کتاب «عملکرد عام‌المنفعه میراث معماری ایران» منتشر شد

۲۳ مهر ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۰ کد : ۲۳۸۵۴ فرهنگی
کتاب «عملکرد عام‌المنفعه میراث معماری ایران» نوشته محمدصادق طاهرطلوع دل عضو هیات علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و سینا کمالی تبریزی توسط انتشارات جهاددانشگاهی قزوین منتشر شده است.
کتاب «عملکرد عام‌المنفعه میراث معماری ایران» منتشر شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان قزوین، کتاب «عملکرد عام‌المنفعه میراث معماری ایران» نوشته محمدصادق طاهرطلوع دل (عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی) و سینا کمالی تبریزی توسط انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین منتشر شده است.
در این کتاب سعی شده است به تمامی عملکردهای عام‌المنفعه میراث معماری ایران از جایگاه لغوی، فرهنگی، فناوری و معماری پرداخته شود. در همین راستا نمونه‏ های ماندگار هر عملکرد نیز معرفی شده است.
هنر و فرهنگ ایرانی به دلیل ویژگی‌های خاص آن و موقعیت ژئوپلتیک کشور، همواره در هنر و فرهنگ جهان، خود تأثیری شایسته و بسزا داشته است که امروزه می‌تواند از جمله زمینه‌های مساعد برای تحکیم روابط اجتماعی در سطح ملی و بین‏‌المللی، خودشکوفایی و رونق صنعت گردشگری باشد. با توجه به قدمت تاریخی کشور ایران باید گفت؛ این کشور خاستگاه اولیه اقوام مختلف با گویش‏ها، آیین‌ و سنن خاصی است که هر یک از اقوامش سهم بسزایی در خلق فرهنگ و آثار هنری داشته‏ اند. با مطالعه دستاورد اقوام ایرانی متوجه خواهیم شد؛ فرهنگ و هنر مرسوم در ایران از جمله هنرهای متنوع و غنی در جهان به شمار می‏رود که در نوع خود و در مقایسه با آثار جوامع دیگر بی‌‏نظیر است. هزاران محوطه، بنا و مجموعه تاریخی ارزشمند، یادگاری گرانقدر از تمدن و فرهنگ غنی ایران می‌باشد که نشان دهنده هنرهای سنتی با ریشه‌ای چند هزارساله در تاریخ و فرهنگ این ملت است. لذا پرداختن به عملکرد میراث معماری ایران به منظور الگوگیری و آموزه‌‏یابی از این میراث کهن و فاخر، ضروری است.
کتاب "عملکرد عام‌المنفعه میراث معماری ایران" در شش فصل؛ "حفاظت میراث معماری"،  "عملکرد حرفه‏ای"، "عملکرد ارتباطی"، "عملکرد بهداشتی"، "عملکرد آب‏رسانی" و "عملکرد جمعی" با شمارگان هزار نسخه در 384 صفحه به بهای 60 هزار تومان و در قطع وزیری از سوی انتشارات جهاددانشگاهی قزوین منتشر شده است.

 

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی استان قزوین انتشار کتاب فرهنگی


نظر شما :