سرویس زیارت و گردشگری ایسنای قم راه‌اندازی شد

۱۶ مهر ۱۳۹۷ | ۰۹:۲۷ کد : ۲۴۰۱ فرهنگی
سرویس زیارت و گردشگری خبرگزاری ایسنا، منطقه خبری قم رونمایی و راه‌اندازی شد.
سرویس زیارت و گردشگری ایسنای قم راه‌اندازی شد

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد استان قم، مراسم رونمایی از سرویس زیارت و گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قم، با حضور آیت الله سید محمد سعیدی امام جمعه و تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) و دکتر علی متقیان مدیر عامل خبرگزاری ایسنا، در حرم مطهر برگزار شد.

استان قم منور به نور وجود حرم مطهر بانوی کرامت حضرت معصومه(س) است و این آستان مبارک، محور معنوی، فرهنگی و گردشگری استان قم بوده و تمام فعالیت‌ها و تصمیمات استانی نیز متاثر از این گنبد و بارگاه نورانی است.

حرم مطهر کریمه اهل بیت(س) مأمن و محل رجوع عاشقان و دلداگان اهل بیت از سراسر کشور و حتی گردشگران خارجی است و از این جهت سالانه زائران و مسافران زیادی در این استان حضور می‌یابند که از این حیث، موضوع زیارت و پرداختن به آن بسیار مهم و حائز اهمیت است.

از جهتی دیگر استان قم که طبق روایات از آن به عنوان خانه اهل بیت یاد شده است، از مراکز مهم گردشگری است؛ جدا از حرم ملکوتی حضرت معصومه(س)، استان قم به دلیل وجود مسجد مقدس جمکران که مورد توجه بسیاری از شیعیان ایران و جهان است و همچنین وجود آستان امامزادگان متعدد که غالبا دارای جایگاه و شأن بالایی هستند، دارای ظرفیت بالایی در گردشگری مذهبی است.

همچنین جاذبه‌های توریستی خاص استان قم از جمله دریاچه نمک، دشت‌های کویری و بناهای تاریخی، باعث شده است که موضوع گردشگری در این استان بیش از پیش مورد توجه و اهمیت باشد.

از این جهت، خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قم با توجه به لزوم پرداختن به موضوع زیارت و گردشگری در استان، تصمیم به راه اندازی سرویس زیارت و گردشگری گرفت که این سرویس صبح امروز توسط تولیت حرم حضرت معصومه(س) وامام جمعه قم و با حضور مدیرعامل خبرگزاری ایسنا رونمایی شد.

سرویس زیارت و گردشگری در شعب استانی خبرگزاری ایسنا، پیش از این تنها در استان خراسان رضوی فعالیت داشته است و از امروز استان قم دومین استانی است که در این سرویس به فعالیت می‌پردازد.

 

سرعت اخبار باید بر اساس صداقت باشد

آیت الله سید محمد سعیدی در آیین راه اندازی سرویس زیارت و گردشگری ایسنا منطقه قم در سالن محراب حرم مطهر حضرت معصومه(س) عنوان کرد: ایام عزاداری اباعبدالله الحسین و حرکت و آرمان ایشان از پر خبرترین و مهم ترین اخبار در تاریخ است.

وی افزود: کار خبرنگاری مانند شغل انبیاست؛ برای خبرنگارانی که که در نظام مقدس جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند، بسیار با اهمیت است که بدانند پیامبر اسلام نیز به عنوان یک آورنده خبر از سوی پروردگار است.

امام جمعه قم بیان کرد: استان قم به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، در جهان بی‌نظیر است و اولینی است که نظیری ندارد، علت آن این است که قم، حرم اهل بیت است و جایگاه این شهر در روایات خصوصا در زمان آخر الزمان بسیار مورد تاکید بوده است و حساسیت در این شهر بسیار بالاست؛ باید این حساسیت برای کسانی که در این شهر فعالیت می‌کنند مورد توجه باشد.

وی ادامه داد: اولویت خبر بر اساس سلیقه و عقاید متفاوت است، اگر نگاه بر اساس نظام و ولایت باشد، اولویت‌های خبری نیز باید بر این اساس تنظیم شود؛ کسانی که دلبند یک جریان مستمر تاریخی هستند، باید اولویت آن‌ها نیز در خبر بر اساس همین عقیده باشد.

آیت الله سعیدی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در این مدت طی صحبت هایی که فرمودند، اولویت‌هایی را قرار دادند که باید در اخبار نیز این اولویت‌ها مورد توجه قرار بگیرد؛ خبرهای بازاری و بر اساس شرایط روز در شان خبرگزاری ایسنا نیست.

وی گفت: سرعت ارائه اخبار باید بر اساس سلامت و صداقت باشد، به همین دلیل کسانی که به این چارچوب مقید هستند، ممکن است خبر را دیرتر ارائه دهند، این دو نگاه که هم اخبار صحیح و سریع برسد، بسیار اهمیت دارد؛ عقب ماندن از شایعات هیچ ارزشی ندارد و هدف باید این باشد که اخبار به درستی منتشر شود.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) اظهار کرد: کسانی که به دنبال خبر هستند و حتی کسانی که با غرض ورزی به دنبال آن می‌روند، بالاخره مجبور به قضاوت می‌شوند و در نهایت اخبار صحیح مشخص می‌شود و بعد از مدتی مردم معتبرترین و موثق ترین خبرگزاری را می‌شناسند.

وی بیان کرد: در انعکاس اخبار حوزه علمیه نباید عجله صورت بگیرد و باید اخبار درست از این مرکز به مردم مخابره شود؛ عقل حکم می‌کند که برخی اخبار بیشتر مورد تأمل قرار بگیرد و این باید مورد توجه باشد.

آیت الله سعیدی عنوان کرد: حضرت معصومه(س) بعد از حضرت زهرا(س) و حضرت زینب(س) جایگاه بالایی دارند و در روایت ها آمده است که ایشان افضل اولاد امام موسی بن جعفر(ع) پس از امام رضا هستند.

وی گفت: حرکت حضرت معصومه از مدینه به سمت خراسان، یک طیف خبری را آغاز کرد و اکنون نیز حرم حضرت معصومه(س) یک منبع بزرگ خبر است و امیدواریم که اخبار این بارگاه مقدس به خوبی و درستی منعکس شود.

 

سیاست ایسنا، اخلاق مداری، صداقت و امانت داری است

دکتر علی متقیان نیز عنوان کرد: خبرگزاری ایسنا به عنوان یک خبرگزاری غیر دولتی و اولین خبرگزاری دیجیتال در ایران فعالیت خود را آغاز کرد.

وی افزود: زمانی که خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ایجاد شد، به عنوان یک فعالیت فرهنگی در جهاد دانشگاهی تعریف شد و دانشجویان فعالیت‌های خود را در این خبرگزاری آغاز کردند و اخبار را در این خبرگزاری منتشر کردند.

مدیرعامل خبرگزاری ایسنا بیان کرد: خبرگزاری ایسنا به سرعت جایگاه خود را بین مردم و مسئولین باز کرد و خدمات خود را بسیار گسترده ارائه داد، اکنون نیز که تعداد خبرگزاری‌ها افزایش یافته است، بازهم خبرگزاری دانشجویان ایران جایگاه بالایی دارد.

وی ادامه داد: به استناد منابع معتبر، خبرگزاری ایسنا معتبر ترین خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران است که بیشترین ارجاعات از این خبرگزاری داده می‌شود.

متقیان تصریح کرد: اخلاق مداری، صداقت و امانت داری از ویژگی های فعالیت ایسنا است و همواره این سه ویژگی سرلوحه فعالیت این خبرگزاری است.

وی خاطر نشان کرد: خط و جناح بندی سیاسی هیچ جایگاهی در خبرگزاری ایسنا ندارد و سیاست خبرگزاری بر این است که اخبار درست و صادقانه انعکاس یابد.

مدیرعامل خبرگزاری ایسنا اظهار کرد: اولین سرویس زیارت و گردشگری در شعبه ایسنا خراسان رضوی افتتاح شد و امروز نیز در استان قم این سرویس ایجاد می‌شود؛ هدف از ارائه این سرویس، خدمت به مردم قم و حرم حضرت معصومه(س) است و ایسنا مروج و مبلغ خدماتی است که در استان قم انجام می‌شود؛ امیدواریم با افتتاح این سرویس، خدمات حرم مطهر و حوزه علمیه قم بیشتر و بهتر انعکاس پیدا کند.

وی گفت: در ارکان مختلف حکومت، خبرگزاری ایسنا به عنوان یک خبرگزاری معتبر و موثق شناخته شده است و هدف این است که خبرهای خوب، درست و امید بخش ارائه کنیم و این فرمان مقام معظم رهبری به خبرگزاری ایسنا است.

متقیان عنوان کرد: هیچ کس این انتظار را نداشت یک سری دانشجو در عرصه خبر وارد شوند و اینگونه بتوانند موفقیت‌های بزرگی را کسب کنند؛ اما اکنون می‌بینیم که این اتفاق رخ داده است و این قطعا به دلیل رهنمودهای درست مقام معظم رهبری در ابتدای کار بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شما :