وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد:

انداختن نورافکن بر زوایای تاریک «تعارض منافع» در ساختار اجرایی کشور با همکاری جهاددانشگاهی/ قانون‌مند کردن ریشه‌های فساد؛ مشکل بزرگ جامعه

۱۵ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۲:۴۰ کد : ۱۵۸۲۶ پژوهشی تاپ خبر
محمد شریعتمداری بر روشن کردن و انداختن نورافکن‌ها بر زوایای تاریک موجود در تعارض منافع ساختار اجرایی کشور با همکاری جهاددانشگاهی تاکید کرد و گفت: در جامعه‌ی ما مرسوم‌شده که وقتی صحبت از فقر می‌شود، فقربازی راه می‌افتد و دست‌مایه‌ی تشکیل جلساتی می‌شود که درباره‌ی فقروفساد، گفت‌وگو کنیم؛ این جامعه را خسته کرده و باید جنبه‌های عملی و عملیاتی پررنگ شود؛ متاسفانه تعارض منافع را در کشور قانونمند کرده‌ایم.
انداختن نورافکن بر زوایای تاریک «تعارض منافع» در ساختار اجرایی کشور با همکاری جهاددانشگاهی/ قانون‌مند کردن ریشه‌های فساد؛ مشکل بزرگ جامعه

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امروز (سه‌شنبه، 15 بهمن‌ماه) در مراسم امضای تفاهم‌نامه‌ی همکاری‌های سه‌جانبه میان جهاددانشگاهی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مجلس شورای اسلامی با موضوع «بررسی ابعاد تعارض منافع و تاثیر آن بر رفاه اجتماعی» که در سالن کنفرانس دفتر مرکزی جهاددانشگاهی برگزار شد با بیان این‌که از سالهای گذشته و از زمانی که رهبری درباره سه عنصر فقر و فساد و تبعیض سخن گفتند دریافتیم که باید به عنوان دردی بزرگ مورد توجه جدی‌تری قرار بگیرد. رابطه متناظری بین فساد و کاهش رفاه عمومی وجود دارد.

وی افزود: اگر نتوانیم این رابطه را به هر طریقی بشکنیم و برخورد واقعی با مظاهر فساد نداشته باشیم، هم‌چنان چهره خشن فقر را شاهد خواهیم بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن گرامی‌داشت ایام فجر گفت: تمام شعارهای ما پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، عدالت خواهانه و در جهت رفع تبعیض و برخورد با فساد بود. تبعیض آشکاری در آن ایام وجود داشت و چهره فقر در ابعاد گوناگون مشهود بود و فقر در حیطه تامین سرپناه و حاشیه نشینی کاملا مشهود و مکشوف بود.

شریعتمداری با بیان اینکه اگر از آرمان‌ها و ارزش‌ها فاصله بگیریم، اساس انقلاب را از دست داده‌ایم، گفت: عوامل برون‌زایی نیز در شکل‌گیری وضعیت امروز وجود دارد. فشارهای نظام سلطه بی‌تاثیر نبوده است. درمنطقه بزرگ نفتی قرار داریم و مقابله با سیاستهای جهانی، عامل بزرگی برای فشار وارد کردن به ما بوده است. ناکارآمدی و فاصله گرفتن از اصول انقلاب نیز عامل مهمی در رسیدن به شرایط نامطلوب بوده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در جامعه‌ی ما مرسوم‌شده که وقتی صحبت از فقر می‌شود، فقربازی راه می‌افتد و دست‌مایه‌ی تشکیل جلساتی می‌شود که درباره‌ی فقر و فساد گفت وگو کنیم؛ این جامعه را خسته کرده و باید جنبه‌های عملی و عملیاتی پررنگ شود.

وی با اشاره به اینکه وقتی کسی بخواهد با فقر مبارزه کند با وی مقابله‌هایی شده و در برابرش مقاومت می‌کنند، گفت: ماموریت رییس سازمان تامین اجتماعی منقح کردن قوانین است تا جلوی فساد را بگیرد؛ اکنون قوانین و بخش‌نامه‌های سازمان تامین اجتماعی منشأ بروز فساد است و یکی از مصادیق آن وجود کارگزاری‌هاست. در بهزیستی هم همینطور است خودمان ناظر و منظور و به عبارتی مجری و ناظر بهزیستی بر خیریه‌ها هستیم. این حرکت در بهزیستی به همت دکتر قبادی دانا رییس آن، آغاز شده که کار در بخش خصوصی یا در دولت دنبال شود.

شریعتمداری بر روشن کردن و انداختن نورافکن‌ها بر زوایای تاریک موجود در تعارض منافع ساختار اجرایی کشور با همکاری جهاددانشگاهی تاکید کرد و گفت: وقتی کار واقعی است که مردم نتایج آن را احساس کنند. یک نمونه دیگر این است که خود سازمان فنی و حرفه‌ای مجوز تاسیس آموزشگاه می‌دهد و از آن سو برای خودشان و دوستانشان مجوز آموزشگاه می‌گیرند. متاسفانه تعارض منافع را در کشور قانونمند کرده‌ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: پیشخوان دولت درست کرده‌ایم و مجوز را به مرتبطان خودمان می‌دهیم. باید با مصادیق واقعی تعارض برخورد کنیم و مردم آن را احساس کنند.

وی در پایان با بیان اینکه لایحه مدیریت تعارض منافع را در ۳۹ ماده تقدیم مجلس کرده‌ایم و امیدواریم در اولین فرصت مصوب و زمینه‌های قانونی برخورد با آن فراهم شود، اظهار کرد: این کار سخت است و باید منتظرفشارها باشیم، اما تصور می‌کنم اگر قدم در این راه بگذاریم، مردم احساس رضایت بیشتری خواهند کرد.


نظر شما :