با همکاری پژوهشکده‌ی سرطان معتمد جهاددانشگاهی انجام شد؛

تشخیص مبتلایان به کووید ـ ۱۹ در‌ چند ثانیه با استفاده از دستگاه RDSS

۳۰ تیر ۱۳۹۹ | ۱۵:۲۱ کد : ۲۰۴۴۷ پژوهشی
همکاری فناوران دپارتمان توسعه‌ی فناوری درمان‌های پیشرفته (ATMP) پژوهشکده‌ی سرطان معتمد جهاددانشگاهی به سرپرستی دکتر رامین صرامی فروشانی با محققان دانشکده‌ی فنی دانشگاه تهران به رهبری دکتر محمد عبدالاحد منجر به توسعه‌ی فناوری و طراحی و ساخت دستگاهی برای تشخیص کووید ـ ۱۹ شده است.
تشخیص مبتلایان به کووید ـ ۱۹ در‌ چند ثانیه با استفاده از دستگاه RDSS

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده‌ی سرطان معتمد جهاددانشگاهی، این دستگاه که RDSS نام گرفته و برای اولین‌بار با استفاده از فناوری نانو بایوالکتریک و از طریق رصدنمودن سطح Ros مایعات مخاطی نظیر خلط، قادر به تشخیص عفونت به کووید ـ ۱۹ در کسری از دقیقه و بدون نیاز کیت و مواد مصرفی است.

دکتر رامین صرامی فروشانی معاون پژوهش فناوری و خدمات تخصصی پژوهشکده‌ی سرطان معتمد در این‌ رابطه گفت: با شروع عفونت به ویروس کرونا، سطح مولکول‌های Ros در سلول‌های بافت ریه افزایش می‌یابد که سیستم تشخیص RDSS آن را با حساسیت قابل توجهی شناسایی و در کسری از دقیقه تشخیص می‌دهد  که در کنار سایر آزمایش‌های تخصصی می‌تواند در تشخیص کووید ـ ۱۹ خصوصا در شناسایی ناقلان بی‌علامت نقش ارزشمندی را ایفا کند.

وی افزود: نتایج حاصل از این تحقیق در شماره‌ی ۱۶۵ نشریه‌ی بسیار معتبر و وزین بیوسنسور و بیوالکترونیک (Biosensor and Bioelectronics) که جزو یک‌درصد ژورنال‌های شاخص این‌حوزه می‌باشد، چاپ شده که نشان از اهمیت و اعتبار این پروژه می‌باشد.

دکتر صرامی در ادامه تصریح کرد: این سیستم اولا مستقیما خود ویروس کووید ـ 19 را شناسایی نمی‌کند و ثانیا قرار نیست این سیستم جایگزین دیگر روش‌های تشخیصی باشد، بلکه به‌عنوان یک روش تشخیص جدید فناورانه در کنار سایر روش‌ها، پزشک را در تصمیم‌گیری بالینی یاری خواهد کرد.  

فناور مرکز رشد و شتاب‌دهی پژوهشکده‌ی سرطان معتمد که ساخت کیت تشخیص مولکولی بومی کووید ـ ۱۹ را در کارنامه‌ی خود دارد، خاطرنشان ساخت که این‌ پژوهشکده با راه‌اندازی آزمایشگاه مشترک نانو بیوالکتریک به‌صورت مشترک با تیم دکتر عبدالاحد در حال انجام چندین پروژه مشترک با آن‌ها هستند که حاصل یکی از خروجی‌های آن‌ ساخت دستگاه CDP است که قادر به تشخیص بافت‌های آلوده به سلول‌های بدخیم در‌ سرطان پستان در چند ثانیه بدون نیاز به روش‌های مرسوم تشخیصی است.

گفتنی است، دستگاه RDSS تمام مراحل تحقیقاتی و ارزیابی فنی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته و در انتظار صدور مجوز از مراجع مربوطه برای استفاده در مراکز درمانی و تخصصی است.

کلید واژه ها: پژوهشکده سرطان معتمد تشخیص مبتلایان به کووید ـ ۱۹ پژوهشی پیام جهاد ۹ کرونا تست


( ۱ )

نظر شما :