نشست تخصصی اعجاز علمی قرآن کریم در حوزه کیهان شناسی به همت سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان برگزار شد

۱۸ مهر ۱۳۹۷ | ۰۹:۳۳ کد : ۲۴۶۶ فرهنگی
به همت سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان و با همکاری انجمن ستاره شناسی دانشکده ی فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان، ۱۶ مهرماه نشست تخصصی بررسی اعجاز علمی قرآن در حوزه کیهان شناسی در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.
نشست تخصصی اعجاز علمی قرآن کریم در حوزه کیهان شناسی به همت سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان، دراین نشست مدیر گروه نیازسنجی و مطالعات فرهنگی واحد در بخش اول سخنان خود به تاریخچه تشکیل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (NATO) و نحوه تشکیل و اهداف ناتوی فرهنگی پرداخت و ماهیت ناتوی فرهنگی را استحاله ی فرهنگی و ایجاد الیتاسیون و از خود بیگانگی فرهنگی دانست که طبق آن بنیان های فکری و ایدئولوژی افراد جامعه مورد حمله و تخریب قرار می گیرند.

غلامرضات قجاوند تغییر ارزش ها و شبهه افکنی در مفاهیم دینی را یکی از مهمترین اهداف جنگ نرم در ناتوی فرهنگی دانست و به تشریح آن پرداخت.

وی القای شبهات متنوع در مورد قرآن کریم را یکی از اهداف مهم به منظور سست کردن پایه های دینی و عقیدتی مردم و خصوصا جوانان ارزیابی کرد و در ادامه به تبیین مفاهیمی مانند معنای تفسیر، شیوه های مختلف تفسیر، مفهوم اعجاز علمی قرآن، عدم احضار ابعاد گوناگون قرآن به جنبه های علمی، چرایی وجود مسائل علمی در قرآن و بایدها و نبایدهای بررسی اعجاز علمی قرآن اقدام کرد.

این محقق قرآنی در بخش دوم سخنان خود با بیان این نکته که بیش از 150 آیه در قرآن کریم پیرامون کیهان شناسی می باشد افزود در آیات مختلفی از قرآن کریم، انسان ها به تفکر و تدبر در آفرینش زمین و آسمان ها ترغیب شده اند و چندین آیه قرآن از پدیده های نجومی نام برده و در برخی موارد به بحث پیرامون آن پرداخته است.

قجاوند در ادامه به مباحث نگاه کلی به نجوم در قرآن، خداشناسی در پرتوی کیهان شناسی، تعابیر نجومی قرآن، سوره های قرآن که نام آنها پدیده های نجومی است، پرداخت و در ادامه با پخش فیلم، عکس و اسلاید به بیان مصادیق معجزات کیهان شناسی قرآن پرداخت.

آیات 37 سوره الرحمن، 11 سوره فصلت، 125 سوره انعام، 54 سوره اعراف، 1 سوره نجم، 47 سوره ذاریات، 6 سوره نباء، 12 سوره طلاق، 29 سوره بقره، 1 تا 3 سوره طارق، 104 سوره انبیاء، 5 سوره یونس، 38 سوره یس، 2 سوره رعد، 13 سوره فاطر، 5 سوره زمر، 20 سوره لقمان و 40 یس از جمله آیاتی بود که به صورت مستند مورد بررسی قرار گرفت.

گفتنی است، که این نشست با استقبال بسیار خوب مخاطبان روبه رو شد و به درخواست مدیر انجمن های علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و سایر دانشجویان شرکت کننده مقرر شد این جلسه برای بررسی سایر آیات کیهان شناسی قرآن، تکرار شود.


نظر شما :