رییس مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی فعالیت‌های این مجتمع را تشریح کرد:

از تجاری‌سازی کارهای تحقیقاتی تا برگزاری رویدادهای مختلف فرهنگی/ فروش ۱۰۰ میلیاردی محصولات دانش‌بنیان در البرز

۱۸ مهر ۱۳۹۷ | ۱۴:۵۵ کد : ۲۴۷۵ آموزشی تاپ خبر
مهندس ربانی در گردهمایی معاونان آموزشی جهاددانشگاهی با اعلام فروش ۱۰۰ میلیاردی محصولات دانش‌بنیان در شش ماهه‌ی ابتدایی در البرز گفت: مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی نمادی برای خودباوری در کشور است.
از تجاری‌سازی کارهای تحقیقاتی تا برگزاری رویدادهای مختلف فرهنگی/ فروش ۱۰۰ میلیاردی محصولات دانش‌بنیان در البرز

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، مهندس عطاا... ربانی رییس پارک علم‌وفناوری البرز در افتتاحیه گردهمایی معاونان آموزشی جهاددانشگاهی سراسر کشور که امروز چهارشنبه 18 مهرماه در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی در کرج برگزار شد، ضمن خرسندی از میزبانی این همایش گفت: جهاددانشگاهی از ابتدای تاسیس تاکنون اهتمامی جدی در توسعه علم و فناوری کشور داشته است.

مهندس ربانی افزود: مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی یکی از نمادهای خودباوری در کشور است و تاکنون مدیران ارشد زیادی از آن دیدن کرده و به تلاش این مجتمع برای بومی‎‌سازی دانش فنی تاکید کرده‌اند.
وی در ادامه با بیان اینکه پارک علم و فناوری استان البرز هم در کنار مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی مستقر شده است، گفت: جهاد دانشگاهی، پارک علم و فناوری البرز را برای هم‌افزایی در کنار این مجتمع بنا نهاده است.
رییس مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی با اشاره به پیشینه شکل‌گیری این مجموعه، اظهار کرد: ایده ساخت مجتمع از دهه 60 و در دو فاز مجزا شکل گرفت و ساخت و سازهای آن در اوایل دهه 70 در زمینی به مساحت 90 هکتار آغاز شد.
وی افزود: ایده اولیه برای ساخت این مجتمع بر این مبنا بود تا کارهای تحقیقاتی که امکان تجاری‌سازی دارند، در اینجا مستقر شوند.
مهندس ربانی تصریح کرد: در همین راستا تاکنون 65 هزار مترمربع فضای ساخته شده، 23 هزار مترمربع فضای در دست ساخت، دو هکتار اراضی داروهای گیاهی، 16 هزار مترمربع گلخانه و سه پژوهشکده جهاددانشگاهی در این مجموعه احداث و مستقر شده است.
وی ادامه داد: علاوه بر اینها، سه بانک ژن مرکز ملی ذخایر ژنتیک، مرکز رشد زیست فناوری رویان و فارم تولید مثل حیوانات اصلاح نژاد شده پژوهشگاه ابن‌سینا و هشت مرکز تخصصی جهاددانشگاهی نیز در این مجتمع مستقر شده است.
مهندس ربانی یکی از دستاوردهای مهم این مجتمع را دانش فنی ساخت دکل‌های حفاری عنوان و اعلام کرد: این مهم برای اولین بار در کشور توسط متخصصان این مجموعه عملیاتی شده است.
وی اهداف آموزشی و فرهنگی مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی را نیز مهم عنوان و خاطرنشان کرد: برخی از واحدهای مستقر در این مجموعه میزبان دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای طی دوره‌های کارآموزی و... هستند؛ ضمن این‌که در حوزه فرهنگی نیز رویدادهای مختلفی در این مجتمع برگزار می‌شود.
مهندس ربانی در ادامه به وضعیت پارک علم و فناوری البرز نیز اشاره و تصریح کرد: این پارک از سال 87 تأسیس شده و تاکنون 125شرکت در پارک پذیرش و حمایت شده‌اند و از نظر تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان، استان البرز در جایگاه پنجم کشور قرار دارد.
وی از جمله فعالیت‌های این شرکت‌ها را در حوزه فنی مهندسی، کشاورزی، هنر، دامپزشکی، برق و... عنوان و اعلام کرد: سال گذشته این شرکت‌ها 200میلیارد تومان فروش محصول داشتند و این رقم در شش ماهه‌ی ابتدایی امسال تا 100 میلیارد محقق شده است.


نظر شما :