اسطوخودوس و تاثیرات آن بر سیستم ایمنی بدن

۰۴ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۵ کد : ۲۲۱۰۸ پژوهشی
اسطوخودوس با نام علمی Lavandula officinalis گیاهی از خانواده نعنائیان می باشد که برگ‌ها و قسمت سبز گیاه، دارای اسانس روغنی فرار است.
اسطوخودوس و تاثیرات آن بر سیستم ایمنی بدن

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی، دکتررضا حاجی آقایی معاون پژوهش و آموزش و عضو هیات علمی این پژوهشکده، اظهار کرد: اسطوخودوس یکی از گیاهان دارویی است که از دیرباز در طب سنتی کابرد داشته و از آن برای مصارف درمانی مانند رفع مشکلات خواب استفاده می شده است.

در تحقیقی که توسط دکتر حاجی آقایی و همکاران انجام گرفته است و نتایج آن در فصلنامه گیاهان دارویی منتشر شده، خواص تنظیم سیستم ایمنی عصاره گیاه اسطوخودوس بر تکثیر سلول های سیستم ایمنی مورد بررسی قرار گرفته است.

وی در این باره اظهار کرد: در یــک نتیجــه گیــری کلــی مــی تــوان گفــت، عصاره گیاه اسطوخودوس با تحریک تکثیـر لنفوسیت ها و کنترل فعالیت آنها مـی توانـد موجب تنظیم سیستم ایمنی بدن شود.

دکتر حاجی آقایی خواص متعدد درمانی از قبیل، ضداضطراب، ضدافسردگی، ضدالتهابی، ضداسپاسم، ضددرد، ضدباکتری، ضدانگل، ضدویروس، آرام بخشی، آنتی اکسیدانی را از این گیاه با ارزش را برشمرد و عنوان کرد: به دلایل فواید ارزشمند این گیاه و اسانس فراوان موجود در آن، در صنایع آرایشی بهداشتی در ساخت انواع لوسیون های پوستی، انواع عطر، صابون و همین طور در صنایع غذایی، برای خوش طعم کردن انواع خوراکی ها از قبیل کیک، بستنی و نوشیدنی ها استفاده می شود.

کلید واژه ها: پژوهشکده گیاهان دارویی پژوهشی پیام جهاد 7


( ۱ )

نظر شما :