برگزاری نشست توسعه‌ی همکاری‌های جهاددانشگاهی آذربایجان غربی با صندوق کارآفرینی امید

۲۲ مهر ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۵ کد : ۲۳۷۹۱ تجاری سازی و اشتغال
نشست مشترک رییس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی و رییس صندوق کارآفرینی امید استان در خصوص گسترش و حمایت از طرح‌های خلاقانه در حوزه‌ی فناورانه کارآفرینی خصوصا در بحث مشاغل خانگی و تولید محتوا و مباحث حوزه‌های مختلف آموزش در این حوزه با حضور معاونان آموزشی و فناورانه دو طرف برگزار شد.
برگزاری نشست توسعه‌ی همکاری‌های جهاددانشگاهی آذربایجان غربی با صندوق کارآفرینی امید

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی، نشست مشترک رییس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی و رییس صندوق کارآفرینی امید استان در خصوص گسترش و حمایت از طرح‌های خلاقانه در حوزه‌ی فناورانه کارآفرینی خصوصا در بحث مشاغل خانگی و تولید محتوا و مباحث حوزه‌های مختلف آموزش در این حوزه 21 مهر با حضور معاونان آموزشی و فناورانه دو طرف برگزار شد.

در این نشست دکتر امین رستم‌زاده رییس جهاددانشگاهی استان با تشریح زمینه‌های همکاری‌های دو طرف با توجه به اهداف سازمانی هر دو نهاد خاطرنشان کرد: طرح‌های پژوهشی، فرهنگی، آموزشی و کارآفرینانه جهاددانشگاهی با مبنای مسوولیت اجتماعی طراحی تعریف و اجرایی می‌شود و نیازمند مشارکت همه‌ی دستگاه‌ها با چنین رویکردی است، بنابراین ورود جهاددانشگاهی به طرح‌های بسیار مهم و حساسی چون مشاغل خانگی و قبول مسوولیت در حل چالش‌های چندین دهه‌ای کشور بسیار جسورانه و با روحیه جهادی شکل می‌گیرد.

وی حمایت از طرح‌های بدیع خلاقانه در حوزه‌های مختلف مدیریتی را سرمایه‌گذاری برای بسترسازی پیشرفت تصاعدی در شاخص‌ها و مولفه‌های مختلف توسعه یک جامعه ذکر و خاطرنشان کرد: تعامل و تضارب و زنجیره‌ای کردن ایده‌های نوآورانه شاخصی کاربردی برای تحقق پلان کیفی توسعه استان است.

مدیر طرح ملی مشاغل خانگی آذربایجان غربی با اشاره به اهداف متعالی حمایتی صندوق تصریح کرد: جهاددانشگاهی در حوزه‌های مختلف از جمله طرح مشاغل خانگی و مشارکت در تولید محتوای آموزشی از طریق معرفی افراد خلاق صاحب ایده کاربردی و سایر حوزه‌های مشترک می‌تواند بستر همکاری‌ها در توسعه زنجیره ارزش‌آفرین برای منطقه را فراهم کند و در طرح پیشنهادی می‌تواند به‌عنوان پایلوت در تحقق کیفی مهارت‌آموزی جامعه‌ی هدف طرح مشاغل خانگی مورد آزمون قرار گیرد.

دکتر رستم زاده با تشریح اهداف بنیادین طرح ملی مشاغل خانگی و تجارب سال‌های گذشته طرح خاطرنشان کرد: تحول و تغییر فرهنگی و ذهنی در بعد مدیریت اجرایی طرح، مسوولان و مخاطبان، پژوهش مبنا کردن طرح با خروجی مشخص، از تمایزات بی‌بدیل طرح مشاغل خانگی با طرح‌های مشابه قبلی است.

وی با اشاره به ضرورت‌های اجرای طرح‌های مربوط به کارآفرینی و اشتغال‌زایی افزود: ورود به مدیریت و اجرای چنین طرح‌هایی که خروجی موفق آن نسخه درمان بسیار از ناهنجاری‌های اجتماعی فرهنگی و اقتصادی و... یک کشور تلقی می‌شود بسیار ظریف و حساس بوده و باید ارکان سیاست‌گذاری، مدیریتی و اجرایی هوشمندانه، هم افزایانه و تیمی شکل بگیرند.

در ادامه دکتر علیرضا آخوندزاده رییس صندوق کارآفرینی امید آذربایجان غربی با اشاره به تجارب مدیریتی در اکثر استان های کشور اظهار کرد: شرایط ایجاد بستر فرهنگی تعاملی ارزش آفرین در استان مهیا بوده و براساس ظرفیت‌های بومی و استانی باید ادبیات همکاری تعاملی را رقم بزنیم.

وی با اشاره به افراد خلاق دارای صاحب ایده که متقاضی دریافت تسهیلات در حوزه تولید محتوا و مباحث متعدد حوزه آموزشی هستند، خاطرنشان کرد: می‌توانیم در قالب یک مدل همکاری چنین افرادی را به جهاددانشگاهی معرفی کرده و ارایه تسهیلات از یک کانال مطمئن ارزش آفرینی صورت پذیرد، چرا که حمایت واقعی از کارآفرینان دارای ایده مبتکرانه از وظایف اصلی این صندق است و از این محل می‌توان اهداف طرح ملی مشاغل خانگی را نیز به طرق مختلف تقویت کرد.

دکتر آخوندزاده با اشاره به اقدامات صورت گرفته استان در طرح قبلی مشاغل خانگی گفت: اقدامات بسیار سنجیده و خوبی در طرح ملی مشاغل خانگی در استان انجام شده که قابل تقدیر است.

رییس صندق کارآفرینی امید آذربایجان غربی در پایان اعلام آمادگی خود را برای حمایت و اجرای طرح‌های کار آفرینانه کاربردی اعلام و اظهار کرد: به غیر از مدل‌های بومی استان، پی‌گیر اخذ اعتبار برای طرح‌های مشاغل خانگی هم خواهیم بود.

در ادامه‌ی این دیدار مهندس ایرانی معاون آموزشی واحد با تشریح رویکردها و چارچوب‌های قانونی همکاری‌های دو طرف در حوزه آموزشی اظهار کرد: آمادگی داریم تا طرح‌های کاربردی خلاقانه آموزشی منطبق با اهداف این نهاد انقلابی را دریافت، تقویت و حتی به‌صورت پایلوت ملی برای کشور الگوسازی کنیم.

وی با اشاره به کارکردهای کیفی طرح مشاغل خانگی اظهار امیدواری کرد صندوق براساس یک مدل مشخص از طرح مشاغل خانگی حمایت کیفی کند.

در این نشست دکتر دیلمقانی رییس دفتر اشتغال جهاددانشگاهی آذربایجان غربی با تشریح اقدامات صورت گرفته در طرح ملی مشاغل خانگی و چالش‌های پیش رو خاطرنشان کرد: در دوره‌ی جدید طرح ملی مشاغل خانگی سعی شده بحث فرهنگ ثبت نام بخاطر وام حداقل از ذهن متقاضیان ثبت نام کننده حذف شود و تحقق این مهم گام بسیار مثبتی می‌تواند قلمداد شود.

وی اخذ نتیجه و خروجی برای طرح را منوط به برنامه ریزی برای اجرای عملیاتی طرح با حمایت واقعی‌تر و عملی‌تر براساس یک بستر قانونی مشخص‌تر از پشتیبانان ذکر کرد.

در ادامه یکی از کارآفرینان معرفی شده از صندق در حوزه آموزشی به تشریح ایده‌های خود در این حوزه و نحوه تعامل با جهاد دانشگاهی پرداخت.

کلید واژه ها: واحد آذربایجان غربی صندوق کارآفرینی امید اشتغال پیام جهاد 5


نظر شما :