام قسمت‌های گیاه دارای عطر خوشایند است. گیاه تازه مرزنجوش دارای کربوهیدرات، فیبر، فلاونوئید، ویتامین‌های A، C، E،  K، کلسیم، منیزیم، آهن، منگنز، نیاسین و فولات است.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با بیان این‌که مرزنجوش یا سرمق گیاهی دارویی است که طبیعت آن گرم و خشک است، گفت: این گیاه، سردردهای سوداوی و بلغمی را برطرف می‌کند.

وی با بیان اینکه برای بیماری مالیخولیا و لقوه مفید است، افزود: برای درمان زکام اثرات مفید دارد و برای بهبود عوارض صرع مفید است.

این پژوهشگر گیاهان دارویی با بیان اینکه جویدن این گیاه از ترشح بزاق زیاد جلوگیری می‌کند، تصریح کرد: دمنوش آن فرح‌آور بوده و مصرف دمنوش آن برای تسکین درد سینه، سرفه و تنگی نفس نافع است.

پویان با بیان اینکه این گیاه برای درمان نفخ و دل پیچه مفید است، افزود: در استعمال خارجی برای ترمیم زخم اثرات مفیدی دارد.

وی با بیان اینکه اسانس آن در صنایع عطر و صابون کاربرد دارد، اظهار کرد: دمنوش آن برای بیماری هیستری مفید است و برای درمان استفراغ، اسهال و رفع خارش بدن مفید است.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: دندان درد را تسکین می‌دهد، برای بیماری روماتیسمی از آن استفاده می‌شود و برای تسکین دردهای میگرنی و بی‌خوابی مفید است.

پویان یادآورشد: دهانشویه آن التهاب دهان و گلو را برطرف می‌کند؛ برای پیشگیری از سرطان روده بسیار مفید بوده و پخته شده آن مخلوط با عسل برای از بین بردن جای جوش و سالک مفید است.

 

کلید واژه ها: واحد خراسان جنوبی پژوهشی مرزنجوش


نظر شما :