توسط سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی آذربایجان غربی؛

میزگرد تخصصی «دانشجو، پلیس، امنیت اجتماعی» برگزار شد

۲۳ مهر ۱۳۹۹ | ۰۸:۵۶ کد : ۲۳۸۲۵ فرهنگی
میزگرد تخصصی «دانشجو، پلیس، امنیت اجتماعی» به مناسبت هفته نیروی انتظامی توسط سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی آذربایجان غربی برگزار شد.
میزگرد تخصصی «دانشجو، پلیس، امنیت اجتماعی» برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی، حجت الاسلام سجاد بیگی مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های پیام نور و آزاد اسلامی آذربایجان غربی در این میزگرد که 21 مهرماه برگزار شد با اشاره به این که آسیب های اجتماعی و فرهنگی متعددی قشر جوان و دانشجو را تهدید می کند بیان کرد: باید با انجام مطالعات و پژوهش های کاربردی وضعیت اجتماعی و فرهنگی حاکم بر قشر جوان و دانشجو بررسی شده تا با شناسایی کاستی وضعیت های موجود سعی در رفع آنها نمود.

 وی با اشاره به اینکه توسعه اجتماعی اقتصادی و فرهنگی کشور در گرو توجه جدی بر روی مقوله‌های های تاثیر گذار بر وضعیت مطلوب فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها می باشد اظهار کرد: بی‌توجهی به آسیب‌های اجتماعی مبتلا به قشر جوان و دانشجو می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری در سلامت اجتماعی کشور داشته باشد که باید نهادها و دانشگاه های متولی ورود جدی به این حوزه داشته باشند.

حجت الاسلام بیگی فاصله گرفتن از آموزه‌های اسلامی را  یکی از علت‌های بروز برخی انحرافات عنوان کرد: برای جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی برای قشر جوان و دانشجو باید فاصله آموزه ها و ارزش های اسلامی با سبک زندگی جامعه به حداقل ممکن کاهش یابد.

وی همچنین نقش پلیس را در پیشگیری از آسیب های اجتماعی تاثیرگذار عنوان کرد و افزود: نیروی انتظامی می تواند با اقدامات پیشگیرانه و برگزاری کارگاه های آموزشی نقش موثری در پیشگیری از آسیب های اجتماعی با رویکرد فرهنگی داشته باشد.

سرهنگ نعمت پور رییس پلیس امنیت اخلاقی فرماندهی انتظامی استان نیز در این میزگرد با اشاره به اینکه نیروی انتظامی به عنوان یک نهاد مردمی در راستای جامعه محوری و مردم مداری خود نیازمند ارتباط تنگاتنگ با دانشگاه و اقشار دانشگاهی است اظهار کرد: اهمیت ارتباط با دانشگاه با در نظر گرفتن تحولات امروزی و لزوم پویایی نیروی انتظامی برای دستیابی به هدف «پلیس در تراز انقلاب اسلامی» و بالاترین سطح از تأمین مطالبات مردمی و موفقیت در نقش قانونی خود برای ایجاد و ارتقاء نظم و امنیت در جامعه مضاعف می شود.

وی اظهار کرد: با مد نظر قرار دادن مفاد بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و توجه به این امر که موضوع جوان گرایی در نیروی انتظامی و سایر نهادها و دستگاه ها نیز به خوبی در حال انجام بوده و بالطبع ارتباط مسوولان و مدیران جوان با اقشار دانشگاهی به لحاظ قرابت سنی و نوع تفکر بر مبنای مفاد بیانیه موجب آثار و برکات متعدد است، بهبود رابطه و تعامل نیروی انتظامی با مجامع دانشگاهی را در دستور کار قرار دادیم و امیدوارم این موضوع در عرصه های مختلف و متنوع عملی بشود.

رییس پلیس امنیت اخلاقی فرماندهی انتظامی استان ادامه داد: نگاه نیروی انتظامی در ایفای نقش های قانونی خود یک نگاه پیش دستانه و پیش گیرانه است و پلیس امروز به هیچ عنوان منتظر وقوع جرم برای ورود قهری و برخورد آمیزِ صرف نیست و در برنامه ریزی های سازمانی پلیس مباحث فرهنگی، آموزشی و پیشگیرانه جای خود را به خوبی یافته است.

وی گفت: قبل از شیوع بیماری کرونا بیش از 320 کلاس ، کارگاه و جلسات آموزش همگانی برگزار شده است و از این برنامه ها چند جلسه ای نیز در جمع دانشجویان بود.

سرهنگ نعمت پور با اشاره به آسیب های اجتماعی مبتلابه دانشجویان اظهار کرد: از دیدگاه پلیس آسیب های اجتماعی شامل در معرض خطر قرار گرفتن اعتقادات و باورهای دینی دانشجویان ، گرفتاری در دام مسائل غیراخلاقی و دخانیات و اعتیاد می باشد وی ادامه داد: وجود گرایش در بین برخی دانشجویان برای مصرف اقلام دارویی اعتیاد آور ، مشروبات الکلی ، دخانیات و سایر مواردی که مصرف آنها دارای آثار و پیامدهای زیانبار برای سلامتی بوده و از حیث قانونی وشرعی نیز دارای ممنوعیت مصرف هستند، موضوع تأسف باری است و دانشجویان بایستی به عنوان قشر فهیم و فرهیختة جامعه ، خودشان با علم و آگاهی، از گرایش به این چیزها مبرا باشند.

وی افزود: البته پلیس نیز برنامه های جامعی برای مقابله با قاچاق ، نگهداری و توزیع این طیف اقلام دارد و به ویژه در سال های اخیر نیز با مشارکت و همکاری سایر نیروهای مسلح و دستگاه ها و سازمان های دخیل در موضوع اقدامات بسیار خوبی در راستای کنترل نوار مرزی و ممانعت از قاچاق این اقلام ، تولید در داخل و توزیع آنها به انجام رسانده و برنامه های جامعی نیز در دست اقدام دارد.

رییس پلیس امنیت اخلاقی فرماندهی انتظامی استان گفت:  بحث کنترل گرایش به مصرف ، به معنای کاستن از میزان تقاضا، در مدیریت مقابله بسیار کارساز است، علاوه بر این با توجه به اینکه پلیس امنیت عمومی نیز عضو کمیسیون دانشجویی می باشد، آمادگی اقدام در جهت برخورد با هرگونه تحرک مجرمانه که احتمال آلوده سازی دانشجویان را متصور سازد وجود دارد و در صورت لزوم برای استفاده از ظرفیت های، متعامل با حراست دانشگاه ها در محیط های خوابگاهی و دانشجویی نیز امکان اقدام قاطع وجود دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت قهوه خانه و قلیان سراها اظهار کرد: قهوه خانه ها و قلیان سرا ها به عنوان یک طیف قابل توجه از امکنة صنفی، از حیث صدور مجوز فعالیت و کنترل های پلیسی محسوس و نامحسوس تحت اقدام اداره نظارت بر اماکن عمومی قرار دارند. البته در حال حاضر با توجه به خطراتی که مصرف دخانیات و به خصوص قلیان برای سلامتی افراد دارد، هیچ مجوزی با عنوان قلیان سرا صادر نمی شود.

رییس پلیس امنیت اخلاقی فرماندهی انتظامی استان ادامه داد: در حال حاضر نیز با کمال تأسف برخی از این مکان ها تبدیل به بستری برای ترویج رفتارهای تقلیدی از غرب مانند مصرف دخانیات ، ارتباط های ناسالم، لاابالی گری ، تنبلی و سست عنصری به جای فرهنگ کار و تلاش و غیره شده اند و دقیقاً به همین علل حضور دانشجویان در قهوه خانه ها ، قلیان سراها و کافی شاپ ها ، توصیه نمی شود.

وی با اشاره به رواج پدیده سگ گردی در جامعه اظهار کرد: در فرهنگ دینی ما نگهداری سگ در کارهایی مانند نگهبانی ، چوپانی و گله داری مانعی نداشته و در عین حال به عنوان یک حیوان نجس (نجس العین) قلمداد شده است. البته تاکنون در مورد نگهداری تزئینی سگ، قانون مشخصی تدوین نشده و لیکن برابر بندهایی از قانون آپارتمان ها ، در صورتی که نگهداری و حمل حیوانات، باعث بروز خطر یا مشکلات بهداشتی برای سایرین شود قابل برخورد قانونی است به غیر از این ، نگهداری و حمل سگ، به عنوان یک رفتار تقلیدی از غرب مورد قبول عامة مردم نیست و به خصوص بعد از حادثه پارک جمشیدیه تهران که منجر به جراحت شدید یک کودک و بازتاب وسیع آن در سطح جامعه شد، این موج مخالف تشدید و در سطح استان آذربایجان غربی با نظر مدعی العموم سگ گردانی ممنوع شده و ابلاغ کتبی هم به رده های نیروی انتظامی رسیده است.


نظر شما :