افتتاح شعبه‌ی سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی چهارمحال‌‌وبختیاری

۰۳ تیر ۱۳۹۹ | ۱۸:۲۶ کد : ۱۹۳۵۸ تجاری سازی و اشتغال
آیین افتتاحیه‌ی شعبه‌ی سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی (ستفا) با حضور جمعی از مدیران و مسوولان استانی، مدیران بخش خصوصی و دانشگاهیان و ارتباط ویدیوکنفرانسی با معاون تجاری‌سازی امور پارک ها و مراکز رشد سازمان ستفای کشور در جهاددانشگاهی چهارمحال‌وبختیاری برگزار شد.
افتتاح شعبه‌ی سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی چهارمحال‌‌وبختیاری

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی چهارمحال‌وبختیاری، سیروس رضایی امروز سوم تیرماه در  این آیین با تاکید بر این‌که جهاددانشگاهی ظرفیت‌های بالایی در حوزه آموزش، پژوهش و فناوری دارد، اظهار کرد: این شعبه  با هدف تجاری‌سازی علم و فناوری و تبدیل علم به ثروت و ارتقای فرهنگ کارآفرینی در بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در این نهاد علمی تشکیل شد.

رییس جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری افزود: آموزش‌های جهاددانشگاهی کمک زیادی به اشتغال جوانان کرده است، اجرای طرح الگوی نوین  توسعه مشاغل خانگی و طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار با همکاری اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور بانوان استانداری و همچنین کانون فرهنگی دانشجویی کارآفرینی و سایر فعالیت های علمی که منجر به اشتغال جوانان در این نهاد انقلابی گردید ،  زمینه ایجاد شعبه سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی را در استان ایجاد کرد.

وی با تاکید بر تقویت روحیه و فرهنگ کارآفرینی در بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، گفت: امیدواریم با افتتاح شعبه سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال در جهاددانشگاهی بحث کارآفرینی با همکاری دستگاه‌های متولی اشتغال به این هدف مهم  برسیم.

رضایی راه‌اندازی مراکز رشد، مرکز شتابدهی کسب و کارهای فناورانه  جوانان و راه‌اندازی کلینک مشاوره شغلی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان ، برپایی نمایشگاه محصولات تولیدی دانشجویان و شناسایی نخبگان در زمینه کارآفرینی و کسب و کار را از اهداف ایجاد شعبه  سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی عنوان و خاطرنشان کرد: آمادگی کامل در این نهاد انقلابی وجود دارد که دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را در زمینه کمک به ایجاد اشتغال و رفع بیکاری در استان یاری کند.

 

آموزش‌های جهاد دانشگاهی کاربردی است

در ادامه، حفیظ‌الله فاضلی با تاکید بر این‌که مساله‌ی اشتغال از اولویت‌های کارگزارن نظام جمهوری اسلامی است، اظهار کرد: نام‌گذاری سالیان گذشته توسط مقام معظم رهبری با نام‌های حمایت از کالای ایرانی، رونق تولید و جهش تولید نشان‌دهنده اهمیت مسئله اشتغال است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه یکی از مشکلات کشور اشغال‌زایی و پایداری مشاغل است، افزود: چهارمحال و بختیاری طی سرشماری سال ۹۵، رتبه اول نرخ بیکاری را با ۶۵ هزار بیکار به خود اختصاص داد و حدود دو سوم بیکاران استان را فارغ‌التصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دادند.

وی با اشاره به اینکه رویکردها در زمینه اشتغال و تحقق شعار سال در حال تغییر است، یادآور شد: آموزش‌ها در مراکز علمی صرفا تئوری بود، اما خوشبختانه آموزش‌های جهاددانشگاهی به صورت کاربردی ارائه می‌شد و مابقی مراکز علمی هم در حال حرکت به سمت ارائه آموزش‌های کاربردی هستند.

فاضلی بیان کرد: اجرای طرح الگوی نوین مشاغل خانگی توسط جهاددانشگاهی و نظارت اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجرا شد، در گذشته تنها چند رسته از مشاغل خانگی در چهارمحال و بختیاری شناسایی شده بود، اما پس از آغاز اجرای این طرح هم‌اکنون ۲۴ رسته مشاغل خانگی با ظرفیت خوب شناسایی و به متقاضیان اشتغال آموزش داده شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: تولید محصولات در قالب مشاغل خانگی موجب کاهش قیمت تمام شده محصول به علت کاهش و حذف هزینه‌های جانبی مانند هزینه مکان، نیروی انسانی، آب، برق، گاز خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۵۰ درصد افرادی که وارد حیطه مشاغل خانگی شده‌اند نیازی به تسهیلات برای راه‌اندازی شغل ندارند، بیان کرد: تنها نگرانی افراد در این خصوص بازاریابی بود که جهاددانشگاهی با اتصال افراد به بازار، زمینه فروش محصولات را فراهم می‌کند.

فاضلی با بیان اینکه تسهیلات خوبی در زمینه ایجاد و پایداری اشتغال توسط دولت پرداخت می‌شود، گفت: باید به تولید اهمیت دهیم، عمده محصولات وارداتی چین به غیر از صنایع در قالب مشاغل خانگی است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه حمایت از تولید داخلی موجب افزایش رفاه کارگران و کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود، عنوان کرد: جهاددانشگاهی گام‌های خوبی در راستای آموزش و اتصال به بازار کار مهارت‌آموزان و فارغ‌التحصیلان برداشته است و مهارت‌آموزی و علم را در کنار هم اجرایی می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حدود ۴۸۰۰ تعاونی در چهارمحال و بختیاری وجود دارد، خاطرنشان کرد: از این تعداد نزدیک به ۲ هزار واحد غیرفعال است، این در حالی است که تعاونی‌ها در کشورهای توسعه‌یافته به عنوان یک بنگاه اقتصادی برای تجمیع سرمایه‌های خرد و نیروی انسانی شناخته می‌شوند اما متاسفانه به رسالت تشکیل تعاونی‌ها بی‌توجهی می‌شود.

فاضلی اضافه کرد: ۲۱ دفتر کاریابی و ۴ دفتر مشاوره اشتغال در چهارمحال  و بختیاری وجود دارد، اقدامات صورت گرفته در حوزه اشتغال موجب کاهش محسوس نرخ بیکاری در استان شد که می‌طلبد با تغییر رویکرد در این حوزه مسیر کاهش نرخ بیکاری را ادامه بدهیم.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی چهارمحال  و بختیاری خاطرنشان کرد: حدود ۵۵۰ میلیون تومان تسهیلات برای مشاغل آسیب‌دیده از کرونا و اصنافی که مشمول تعطیلی اجباری شدند در نظر گرفته شده است که به تسهیلات به ازاری هر نفر ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان با سود ۱۲ درصد و تنفس ۳ ماهه است، در صورت افزایش تقاضا این عدد می‌تواند افرایش پیدا کند.

 

ستفا موجب توسعه‌ی اقتصادی در چهارمحال‌وبختیاری می‌شود

هم‌چنین حسین بختیاری نیز در این مراسم اظهار کرد: از اهداف ایجاد این سازمان در جهاددانشگاهی توسعه زیست‌بوم فناوری و کارآفرینی، توانمندسازی دانشجویان و توسعه فناوری بوده و در طول این سال‌ها اثربخشی خوبی در سطح کلان داشته و در اکثر استان‌ها شعب این سازمان ایجاد شده است.

معاون تجاری‌سازی امور پارک‌ها و مراکز رشد ستفای جهاد‌دانشگاهی با اشاره به فعالیت‌های دفتر همیاری اشتغال، آموزش و کارفرینی جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری، گفت: این دفتر توسعه کسب و کار را باتوجه به پتانسیل‌های استانی آغاز کرد و همچنین اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی به صورت پایلوت در چهارمحال‌وبختیاری دستاوردهای خوبی را به همراه داشت.

وی اضافه کرد: حمایت از کسب و کارهای نوپا و برگزاری استارت‌آپ‌ها ظرفیت خوبی برای ایجاد اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است، آغاز رسمی شعبه سازمان تجاری‌سازی، فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی می‌تواند موجب ارتقای فعالیت‌ها در حوزه اشتغال باشد.

بختیاری تاکید کرد: حمایت مسوولان استانی از شعبه سازمان تجاری‌سازی، فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری موجب توسعه اقتصادی استان خواهد شد همچنین می‌توان شاهد کاهش نرخ بیکاری و  توسعه صنایع به نفع جوانان استان بود.

کلید واژه ها: واحد چهارمحال‌وبختیاری افتتاح شعبه‌ی ستفا اشتغال پیام جهاد 3


نظر شما :