با مشارکت جهاددانشگاهی استان؛

طرح پایش مستمر وضعیت سلامت شهروندان مازندران به اجرا درمی‌آید

۱۰ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۰:۲۳ کد : ۱۶۹۴۷ پژوهشی
طرح پایش مستمر وضعیت سلامت شهروندان مازندران در راستای شکست کرونا با مشارکت جهاد دانشگاهی، دانشگاه علوم پزشکی و دیگر دستگاه‌ها به اجرا درمی‌آید.
طرح پایش مستمر وضعیت سلامت شهروندان مازندران به اجرا درمی‌آید

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی، تدوین طرح پایش مستمر وضعیت سلامت شهروندان مازندران(شکست کرونا)  توسط جهاد دانشگاهی با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی مازندران، جمعیت هلال احمر، سپاه کربلای مازندران، رده های بسیج پزشکان و بسیج محلات و سایر دستگاه های ذیربط در ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای مازندران تصویب شد.

بر اساس این گزارش، جلسه هماهنگی تدوین طرح پایش مستمر وضعیت سلامت شهروندان مازندران در بحران کرونا  که با رویکرد غربالگری و پیگیری سلامت شهروندان پیگیری می‌شود در سالن جلسات دانشگاه علوم پزشکی مازندران با حضور رئیس و مدیران جهاد دانشگاهی مازندران ،رئیس و مدیران دانشگاه علوم پزشکی مازندران، جانشین فرماندهی سپاه کربلای مازندران و معاونین جمعیت هلال احمر مازندران، نماینده پزشکان خانواده استان،بسیج اقشار دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

در این نشست به موضوعاتی از قبیل؛ نحوه انجام کار و نقش هر سازمان در پایش مستمر وضعیت سلامت افراد توسط پزشک خانواده و حمایت های ثانویه نهادهای اجتماعی و ارگان های اجرایی و حمایتی پرداخته شد.

بر اساس این گزارش واحد عبدالهیان رئیس جهاد دانشگاهی مازندران و عضو قرارگاه فرماندهی ستاد مقابله با کرونا با بیان ضرورت احصاء نظرات دستگاهای فعال در طرح شکست کرونا، گفت: در پیش نویس ارایه شده توسط جهاد دانشگاهی، اجرای طرح به دو بخش کاملا تفکیک شده قابل ارزیابی درمانی و حمایتی تعریف شده است.

وی افزود: در بخش درمانی، با غربالگری شهروندان وضعیت آنها از نظر ابتلا بررسی می شود و کارهای درمانی صورت می‌گیرد و در بخش دوم با شناسائی نیازهای هر گروه از شهروندان چه آنهائی که معرفی به بیمارستان می شوند و چه آنهائی که درمان انها در منزل پیگیری می شود، با کمک دستگا های مشارکت کننده و دستگاه های حمایتی رفع نیازهای افراد مبتلا هم در زمینه درمان و هم در بعد اجتماعی، جهت ممانعت خروج از منزل پیگیری می‌شود.

رئیس جهاد دانشگاهی مازندران هدف از بیان مطالب مذکور را شناسائی میزان سطح مشارکت ارگان های مختلف و تعیین وظایف هر ارگان برشمرد و گفت: شرط موفقیت طرح استفاده از پتانسیل تمام دستگاه های اجرایی به صورت منسجم و سازماندهی شده است تا برایند تمام زحمات و تلاش ها به یک هدف منتهی شود.

عبدالهیان افزود: در این خصوص جهاد دانشگاهی روند کار و نقش دستگاه ها را تدوین و نظارت خواهد کرد.

معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در ادامه با بیان قابلیت کم نظیر مازندران از نظر وجود پزشک خانواده و سایر استعدادهای استانی، تاکید کرد: در بحث غربال‌گری نیاز به نیروهای کمکی به صورت تمام وقت خواهیم داشت.

دکتر روحانی زاده مسئله تماس با خانواده‌ها و ثبت اطلاعات سلامت افراد در سامانه سلامت سیب را مهم ارزیابی و اظهار کرد: که پزشکان خانواده به خوبی به این کار اشرافیت دارند و در پشتیبانی از مریض و پیگیری کارهای درمانی تا تامین سلامتی افراد ماهر هستند.

معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران فاز دوم طرح پایش مستمر سلامت شهروندان را امری ضروری در فرآیند بهبودی مریض برشمرد و گفت: افرادی که پا در این عرصه خواهند گذاشت باید مسئولیت پذیری داشته باشند تا خدمات به موقع انجام شود.

وی با بیان اینکه شناسایی نیاز این افراد و انتقال به نیروهای پشتیبانی کننده ضرورت دارد افزود: سامانه واسط ارتباط فاز شناسایی و غربالگری توسط پزشک خانواده را با نیروهای توانمند مستقر در محلات  برقرار کرده و با مراجعه این نیروها به منزل مورد گزارش پزشک خانواده، به دریافت نیازمندی‌های بیماران رسیدگی می‌کنند.

دکتر موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در این جلسه نظرات خود را در ایجاد طرح مورد نظر بیان کرد و افزود: در این فرایند همراهان بیمار یا کسانی که به نحوی درگیر هستند هم دیده شود.

 وی تاکید کرد: خانواده بیمار باید با بیمار در کمترین ارتباط باشند و پایش طوری باید طراحی شود که به طریق مختلف خانواده و افراد همراه بیمار برای خرید دارو و تمدید دفترچه و انجام امور مربوط به بیمار گمارده نشوند و اطمینان خاطر داده شود تا به قرنطینه خانگی بروند.

سرهنگ رضایی جانشین فرماندهی سپاه کربلا در ادامه نشست به قابلیت نیروی انسانی سپاه و بسیج در اجرای موفق طرح تاکید کرد و گفت: در هر محلی نیاز به نیروهای متخصص و مردمی باشد ما امادگی خود را اعلام می‌داریم.

وی تصریح کرد: چنانچه ساختاری برای ایجاد ارتباط بین گروه‌ها  به وجود آید ما اماده هر گونه همکاری هستیم.

در ادامه کارشناسان جهاد دانشگاهی، هلال احمر، پزشک خانواده و بسیج جامعه پزشکی نظرات خود را در خصوص ضرورت‌های طرح ارائه کردند.

بنابراین گزارش مقرر شده است با تصویب نهایی طرح در ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا مازندران، پایش مستمر وضعیت سلامت شهروندان تا پایان رفع بحران با ایجاد کارگروه های شهرستانی به محوریت فرماندار و مشارکت دستگاه‌های ذیربط انجام پذیرد.

کلید واژه ها: رئیس جهاد دانشگاهی مازندران


نظر شما :