تشریح جزئیات طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار اردبیل :

اشتغال ۳۴ زن سرپرست خانوار خلخالی از طریق مشاغل خانگی

۲۱ دی ۱۳۹۸ | ۱۵:۵۲ کد : ۱۵۰۲۹ تجاری سازی و اشتغال
مدیر تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی استان اردبیل گفت: ۳۴ زن سرپرست خانوار در شهرستان خلخال از طریق مشاغل خانگی و با حمایت پیشران‌های محلی صاحب شغل می‌شوند.
اشتغال ۳۴ زن سرپرست خانوار خلخالی از طریق مشاغل خانگی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان اردبیل، مهران محمدی شنبه 21 دی در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان خلخال که با حضور جمعی از پیشران‌ها و مشمولان این طرح برگزار شد، اظهار کرد: پس از مصاحبه و بررسی شرایط و توانمندی‌های افراد، از میان 579 نفر از مشمولان طرح توانمند‌سازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار، 148 نفر شامل 24 درصد بی‌سرپرست و 76 درصد بد سرپرست، وارد فاز نهایی در استان اردبیل شده اند تا با پیش بینی ریزش‌های احتمالی سهمیه 102 نفری استان ساماندهی شود.

محمدی ادامه داد: این طرح به کارفرمایی معاونت امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری و نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طراحی شده است که جهاددانشگاهی به عنوان مجری در سطح کشور شناخته شده و امید می رود به اشتغال پایدار زنان سرپرست خانوار منجر شود.

وی با اشاره به اهداف اجرای این طرح، افزود: با شکل‌گیری ساختار طرح در استان اردبیل، تعیین مزیت‌های شغلی، شناسایی و ارزیابی زنان سرپرست خانوار مشمول، شناسایی پیشران‌ها و ایجاد شبکه اشتغال در دستور کار قرار داده شد و در این مسیر دستگاه‌های مرتبط همکاری سازنده‌ای را به عمل آوردند.

محمدی خاطرنشان کرد: شورای علمی این طرح با حضور چهره‌های شاخص در حوزه مشاغل خانگی از استانداری، اداره کل تعاون، میراث فرهنگی، صمت، بهزیستی، کمیته امداد و جهاددانشگاهی تشکیل یافته است که تصمیم‌گیری و اقدامات لازم برای اجرا برآمده از خرد جمعی شورا است.

وی سه مزیت خیاطی و پوشاک، بافته های داری و غیر داری، صنایع دستی چرم، مجسمه سازی به روش پاپیه ماشه را چهار رشته مورد نظر در این طرح در استان اردبیل بیان کرد و افزود: این رشته‌ها بر اساس اسناد بالادستی، فرهنگ و توانمندی‌های استانی و ظرفیت پیشران‌ها و وضعیت بازار در نظر گرفته شده است که کار آموزش و فعالیت‌های مربوط به ظرفیت سنجی بازار توسط پیشران‌ها در حال انجام است.

مدیر تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی استان اردبیل اظهار کرد: در استان اردبیل بیش از 14 هزار و 600 زن سرپرست خانوار وجود دارد که البته شناسایی افراد مشمول برای طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار به دلیل شرایط خاص و مقررات آن با مشکلاتی مواجه بوده است که تلاش شده از همه ظرفیت‌ها بهره‌مند شویم.

وی ادامه داد: با توجه به تعامل سازنده‌ با دستگاه‌های مختلف بیش از 300 پیشران فعال در استان شناسایی شده است، اما به دلیل وجود مشکلات سرمایه‌ای امکان بهره‌برداری مناسب هنوز به عمل نیامده است و امیدواریم با همکاری نزدیک اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بتوانیم به توسعه فعالیت‌های آنان کمک کنیم.

محمدی با اشاره به شرایط زنان تحت پوشش این طرح گفت: 23 درصد مشمولان طرح استان مربوط به شهرستان خلخال است که در همه بخش‌های آن پراکنده اند و در سه مزیت خیاطی و پوشاک، بافته های داری و غیر داری و صنایع دستی چرم ساماندهی می‌شوند.

وی با بیان این که ارایه هرگونه خدمات آموزشی به مشمولان این طرح به صورت رایگان توسط پیشران‌ها ارایه می‌شود، افزود: آموزش زنان سرپرست خانوار خلخال آغاز شده و این افراد پس از گذراندن آموزش‌های تخصصی و کسب مهارت نسبی، زیرپوشش پیشران‌های مجری طرح، در بخشی از محل زندگی خود مشغول کار خواهند شد.

محمدی هدف این طرح را علاوه بر تامین شغلی و درآمد پایدار برای زنان سرپرست خانوار در محل زندگی و در کنار خانواده ذکر کرد و گفت: حقوق ماهیانه حاصل از این طرح برای هریک از افراد مشمول طرح به تناسب میزان فعالیت افراد و انتظار پیشران‌ها از 15 تا ۳۵ میلیون ریال پیش‌بینی شده است.

مدیرتجاری سازی فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی استان اردبیل در پایان از همکاری نزدیک اداره کل تعاون، کار و امور اجتماعی استان و اداره کل امور بانوان و خانواده اردبیل قدردانی کرد.

  • رونق رشته های مشاغل خانگی در خلخال

در این جلسه فرماندار خلخال گفت: در قالب طرح‌های مختلف از جمله طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار و طرح ملی توسعه مشاغل خانگی که از طریق جهاددانشگاهی اجرا می شود، رشته‌های مختلف مشاغل خانگی در شهرستان خلخال رونق می‌گیرد.

فریدون بابایی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته اظهار کرد: انتظار داریم با حضور پیشران‌های فعال ضمن اشتغال مشمولان شهرستان، زمینه لازم را برای اختصاص سهمیه مناسب در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی برای شهرستان درنظر گرفته شود.

وی از راه‌اندازی واحدهای تولید پوشاک انبوه در مناطق شهری و روستایی این شهرستان خبر داد و افزود: زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر از بیکاران علاقه‌مند به فعالیت در صنعت تولید پوشاک منطقه فراهم شده و در آینده با توسعه کارگاه‌های تولید پوشاک ظرفیت اشتغال این واحدها به بیش از هزار نفر افزایش خواهد یافت و این حوزه ظرفیت خوبی برای مشاغل خانگی به ویژه برای زنان سرپرست خانوار محسوب می‌گردد.

بابایی خواستار رفع مشکلات و موانع موجود برای تولیدکنندگان از سوی ادارات شهرستانی و بانک‌ها شد و تصریح کرد: فرمانداری خلخال با هدف توسعه مشاغل خانگی به ویژه پوشاک علاوه بر حمایت لازم از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی رونق تولید ارائه تسهیلات بانکی، اماکن دولتی بلااستفاده را برای ایجاد و راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی و همچنین اشتغال افراد در اختیار مجریان این طرح‌ها قرار داده است و این روند را استمرار خواهد بخشید.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون چند کارگاه تولید پوشاک در خلخال و روستاهای شهرستان از جمله اندبیل، گورانسراب، خوجین، اسکستان، خانقاه‌سادات و علی‌آباد راه‌اندازی و زمینه اشتغال بخشی بانوان بیکار بویژه بانوان سرپرست خانوار فراهم شده است و امیدواریم در صنایع چرم و بافته‌های داری و غیرداری نیز این اتفاق رخ دهد.

فرماندار خلخال ضمن تاکید بر همراهی و همکاری با جهاددانشگاهی، خواستار اجرای طرح براساس زمانبندی مناسب در شهرستان خلخال شد.

در ادامه این جلسه برخی از پیشران ها به بیان مشکلات خود پرداخته و از آمادگی خود برای همکاری در طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار خبر دادند.

گفتنی است، پس از این جلسه، با همراهی یونسی رئیس اداره استغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و خلیلی رییس اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان خلخال از کارگاه تولیدی البسه بیمارستانی خورشید با مدیریت فاضل بازدید به عمل آمد.


نظر شما :