اخلاق را در دوره‌ی همه‌گیری ویروس کرونا فراموش نکنیم

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۵:۴۶ کد : ۱۸۲۴۰ پژوهشی
رییس پژوهشکده‌ی علوم بهداشتی جهاددانشگاهی در مقاله‌ای تحت عنوانSome ethical concerns related to the coronavirus disease ۲۰۱۹ (COVID-۱۹)، به برخی از نگرانی‌های اخلاقی مربوط به شیوع بیماری کرونای ۲۰۱۹ از جمله سوء استفاده‌ی سیاسی از شرایط ایجادشده و انتشار اطلاعات مضر اشاره و آن‌ها را مورد تاکید قرار داده است.
اخلاق را در دوره‌ی همه‌گیری ویروس کرونا فراموش نکنیم

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر علی منتظری رییس پژوهشکده‌ی علوم بهداشتی جهاددانشگاهی و استاد پژوهش گروه سلامت جامعه این پژوهشکده، در مقاله‌ای که در شماره‌ی اخیر نشریه‌ی Medical Journal of the Islamic Republic of Iran تحت عنوان Some ethical concerns related to the coronavirus disease 2019 (COVID-19) به چاپ رسیده است، به برخی از نگرانی‌های اخلاقی مربوط به بیماری کرونای ۲۰۱۹ اشاره کرده است.

وی در این مقاله اظهار کرده است که اگرچه نگرانی‌های بسیاری در خصوص بیماری کروناویروس وجود دارد، اما مباحث اخلاقی باید در اولویت باشند، زیرا بُعد انسانی همه‌گیری اخیر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دکتر منتظری در مقاله‌ی خود، هرگونه سوءاستفاده سیاسی از شرایط ایجادشده در رابطه با کووید ـ ۱۹، عدم مراقبت شایسته از افراد مسن و انتشار اطلاعات مضر را غیراخلاقی برشمرده و یادآوری کرده است که این بیماری دیر یا زود از بین خواهد رفت، اما جوامع انسانی، مردمانی را به یاد خواهند سپرد که در این روزهای سخت، اخلاق را فراموش نکرده و از خود رفتار سنجیده و معقول بروز داده‌اند.

مقاله‌ی فوق در آدرس زیر قابل دسترس است:

mjiri.iums.ac.ir

گفتنی است، دکتر منتظری دارای گواهی‌نامه‌ی عالی علوم بهداشتی (MP.H) و درجه دکتری (PhD) در رشته‌ی سلامت همگانی با گرایش اپیدمیولوژی از دانشگاه گلاسکو است.
پیش‌ازاین، نام رییس پژوهشکده‌ی علوم بهداشتی جهاددانشگاهی در فهرست پژوهشگران ایرانی پراستناد نظام رتبه‌بندی ESI در سال 2019 قرار گرفت.


نظر شما :