نشست تجلی فرهنگ ایثار و شهادت در توسعه علمی در ارومیه برگزار شد

۱۰ آذر ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۵ کد : ۱۳۶۷۱ فرهنگی
به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی؛ نشست تجلی فرهنگ ایثار و شهادت ۱۰ آذرماه در توسعه علمی در ارومیه برگزار شد.
نشست تجلی فرهنگ ایثار و شهادت در توسعه علمی در ارومیه برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی واحد حجت الاسلام سجاد بیگی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور  آذربایجان غربی دراین نشست که در سالن کنفرانس دانشگاه پیام نور ارومیه و با حضور دانشجویان این دانشگاه برگزار شد با بیان اینکه شهادت و توسعه علمی مفهمومی غیر مرتبط باهم نبوده و می توان فرهنگ شهادت طلبی و توسعه علمی را تلفیق کرد چرا که شهدای هسته ای توانستند شهادت را به توسعه علمی بسط دهند، تصریح کرد: عده ای حضور شهدا را درک نمیکنند در حالیکه خداوند متعال در سوره بقره می فرماید: افرادی که به درجه شهادت میرسند مرده ندانید آنها زنده هستند.

وی به نقش دانشگاهیان در مبارزه با طاغوت و حمایت از رهبر انقلاب اشاره کرد و با تاکید براینکه همواره دانشگاهیان در دوران انقلاب و پیش از آن با امام راحل هم پیمان شده و همسو با نظام حرکتهای عظیمی انجام دادند، تصریح کرد: در طول ۴۰ سال انقلاب، همواره شهادت طلبی جوانان و زندگی نامه شهدا در جامعه مورد توجه بوده است.

حجت الاسلام سجاد بیگی با اشاره به اینکه دانشجویان و دانشگاهیان در دوران دفاع مقدس افتخارات فراوانی آفریدند و پس از جنگ نیز بنابه خواست رهبری جهاد علمی را شروع کردند، خاطر نشان کرد: دانشگاهیان در بین اقشار مختلف جامعه در مسیر توسعه و پیشرفت جامعه حرف اول را می زنند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی با اشاره به پیشرفت ایران در حوزه های مختلف نظامی، علمی با گریزی به دورانی که ایران زمانی از تعمیر هواپیماهای جنگی عاجز بود تصریح کرد: امروز همان ایران به همت جوانان و دانشگاهیان‌ در قدرت نظامی به حدی از اقتدار رسیده که قدرتهای بزرگی چون آمریکا جرات تحرک نظامی علیه ایران را ندارد چرا که ایران با طراحی و ساخت موشکهای نقطه زن هرگونه تحرک دشمن را در نطفه خفه می کند.

وی باتاکید براینکه دانشگاه در تولید علم و خصوصاً موضوع هسته ای گام های موثری برداشته است، یادآور شد: دانشگاهیان باید همچنان و با سرعت بیشتر از قبل به سمت پویایی و رشد علمی در حوزه های مختلف گام برداشته و بنا به خواسته مقام معظم رهبری به سمت تولید حرکت کند.

حجت الاسلام بیگی به نقش موثر دانشگاهیان در برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و افزود: ستاد احیا در روند احیای دریاچه ارومیه از نظریه ها و همفکری دانشگاه و اساتید علمی استفاده کرده است.

وی با بیان اینکه کشور در حوزه های مختلف با وجود کاستی های موجود در حال پیشرفت است، گفت: رشد و پیشرفت کشور نشان دهنده ایثار و تلاش جهادگونه فرزندان انقلاب است که این روند باید تداوم داشته باشد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی به شاخصه های جریان عقلانیت اسلامی اشاره کرد و افزود: اصل خدامحوری، واقع گرایی معرفتی، عقلانیت مستقل، جامعیت دادن به اسلام، توجه به میراث گذشته و منطق فهم دین از جمله مولفه های عقلانیت در جامعه اسلامی است که باید امروزه رعایت شود.

وی در تشریح شاخصه های جریان عقلانیت با بیان اینکه دانشجویان باید اصل خدامحوری را در مسیر توسعه علمی اولویت خود قراردهند، تصریح کرد: دانشجویان باید در دوران تحصیل خود بدنبال حقیقت طلبی بوده و جریان سازی کنند.

حجت الاسلام بیگی با تاکید براینکه باید عقلانیت توام با معنویت و تقوا چراغ راه دانشگاهیان باشد، ادامه داد: فرهنگ شهادت طلبی و توسعه علمی را می توان تلفیق کرد که این مهم در دانشگاههای تراز اول که گامهای موثری در رشد کشور برداشته اند به عینه نمود یافته است، لذا دانشجویان تمامی دانشگاهها راسخ تر از قبل، فارغ از اخذ مدرک، در مسیر رشد و بالندگی تلاش کنند چرا که روزمرگی دانشجویان، حکم سم و مرگ را برای دانشگاه و جامعه دارد.

ادامه مراسم بصورت پرسش و پاسخ بین دانشجویان و سخنران ادامه یافت.

 


نظر شما :