کسب شاپا الکترونیک فصلنامه گیاهان دارویی از کتابخانه ملی ایران

۲۶ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۵:۵۷ کد : ۲۲۸۱۱ پژوهشی
فصلنامه گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، شاپا الکترونیک را از کتابخانه ملی ایران اخذ کرد.
کسب شاپا الکترونیک فصلنامه گیاهان دارویی از کتابخانه ملی ایران

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، ثبت شاپا مستندترین و جامع‌ترین منبع شناسایی نشریات ادواری دنیاست. ساختار رکوردهای کتابشناختی آن علاوه بر عناصر مستند خاص (آی.اس.اس.ان.، کلید عنوان، عنوان مخفف)، دارای اطلاعاتیچون شمارگان نشر، زبان، انواع دیگر عنوان، مکان نشر، ناشر و مانند آن است و با همه نشریات ادواری مربوط به آن نشریه قابلیت پیوند دارد و همه شاپاهای متفاوتی را که بر اساس عناوین پیشین، سایر ویرایش‌های زبانی، سایر ویرایش‌های رسانه‌ای و جز آن تهیه شده است، شامل می‌شود.

دکتر فرحناز خلیقی سیگارودی، سردبیر فصلنامه علمی پژوهشی گیاهان دارویی عنوان کرد: مهم‌ترین فایده ثبت شاپا تشخیص عناوین، سفارش و بررسی نشریات در کتابخانه‌هاست و در واقع شاپا در کتابخانه‌ها سهل‌ترین وسیله برای شناسایی، سفارش، کنترل و نیز پیگیری نسخه‌های دریافت نشده است و شاپا نظام‌های امانت بین‌کتابخانه‌ای و تهیه گزارش فهرستگانی منابع را ساده می‌کند.

وی با اشاره به این‌که شاپا ارتباط میان ناشران و توزیع‌کنندگان را به شیوه اقتصادی برقرار می‌کند و بر سرعت و دقت نظام توزیع تجاری نشریات می‌افزاید، افزود: شاپا به‌عنوان یک رمز قابل خواندن توسط انسان، باعث می‌شود تا دانشمندان، محققان، چکیده‌نویسان و کتابداران بتوانند از نشریات ادواری با دقت استفاده کنند.

خلیقی پایگاه ثبت شاپا را یک ابزار کتابشناختی جامع و مستند از اطلاعات پیایندها دانست و گفت: ثبت شاپا یکی از ابزارهای مهم و اصلی در فهرست نویسی پیایندها به‌شمار می‌آید.

کلید واژه ها: پژوهشکده گیاهان دارویی شاپا


نظر شما :