معاون آموزشی جهاددانشگاهی در سفر به خراسان‌جنوبی تاکید کرد؛

مشاغل خانگی؛ بهترین ابزار رونق اقتصادی در شرایط کرونایی

۲۶ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۷:۴۶ کد : ۲۲۸۱۸ آموزشی تاپ خبر
معاون آموزشی جهاددانشگاهی گفت: امیدواریم با همکاری و همراهی تمام مجموعه‌های اجرایی بتوان از ظرفیت بی نظیر مشاغل خانگی برای کمک به اقتصاد کشور و اقتصاد خانواده‌ها استفاده کنیم.
مشاغل خانگی؛ بهترین ابزار رونق اقتصادی در شرایط کرونایی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر محمدصادق بیجندی معاون آموزشی جهاددانشگاهی، امروز چهارشنبه ۲۶ شهریور در سفر به خراسان جنوبی به منظور بررسی روند طرح ملی مشاغل خانگی در خصوص نتایج طرح پایلوت الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در ۹ استان و آخرین وضعیت طریق ملی توسعه مشاغل خانگی، اظهار کرد: الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی با کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر اساس نظر کارفرمای طرح، ابتدا در ۹ استان کشور در سه فاز مطالعه، مشاوره، آموزش و اتصال به بازار با ظرفیت ۲۰ هزار نفر توسط جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد توسعه‌ای و دانش بنیان و با همکاری و همراهی تمامی دستگاه‌های اجرایی مرتبط طی سال‌های ۹۶ تا ۹۸ پیاده‌سازی و اجرا شد.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی ادامه داد: براساس بررسی‌های به عمل آمده توسط کارفرما، اهداف و نتایج مد نظر با وجود پایلوت بودن طرح تا حدود زیادی محقق و بر همین اساس مقرر شد طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در ۳۱ استان اجرا شود.

وی افزود: برابر اعلام معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ثبت نام متقاضیان طرح در سامانه inhb.ir از ۶ شهریور آغاز و تا ۷ مهر ماه ادامه خواهد داشت.

دکتر بیجندی در خصوص آخرین وضعیت طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در ۳۱ استان اظهار کرد: واحدهای سازمانی جهاد دانشگاهی با هماهنگی و همکاری ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان‌ها در حال نهایی کردن و پالایش مطالعات، فرصت‌ها و مزیت‌های استانی هستند.

وی ابراز امیدواری کرد: در سال جهش تولید و در شرایط شیوع کرونا، با همکاری و همراهی همه مجموعه‌های اجرایی بتوان از ظرفیت بی نظیر مشاغل خانگی برای کمک به اقتصاد کشور و اقتصاد خانواده‌ها استفاده کرده ‌و بتوانیم در آینده نزدیک اخبار قابل قبولی را از حوزه اشتغال خانگی در کشور داشته باشیم.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی گفت: یکی از ویژگی‌های مهم طرح توسعه مشاغل خانگی، توجه به مشاغل نوین مانند ویراستاری، مترجمی، تولید محتوا، انیمیشن و برنامه‌نویسی است که به طور ویژه روی آن تمرکز کرده‌ایم.

دکتر بیجندی در خصوص عملکرد واحد خراسان جنوبی در طرح پایلوت این طرح بیان کرد: خراسان جنوبی در فاز یک و دو طرح بسیار خوب عمل کرد، اما در حوزه نهایی کار با توجه به ظرفیتی که در استان در نظر گرفته بودیم انتظار بالاتری در زمینه اشتغال داریم که امیدواریم در آینده نزدیک با همکاری تمامی دستگاه‌ها ظرفیت تعیین شده برای استان تحقق پیدا کند.

 

تلاش برای بهترین خروجی با منابع محدود

مهناز امامدادی رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست بیان کرد: تاکنون جهاددانشگاهی در ایجاد رشته‌های شغلی نوآورانه موفق عمل کرده است و این موفقیت باید در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به خوبی دیده شود و تنوع رشته‌ای بر اساس نیازهای موجود، ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف توسعه مشاغل خانگی ایجاد فرصت شغلی برای قشر فارغ‌التحصیل است،  ادامه داد: باید تلاش شود تا با منابع محدود بهترین خروجی را کسب کنیم.

امامدادی با بیان اینکه در این طرح سرانه آموزشی برای هر نفر 10 نفر ساعت است، افزود: در رشته‌ها انتخابی باید پیشران‌های قوی انتخاب شوند و پیشران‌های قوی به طور قطع در استان وجود دارد و تنها نیازمند شناسایی دقیق آنان است.

وی ادامه داد: خودباوری باید در بین پیشران‌ها وجود داشته باشد و اگر این خودباوری با مشاوره‌های انگیزشی افزایش پیدا کند، به طور قطع نتایج بهتری به دست خواهد آمد.

رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تأکید کرد: ایجاد خودباوری در قشر زنان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و در شرایط کنونی تغییرات فکری از تغییرات مهارتی مهم‌تر است.

امامدادی تاکید کرد: در آموزش باید خلاقیت و اعتماد به نفس را داشته باشیم و این نیاز را در متقاضی به وجود ادریم که عطش به یادگیری داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه بین محصولات پیوند ایجاد کنیم و از ظرفیت های استانی برای بسته بندی استفاده کنیم، یادآور شد: در رشته ها و فعالیت ها نگاه بین رشته ای داشته باشیم و این باور را به پیشرانان منتقل کنیم که مکمل هم هستند و از طریق هم افزایی و مشارکت میتوانند به نتایج  مثبت دست یابند.

 

الگوی طرح مشاغل خانگی تبدیل به یک نقشه راه شده است

در ادامه، مهندس جلال‌الدین صادقی رییس جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی نیز بیان کرد: در حال حاضر مزیت‌های نسبی استان در حوزه مشاغل خانگی شناسایی شده است و تمام تلاش این بوده که نیازها و پتانسیل‌های استان در این حوزه مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در مرحله نخست اجرای طرح ملی مشاغل خانگی استان خراسان جنوبی به عنوان یکی از 9 استان پایلوت کشور انتخاب و از سال 96 اجرای این طرح در استان آغاز شد.

مهندس صادقی اشاره کرد: ویژگی های این طرح عدم وابستگی به تسهیلات اولیه، شناسایی مزیت های شغلی استان، ثبت نام متقاضیان، استعداد سنجی متقاضیان آموزش و توانمندسازی و مشاوره افرادی که توان ورود به طرح دارند، شناسایی افراد پشتیبان و در نهایت اتصال به بازار و نظارت بر تکمیل شدن این زنجیره بوده است.

رییس جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی یادآور شد: الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی تبدیل به یک نقشه راه شده است که محصول نظارت و کارفرمایان اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی و اجرای جهاد دانشگاهی است.

 

چند شغل با طرح مشاغل حانگی ایجاد شد

مجتبی ابراهیمی مدیر سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی خراسان جنوبی نیز در این نشست اشاره‌ای به سرفصل مباحث مورد بررسی در فاز اول طرح داشت و گفت: بررسی وضعیت کلی استان، بررسی توانمندی‌ها و مزیت‌های منطقه‌ای استان، شناسایی مشاغل خانگی مزیت دار از جمله مباحث مورد بررسی در این طرح بود.

وی ادامه داد: مزیت‌هایی در این طرح شناسایی و۴۳ شغل احصا شد که ۲۹ شغل مربوط به شهرستان بیرجند است.

مدیر سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی خراسان جنوبی افزود: در فاز دوم طرح فرایند ثبت‌نام و اقدام عملیاتی در سامانه مشاغل خانگی، ارزیابی و راستی ازمایی نیز انجام و در نهایت اتصال به بازار متقاضیان مشاغل خانگی به برندهای ملی و استانی اجرا شد.

ابراهیمی، تعداد کل متقاضیان طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را ۹۶۶ نفر اعلام کرد و ادامه داد: تعداد اشتغال ایجاد شده در این طرح ۵۷۱ شغل بوده است.

وی بیان کرد: شش برند تحت عناوین جانای دهقان، برسومه، افرا، سارق، زالو پروران شرق، باران در این طرح ثبت شد.

مدیر سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی خراسان جنوبی از ایجاد ۳ شبکه پوشاک، عسل و حوله خبر داد.

ابراهیمی، انجام ۳۳ هزار و ۱۶۴ نفر ساعت آموزش، ۲۲۶ ساعت مشاوره و ۳۰ پیشران را از اقدامات انجام شده در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه در این طرح ۳۴ مزیت شناسایی شد که پوشاک، حوله بافی، تکثیر و پرورش زالوی طبی، پارچه بافی، تولیدعسل، گلیم بافی، جاحیم، قالی بافی، قلم‌زنی از جمله آن مزیت‌ها است.

در این سفر که رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز دکتر بیجندی را همراهی می‌کرد، از طرح‌های جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی بازدید صورت گرفت.

در جریان این سفر، نمایشگاه دستاوردهای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در خراسان جنوبی گشایش یافت.


نظر شما :