به همت محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران انجام گرفت؛

تولید دو رده سلولی نامیراشده گرانولوزا با ویژگی‌های سندرم تخمدان پلی کسیستیک

۱۸ آبان ۱۳۹۹ | ۱۲:۱۰ کد : ۲۴۵۰۴ پژوهشی
محققان بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی موفق به تولید دو رده سلولی نامیراشده از سلول‌های گرانولوزای نرمال و گرانولوزایی با ویژگی‌های سندرم تخمدان پلی کسیستیک شدند.
تولید دو رده سلولی نامیراشده گرانولوزا با ویژگی‌های سندرم تخمدان پلی کسیستیک

به گزارش مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی، دکتر عبدالرضا دانشور آملی، مدیر بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران  در خصوص این خبر گفت: سلول‌های گرانولوزا ازجمله سلول‌های حایز اهمیت در فرایند باروری می‌باشند و هرگونه اختلال در متابولیسم آن می‌تواند منجر به ناباروری شود. کما اینکه علت اصلی ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک، اختلال در فرایندهای آنزیمی سلول‌های گرانولوزای این بیماران است که از شایع‌ترین علل ناباروری در زنان محسوب می‌شود.

وی افزود: مطالعات بنیادی در جهت بررسی مسیرهای متابولیسمی این سلول‌ها می‌تواند به درک و بررسی درمان‌های دارویی کمک کند. اغلب پژوهشگران در این حوزه از سلول‌های اولیه گرفته‌شده از بیمارانی که در پروسه درمان ناباروری قرار دارند، استفاده می‌کنند. کار با این سلول‌های اولیه با توجه به طول عمر پایین و محدودیت پاساژ پذیری آنها سخت است. براساس پژوهش انجام‌گرفته، دو رده سلولی فوق‌الذکر توسط محققان بانک سلول‌های انسانی و جانوری تولید و در کلکسیون  این بانک  نگهدار می‌شود.

شایان‌ذکر است نتایج این پژوهش در ژورنال سیتوتکنولوژی به چاپ رسیده است.


 

کلید واژه ها: مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران


نظر شما :