برگزاری همایش ملی سالمندی در اردیبهشت ۹۹

۰۴ آذر ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۲ کد : ۱۳۴۸۲ پژوهشی
دومین نشست تخصصی سلامت سالمندی با موضوع "سقوط در سالمندان، پیامدها و راهکارها"، به همت معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.
برگزاری همایش ملی سالمندی در اردیبهشت ۹۹

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا بهرامی رییس این واحد در دومین نشست تخصصی سلامت سالمندی با موضوع "سقوط در سالمندان، پیامدها و راهکارها"، با اشاره به اهمیت توجه به معضلات و مسایل دوره سالمندی، اظهار کرد:‌ در یک نظام جامع سلامت، پیشگیری و آموزش بر درمان اولویت دارد، این در حالی است که در جامعه ما به علت غفلت مسوولان و مردم به جای پیشگیری، ارایه آموزش‌های لازم و هم چنین ارتقای سواد سلامت جامعه، بیشتر برنامه‌ها و هزینه‌های سلامت به بخش درمان اختصاص دارد.

وی با اشاره به چرخه سلامت افراد از زمان جنینی، زمان تولد، دوره وجود ریسک فاکتورها، بروز بیماری پنهان، بروز بیماری آشکار، توانبخشی و درمان و در نهایت مرگ، عنوان کرد: 90 درصد افراد جامعه در مرحله پیش از بیماری آشکار قرار دارند که می توان با ارایه آموزش‌های صحیح و اصلاح سبک زندگی از ورود آن ها به مرحله بیماری آشکار و بروز انواع بیماری‌ها در جامعه پیشگیری کرد. این درحالی است که در کشور ما آن گونه که باید به اصول پیشگیری توجه نشده و بعد از بروز بیماری، تمام بودجه‌ای که باید صرف آموزش و پیشگیری می‌شد، در بخش درمان و توانبخشی افراد هزینه می‌شود.

وی با تاکید بر اهمیت آموزش از طریق مراجع با صلاحیت و ارتقای سطح سواد سلامت جامعه، خاطرنشان کرد: با توجه به موضوع نشست امروز، یکی از بهترین راهکارها برای کاهش معضلات و مشکلات دوره سالمندی و پیشگیری از بروز بیماری‌های شایع دوران سالمندی، انتقال آموزش‌‌های مناسب به افراد از طریق مراجع صلاحیت‌دار و دانشگاهی است که جهاددانشگاهی با برگزاری نشست‌های تخصصی در این راستا اقدام کرده است.

وی با تاکید بر اهمیت و ضرورت انتقال آموزش‌های مناسب به جامعه در رابطه با مدیریت صحیح دوران سالمندی، عنوان کرد: جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی سلامت سالمندی در این راستا گام برداشته و ضمن دریافت نقطه نظرات کارشناسی و تخصصی در رابطه با مسایل و معضلات دوران سالمندی، نسبت به انتشار این اطلاعات در سطح جامعه و ارایه راهکارهای عملی و کاربردی برای مرتفع کردن این چالش‌ها اقدام می‌کند.

دکتر بهرامی با اشاره به ابرچالش سالمندی در کشور، خاطرنشان کرد: ‌برگزاری این نشست‌های تخصصی با حضور کارشناسان و اساتید حوزه سالمندی، در انتقال این دغدغه‌ها به مسوولان و سیاستگذاران و ارایه راهکارهایی برای رفع و کاهش مشکلات تاثیرگذار است.

همچنین فرج حسینیان معاون پژوهشی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به ماموریت‌های این واحد در حوزه سلامت سالمندی و سلامت روان، اظهار کرد: سلامت سالمندی و سلامت روان هر دو جز موضوعات مغفول در سیستم و شبکه سلامت کشور است که از طرف دیگر به شدت نیاز امروز جامعه ماست.

وی با اشاره به حضور 8 میلیون سالمند در کشور و با بیان این که این آمار تا 20 سال آینده به بیش از 28 میلیون نفر افزایش می‌یابد، عنوان کرد: در صورت عدم توجه و برنامه‌ریزی صحیح، این مساله در آینده به یک مشکل، معضل و بحران بزرگ تبدیل می‌شود.

وی با اشاره به تلاش معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی برای جریان سازی در حوزه سالمندی، اظهار کرد: در بخش پزشکی حوزه سالمندی با راه‌اندازی مرکز درمان در منزل سالمندی "امداد" ‌و در بخش سلامت روان با راه‌اندازی مرکز سلامت روان "روئین" نسبت به ارایه خدمات سلامت به سالمندان اقدام کرده‌ایم.

وی با اشاره به ورود جهاددانشگاهی به مباحث اجتماعی موضوع سالمندی، خاطرنشان کرد: در این حیطه نیز طی برگزاری نشست‌هایی با ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط همچون شهرداری، بهزیستی و وزارت بهداشت درصدد جریان‌سازی اجتماعی در حوزه سالمندی هستیم.

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به برنامه این معاونت جهت برگزاری نشست‌های تخصصی ماهانه در حوزه سالمندی، گفت: همچنین همایش ملی سالمندی توسط جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و با همکاری سازمان‌های ذیربط، اردیبهشت ماه 99 برگزار می‌شود.

گفتنی است، در این نشست تخصصی، همچنین دکتر احمد دلبری دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و رییس مرکز تحقیقات سالمندی با موضوع "بهینه سازی و مناسب سازی محیط پیرامون سالمندان"، دکتر مریم نیک صولت استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر وحید علی پور با موضوع "بررسی هزینه های اقتصادی سقوط در سالمندان" و دکتر مریم تاج ور با موضوع "بررسی نظام های مراقبتی و حمایتی در خصوص سقوط در سالمندان" صحبت کردند.

کلید واژه ها: سقوط سالمندی


نظر شما :