۴۰سالگی انقلاب اسلامی _جهاددانشگاهی رویش کارآیی و وفاداری/۱۷۶

رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی خبر داد: تدوین اکثر اسناد بالادستی استان توسط این سازمان

۱۷ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۲:۰۸ کد : ۱۵۵۲ عمومی تاپ خبر
رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: این سازمان بازوی علمی مدیریت ارشد استان در خراسان رضوی هستیم. تدوین بیشتر اسناد بالادستی استان شامل آمایش سرزمین ۱ و ۲، سند اشتغال استان، سند توسعه صنعت استان، رفتارشناسی گردشگری در ایران و... را جهاددانشگاهی مشهد انجام داده است.
رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی خبر داد: تدوین اکثر اسناد بالادستی استان توسط این سازمان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر سید علی اکبر شمسیان در سی و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد با تاکید بر این که خواهش من از شورای شهر این است که آینده نگر باشند، گفت: اقداماتی انجام دهیم که منافع شهر و کشور از جانب کسانی که به ما رأی داده اند در آینده مورد سرزنش قرار نگیرد.
وی اظهار کرد: انجام فعالیت‌های کوتاه‌مدت که آثار آن‌ها را مردم ببینند مهم است، اما به نظر من آنچه تأثیر دارد این است که آیندگان در مورد عملکرد ما چه قضاوت خواهند کرد. اقداماتی در راستای منافع شهر و کشور انجام دهیم تا در آینده از جانب کسانی که به ما رأی داده‌اند مورد سرزنش قرار نگیریم.
دکتر شمسیان با اشاره به این که جهاددانشگاهی در تاریخ 16 مرداد 1359 به فرمان امام خمینی(ره) شکل گرفت، عنوان کرد: هدف جهاددانشگاهی تحقق اهداف انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها بود. در مقطعی در مدیریت دانشگاه‌ها نقش اساسی ایفا می‌کرد و بعد به‌تدریج که دانشگاه‌ها قوام گرفتند، جهاددانشگاهی به وظایف دیگری پرداخت. در حال حاضر عمده فعالیت‌های جهاد دانشگاهی فرهنگی و پژوهشی است هرچند در زمینه‌های آموزشی و... هم فعالیت‌های جدی انجام می‌دهد.
رییس جهاددانشگاهی خراسان رضوی ادامه داد: ساختار جهاددانشگاهی متشکل از یک هیئت امنا است که شامل رییس جهاد دانشگاهی، وزیر علوم، وزیر بهداشت، نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی است. هم‌چنین سه نفر از اعضای جهاددانشگاهی این جمع را کمک می‌کنند و عضو هیات امنا محسوب می‌شوند. حکم رییس جهاددانشگاهی هر سه سال به وسیله رئیس‌جمهور با رای هیات امنا صادر می‌شود.
وی اظهار کرد: پژوهشکده صنایع غذایی ما به دانش فنی برخی از مواد غذایی که از خارج کشور وارد می‌شده دست پیداکرده است. در پژوهشکده بیوتکنولوژی صنعتی جهاد دانشگاهی موفق شدیم نوعی از قارچ‌های خوراکی ضد سرطان را به نام «آرنجی» بومی‌سازی کنیم. با کمک مرکز هپاتیت، در حال ریشه‌کن کردن بیماری هپاتیت سی در استان هستیم. در حال حاضر سالانه نزدیک به یک میلیون نفر در مراکز پزشکی ما با تعرفه دولتی خدمات با کیفیت و مناسب دریافت می‌کنند.
وی بیان کرد: بزرگ‌ترین مرکز علمی و کاربردی شرق کشور متعلق به جهاددانشگاهی است و پنج سال متوالی بالاترین رتبه را کسب کرده است. 14 درصد دانشجویان علمی و کاربردی استان در این مرکز تحصیل می‌کنند. هم‌چنین در آموزش‌های کوتاه مدتمان سالانه 50 هزار نفر از آموزش‌های تخصصی بهرمند می‌شوند.
رییس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی تصریح کرد: در حوزه فرهنگی خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا متعلق به جهاددانشگاهی بوده و سالانه بیش از 20 هزار خبر تولید می‌کنند. هم‌چنین مرکز افکار سنجی ایسپا انتخابات ریاست جمهوری سال 1396 را با کم‌تر از یک درصد تفاوت پیش‌بینی کرد. سازمان دانشجویان ما یکی از بالاترین مرجعیت و تاثیرگذاری در فعالیت‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها را دارد. هم‌چنین انتشارات جهاددانشگاهی تاکنون بیش از 600 عنوان کتاب به چاپ رسانده است. انتخاب رویکرد محیط زیست و کشاورزی به عنوان رویکرد اصلی ما در انتشارات نشان از هوشمندی و آینده‌نگری بنیان‌گذاران این نهاد در خراسان دارد.
وی با اشاره به تفاوت تعرفه‌های آزمایشگاه‌های جهاد دانشگاهی و آزمایش‌گاه‌های خصوصی، گفت: نگاه ویژه‌ای به محرومان داریم که سرمایه نظام و انقلاب هستند.
دکتر شمسیان با بیان این که جهاددانشگاهی خراسان رضوی از واحدهای برتر کشور است، گفت: کارکردن در مشهد به مراتب سخت‌تر و سنگین‌تر از سایر شهر هاست. در مشهد کنشگران قوی و تاثیرگذار فراوان داریم. دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه بزرگ، دستگاه‌های اجرایی تأثیر گذار و... در مشهد وجود دارند. ما در مشهد آستان قدس رضوی داریم که یک مجموعه تاثیرگذار است. تمام این موارد نقش خراسان رضوی و مشهد را بی‌بدیل و وظیفه کسانی را که کار مدیریتی و اجرایی انجام می‌دهند، دوچندان می‌کند.
وی در خصوص ویژگی‌های جهاد دانشگاهی، عنوان کرد: جهاددانشگاهی بنیان‌گذارانی باهوش و جهادگرانی سخت‌کوش داشته است. آن‌ها باهوش بوده‌اند، زیرا برای نمونه 30 سال پیش هشدار داد که بحران آب یک مساله جدی است. آینده‌نگر بودند، برای خود چیزی نمی‌خواستند، با عمل و نه سخن تبلیغ می‌کردند، ساده زیست بودند، به گمنامی تمایل داشته و انگیزه کاری بی‌پایان داشتند. جهادگرانی در جهاد دانشگاهی مشهد داریم که سرمایه اصلی ما هستند، از منافع خود می‌گذرند، به اهداف سازمان عشق می‌ورزند و برخلاف روال موجود هنوز به پاداش اخروی اعتقاد دارند.
رییس جهاددانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به این که در جهاددانشگاهی برانگیزانندگی دائمی نیروها، تکریم پیشکسوتان، تشویق با تجربه‌گان، اعتماد به تازه‌واردان را انجام می‌دهیم، گفت: جذب سرآمدان و حذف ناکارآمدان حق هر سازمانی است و ما نیز در جهاد دانشگاهی این اصول را پیاده می‌کنیم. شاید این یکی از مشکلات جدی کشور در مقطع فعلی همین موضوع باشد؛ تا چه زمانی می‌خواهیم در برخی مسائل با هم تعارف داشته باشیم.
دکتر شمسیان با بیان این که در جهاددانشگاهی به توسعه مستمر زیرساخت‌ها و امور زیربنایی همواره توجه شده است و هر ساله به صورت مسمتر به توسعه فضاهای فیزیکی و زیرساخت‌ها اقدام کرده‌ایم، اظهار کرد: بودجه جاری کشور در اوایل انقلاب و در دهه بعد از جنگ 46 درصد بوده است که متاسفانه در سال 92 به 92.7 درصد رسیده است. در حال حاضر هم این بودجه بیش از 94 درصد است.
وی در خصوص منابع مالی پایدار جهاددانشگاهی، عنوان کرد: جهاددانشگاهی یک نهاد عمومی غیر دولتی است که ۱۵ درصد درآمدش را دولت و 85 درصد را خودش تامین می‌کند. این این منابع درآمدی شرافت‌مندانه، عزت‌مندانه، عموما تخصصی و فوق تخصصی و تمرکزگرایانه است. سعی کرده‌ایم در جهاددانشگاهی مشهد از اقتصاد تک‌خدمتی پرهیز کنیم و تنوع را عامل بقا می‌دانیم. در سازمان افرادی با تفکرهای مختلف داریم، اما اتحاد و هم‌بستگی ما در بین جهادهای دانشگاهی کشور بی‌بدیل است. ما متفاوتیم، اما متحدیم و به سلایق هم احترام می ‌گذاریم. ترجیح می‌دهیم صداقت‌زده باشیم تا سیاست‌زده. سعی می‌کنیم روابط برون‌سازمانی ما فراگیر و مسئولیت‌پذیرانه و متداوم باشد. به تداوم روابط می‌اندیشیم و منفعت دو جانبه را لحاظ می‌کنیم.
رییس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت‌وگو را یکی از نیازهای روز کشور دانست و عنوان کرد: ما در جهاد دانشگاهی دائما باهم گفت‌وگو کرده و جلسات مسمتر گفت‌وگو با هم‌کاران خود برگزار می‌کنیم. ما گفت‌وگو می‌کنیم تا از انباشتگی ناگفته‌ها جلوگیری، کاستی‌ها را آشکار، اطلاعات را تبادل، ایده‌های نو شناسایی و... انجام شود.
دکتر شمسیان گفت: در جهاد دانشگاهی به نظارت و ارزیابی توجه ویژه می‌شود. حسابرسی دقیق، اما محترمانه داریم. در ضمن حسابرسی دقت می‌شود که از سوءظن و ترویج بدگمانی پرهیز کنیم. ما نظرسنجی مستمر و کارشناسانه انجام می‌دهیم؛ باید بدانیم مردم در مورد ما چه فکر می‌کنند تا بتوانیم اشکالات را برطرف کنیم. نظرسنجی‌های اخیری که در ایسپای تهران انجام شده نشان می‌دهد که ما خیلی نگاه کارشناسانه حداقل در مقاطعی به جامعه و نظرات آن‌ها نداشته‌ایم. در جهاد دانشگاهی مشهد 30 شورا وجود دارد که تأثیرگذار هستند، اختیار دارند و تصمیمشان تصمیم سازمان است. این موضوع زمینه خرد جمعی را فراهم می‌کنند.
وی ادامه داد: تصور ما این است که نیروهایمان به آموزش و توانمندسازی نیاز دارند، چیزی که شاید بیش از همه مدیران به آن نیاز داشته باشند، زیرا وقتی مدیر می‌شویم دیگر مطالعه نمی‌کنیم و آن قدر درگیر امور جاری می‌شویم که از امور کلان باز می‌مانیم.


نظر شما :